Svjetske zemlje masovno pokušavaju nabaviti respiratore, ova afrička zemlja ima ih četiri – na 12 milijuna stanovnika

Autor:

epa08324942 A medical ventilator by the company Draeger can be seen next to a dummy at the Vivantes Humboldt Hospital in Berlin, Germany, 26 March 2020. Berlin health senator Dilek Kalayci and Vivantes Managing Director Andrea Grebe presented a situation with a dummy and a breathing machine. Due to the ongoing pandemic of the COVID-19 disease caused by the SARS-CoV-2 coronavirus, the availability of ventilators is limited.  EPA/CLEMENS BILAN

EPA/CLEMENS BILAN

Više od 2,2 milijuna ljudi u svijetu zaraženo je koronavirusom, a sve veći broj država pokušava kupiti opremu koja bi spasila živote svojim državljanima. Preminulo je više od 150 tisuća ljudi.

Zdravstveni sustavi u zemljama pogođenima korona gotovo pucaju po šavovima, a zdravstveni djelatnici su ‘na koljenima’ i na izmaku snaga.

Ipak, Južni Sudan ‘na lageru’ ima tek četiri respiratora i 24 kreveta na intenzivnoj njezi u bolnici, i to sve za svojih 12 milijuna stanovnika – pokazuju to podaci International Rescue Committee (IRC). Jedan je to respirator na tri milijuna ljudi, piše CNN.

Burkina Faso ima 11 respiratora, Sierra Leone 13, a Republika Centralna Afrika tek tri. Venezuela na intenzivnoj njezi ima tek 84 kreveta, a populaciju od 32 milijuna ljudi. Devedeset posto bolnica u toj zemlji nema dovoljno zaliha medicinske opreme i lijekova.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, otprilike jedna od pet osoba koja oboli od koronavirusa treba bolničko liječenje. Zemlje koje su najteže pogođene pandemijom pokušavaju osigurati i nabaviti respiratore. Primjerice, SAD bi mogao zatrebati čak pola milijuna dodatnih respiratora, prema podacima Johns Hopking Centra.

Stručnjaci posebno obraćaju pažnju na Afriku, za koju je WHO kazao da bi mogla biti sljedeće žarište pandemije. Od Valentinova, kada je zabilježen prvi slučaj u Egiptu, na tom je kontinentu zabilježeno više od 12400 tisuća slučajeva. WHO upozorava kako bi, osim tisuća smrti, Afriku zbog koronavirusa mogle pogoditi i ekonomske i socijalne katastrofe.

U 41 afričkoj zemlji manje je od dvije tisuće funkcionalnih respiratora, a kreveta u bolnicama je manje od pet tisuća. To je oko pet kreveta na miliju stanovnika. Usporedbe radi, u Europi je na milijun stanovnika četiri tisuće kreveta u bolnicama.

Iz regionalnog WHO-a kažu kako je većina zemalja u Africi nedavno dobila zalihu potreptina, respiratora i zaštitne opreme od fundacije kineskog milijardera Jacka Ma.

U Africi je možda, trenutno, relativno mali broj zaraženih koronavirusom, ali veliki ralog za brigu je veliki broj oboljelih od tuberkuloze, HIV-a, malarije i dijabetesa.

WHO upozorava da bi Afrika mogla biti sljedeće žarište pandemije

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.