SVJETSKA BANKA Hrvatska je među najgorim zemaljama u EU po rodnoj ravnopravnosti, evo zašto smo sve lošiji

Autor:

Ilustracija
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

U 2023. godini Hrvatska je, prema izvještaju World bank Group (Grupacija Svjetske banke), i dalje bila među najniže rangiranim zemljama EU-a u području ukupne ravnopravnosti spolova. Iako se ukupna ocjena Indeksa rodne ravnopravnosti u Hrvatskoj poboljšala tijekom proteklog desetljeća, još je mnogo prostora za poboljšanje i mnogo izazova s kojima se Hrvatska mora suočiti kako bi izjednačila rodna prava.

Prema izvješću WBG-a objavljenom u veljači ove godine pod nazivom Croatia Gender Landscape (Hrvatsko rodno okruženje), u Hrvatskoj se tema rodne ravnopravnosti postupno pomaknula s ruba u prvi plan javnog diskursa, odražavajući kako globalne trendove tako i lokalne imperative.

Tijekom proteklih desetljeća, hrvatski put prema rodnoj ravnopravnosti bilježio je i napredak i nazadovanje, tvrdi se u izvješću i dodaje da je pristupanje zemlje Europskoj uniji (EU) zahtijevalo usvajanje standarda EU-a u ravnopravnosti spolova, što je dovelo do određenih promjena politika i napretka.

Međutim, promjena potaknuta EU-om nije u potpunosti riješila dublja, sustavna pitanja rodne nejednakosti u Hrvatskoj, kao što su ukorijenjene društvene norme i kulturološki stavovi koji održavaju rodne stereotipe, nejednaka raspodjela kućanskih obaveza, razlike u sudjelovanju na tržištu rada i plaćama te nedovoljna podrška ženama na vodećim pozicijama.

Osim toga, rasprava o rodnoj ravnopravnosti u zemlji često je u drugom planu u kontekstu širih ekonomskih promjena, kao što se dogodilo na početku pandemije COVID-19. Od 2023. Hrvatska je i dalje bila među najniže rangiranim zemljama EU-a za ukupnu ravnopravnost spolova.

Indeks ravnopravnosti spolova nešto poboljšan, no još je uvijek mnogo problema

Indeks ravnopravnosti spolova, koji na godišnjoj razini izrađuje Europski institut za ravnopravnost spolova (EIGE) i koji mjeri rodnu ravnopravnost u državama članicama EU u šest domena: posao, novac, znanje, vrijeme, moć i zdravlje, Hrvatskoj  je za 2023. godinu dodijelio ocjenu 60,7 od 100. Ta je ocjena bila gotovo 10 bodova niža od prosjeka EU-a, svrstavši Hrvatsku na 20. mjesto od 27 članica EU-a.

Iako se ukupan rezultat Indeksa rodne ravnopravnosti u Hrvatskoj poboljšao tijekom proteklog desetljeća, rezultati za pojedina područja pokazuju s kakvim se sve izazovima Hrvatska još mora suočiti kako bi premostila još uvijek čvrsto ukorijenjene razlike.

Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Najveći jaz između Hrvatske i ostatka EU-a je u domeni “vremena”, koja mjeri rodnu nejednakost u raspodjeli vremena provedenog na obavljanju kućanskih poslova  i brige za obitelj, te na društvenim aktivnostima.

Rezultat Hrvatske se, prema analizi WBG-a, u ovoj domeni s vremenom pogoršao, bilježeći jedan od najstrmijih padova uočenih u svim državama članicama EU-a. Godine 2023. gotovo 80 posto hrvatskih žena u dobi između 18 i 74 godine kuhalo je i obavljalo kućanske poslove svaki dan, što je više nego dvostruko veći broj u odnosu na hrvatske muškarce i daleko iznad prosjeka EU.

Unatoč povoljnoj opremljenosti ljudskim kapitalom i stalnom poboljšanju položaja na tržištu rada, stopa zaposlenosti žena u Hrvatskoj i dalje je među najnižima u EU, stoji dalje u izvještaju.

Između 2013. i 2022. sudjelovanje žena na tržištu rada ​​poraslo je sa 62,9 posto na 70,2 posto, približivši se prosjeku EU-a. U istom razdoblju stopa zaposlenosti hrvatskih žena porasla je s 52,8 posto na 65 posto, nešto ispod prosjeka EU-a  koji iznosi 69,3 posto.

Od 2022. godine, stopa zaposlenosti žena u Hrvatskoj ostala je peta najniža u EU-u, iako je stopa zaposlenosti muškaraca bila najniža u bloku, naglašavajući hitnu potrebu za otvaranjem radnih mjesta u svim segmentima.

Rodni jaz u stopi zaposlenosti održao se tijekom vremena, bilježeći sve veće razlike posebno u dobnoj skupini između 25 i 49 godina, što ukazuje na činjenicu da žene češće prekidaju karijeru u toj dobi.

