Svjetska zdravstvena organizacija izdala hitno odobrenje za kinesko cjepivo Sinovac

Autor:

09, February, 2021, Belgrade - At the Belgrade fair, the revaccination of citizens with the chinese vaccine, manufactured by Sinofarm, against the COVID-19 virus began after a period of 21 days after the first dose of the vaccine. Photo: Antonio Ahel/ATAImages

09, februar, 2021, Beograd - Na Beogradskom sajmu pocela je revakcinacija gradjana kineskom vakcinom, proizvodjaca Sinofarm, protiv virusa COVID-19 nakon protoka roka od 21 dana nakon prve doze vakcine. Photo: Antonio Ahel/ATAImages

Antonio Ahel/ATAImages/PIXSELL

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izdala je u utorak hitno odobrenje za kinesko cjepivo Sinovac protiv covida-19, objavila je ta UN-ova agencija.

Stručno povjerenstvo WHO-a je preporučilo to cjepivo koje se daje u dvije doze u razmaku od dva do četiri tjedna osobama starijima od 18 godina.

To je drugo kinesko cjepivo koje je odobrio WHO, što znači da je ono sada uključeno u međunarodni sustav Covax za raspodjelu cjepiva, posebice siromašnijim zemljama.

“Svijet očajnički treba puno cjepiva protiv covida-19 u suočavanju s golemim nejednakostima u svijetu”, izjavila je doktorica Mariangela Simao, zamjenica direktora WHO-a zadužena za pristup lijekovima.

WHO je još 7. svibnja odobrio Sinopharm, još jedno kinesko cjepivo.

Učinkovitost Sinovaca je 57 posto u sprečavanju simptomatskih slučajeva covida-19 i 100 posto u izbjegavanju najtežih oblika i hospitalizacija, naveo je WHO. Učinkovitost za starije od 60 godina nije procjenjivana.

Cjepivo inaktiviranog tipa se lako skladišti, pa je posebno prikladan za siromašne zemlje, naglašava agencija.

Organizacija je također dala zeleno svjetlo cjepivu Moderne, Pfizer-BioNTecha, dva cjepiva AstraZenece proizvedena u Indiji i Južnoj Koreji te za cjepivo Johnson & Johnsona.

Sinovac se već koristi u 22 države, osim Kine u Tunisu, Čileu, Brazilu, Indoneziji, Meksiku, Tajlandu i Turskoj.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.