Rodni jaz u stopi zaposlenosti smanjuje se samo u dobnoj skupini od 50 do 64 godine, vjerojatno zbog povećanja zakonske dobi za umirovljenje za žene i politike uvedene 2019. koja omogućuje umirovljenicima primanje pune mirovine i nakon što se zaposle na poslovima s pola radnog vremena.

Hrvatska prednjači po neravnopravnosti spolova u neplaćenom radu

Rodne razlike u stopi zaposlenosti muškaraca i žena najveće su među pojedincima slabijeg obrazovnog stupnja, jer se žene u ovoj skupini suočavaju s nerazmjernim teretom kućnih poslova i brige o djeci, ograničenim mogućnostima zapošljavanja i čvrstim rodnim normama.

Prema istom izvješću, velike su rodne razlike i u različitim vrstama kućanstava, pa je tako među odraslim osobama u dobi od 20 do 49 godina koje su samci i nemaju djece, stopa zaposlenosti žena osjetno viša od stope muškaraca.

Taj se trend zaposlenosti obrnuo u slučajevima kada žene žive u većem kućanstvu, što je uvjetovano  ukorijenjenim kulturološkim normama koje ženama dodjeljuju primarnu ulogu brige za obitelj i kućanskim poslovima, a što nepovoljno utječe na njihov položaj na tržištu rada.

Hrvatska ima najveći rodni jaz u EU kada je u pitanju vrijeme provedeno na neplaćenom radu. U prosjeku su 2023. godine hrvatske žene provodile gotovo 20 sati više tjedno od muškaraca na neplaćenim aktivnostima, čime je zemlja jasno izdvojena među državama članicama EU-a.

Radnice Kamenskog
Photo: Jurica Galoic/PIXSELL

Žene na hrvatskom tržištu rada zarađuju znatno manje od muškaraca, a taj se jaz s vremenom povećava.

Prosječne plaće i mirovine koje su primale žene u Hrvatskoj bile su ispod prosječnih plaća muškaraca za 11,1 posto (od 2021.) odnosno mirovina za 24,8 posto (od 2022.).

Značajno je da se razlika u plaćama među spolovima stalno povećava od 2010. 2022. 60 posto svih radnika s nepunim radnim vremenom bile su žene, a udio je porastao na 72 posto i u zdravstvu i u obrazovanju.

Žene u Hrvatskoj u većem riziku od siromaštva od muškaraca

Unatoč ukupnom napretku u smanjenju siromaštva, hrvatske žene i dalje su suočene s većim rizikom od siromaštva i materijalne deprivacije od muškaraca, upozorava WBG.

U 2021. godini gotovo 22 posto žena u Hrvatskoj živjelo je ispod nacionalne granice rizika od siromaštva naspram 17,7 posto muškaraca. Od 2022. Hrvatska je imala jedan od najvećih rodnih jazova u materijalnoj deprivaciji u EU-u.

Unutar EU-a, učinak Hrvatske u pogledu rodne ravnopravnosti u političkoj, ekonomskoj i društvenoj moći donošenja odluka je slab. Po pokazatelju „snage“ Indeksa ravnopravnosti spolova 2023. Hrvatska je zauzela 16. mjesto od 27 država članica EU-a, unatoč određenom napretku od 2010.

Slično tome, Indeks Svjetske banke o ženama, poslovanju i pravu (WBL) za 2023. godinu smjestio je Hrvatsku na srednje razine unutar EU-a, u smislu blagotvornog utjecaja zakona i propisa na ekonomske prilike za žene.

Konkretno, hrvatske žene imaju relativno jak utjecaj u političkoj sferi, ali manje u gospodarskoj i društvenoj sferi.

Tema ravnopravnosti spolova treba biti uvrštena u sve obrazovne programe u Hrvatskoj

Jednako je zabrinjavajuće stanje i u području sigurnosti žena. Oko 13 posto Hrvatica je u nekom trenutku svog života doživjelo fizičko ili seksualno nasilje od vlastitog partnera.

Iako je to relativno nizak udio u usporedbi s prosjekom EU-a, zabrinjavajuće je da 4,4 posto Hrvatica smatra da je opravdano da muž ili partner fizički kažnjava svoju ženu ili partnericu u određenim okolnostima, što je 12. najveći udio u EU.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova (2022.) naglašava stalni porast nasilja nad ženama od strane bliskih rođaka, uključujući partnere i sinove.

WBG u svojem izvještaju navodi i preporuke za smanjenje rodnih razlika u Hrvatskoj i promicanje ravnopravnosti spolova. Između ostaloga preporuča i aktivniji pristup u pravu na skrb za djecu i starije osobe, te promoviranje fleksibilnijih radnih aranžmana i prava na korištenje roditeljskog dopusta.

Borba protiv stereotipa i predrasuda o ulozi žena u društvu i zajednici, podrška napredovanju žena u karijeri i osnaživanje zakonskih okvira za zaštitu žena od diskriminacije, uznemiravanja i bilo kojeg oblika rodno uvjetovanog nasilja, ključni su alati za ostvarenje cilja rodne jednakosti u Hrvatskoj, stoji na kraju izvješća WBG-a..

UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.