Srbija i svijet ušli su u 2024. godinu, ali je i dalje misterij koja se to država miješala u srpski izborni proces na najbrutalniji način, što je izjavio Aleksandar Vučić koji unatoč tomu tvrdi da su izbori bili ‘najčistiji i najpošteniji ikada’
Naši državni organi sastavljaju važan dokument o uplivu jedne važne zemlje i miješanju u izborni proces u Srbiji na najbrutalniji način. Vjerujem da će za desetak dana, do Nove godine, imati to završeno i onda ćemo pred pravoslavni Božić to moći uputiti cijelom svijetu, da vide kako se vrši takva vrsta miješanja u procese koji bi trebali suvereno pripadati jednoj nezavisnoj zemlji“, izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić 21. prosinca, četiri dana poslije glasanja građana na parlamentarnim i lokalnim izborima.
Srbija i svijet ušli su u 2024. godinu, ali je i dalje misterij koja se važna zemlja miješala u srpski izborni proces na najbrutalniji način. Usprkos tom najbrutalnijem miješanju sa strane, Vučić je ocijenio da su izbori održani 17. prosinca „najčistiji i najpošteniji ikada“ i da je njegova Srpska napredna stranka (SNS) ostvarila skoro nevjerojatan rezultat, jer je i poslije 11 godina na vlasti osvojila 47 posto glasova.
Opozicijske stranke imaju nešto drugačije mišljenje i tvrde da su autobusi iz Čajniča, Foče, Rudog, Višegrada dovozili državljane Bosne i Hercegovine u Beograd, gdje su u dvorani Štark Arena dobivali uputstva gdje trebaju glasati, poslije čega su odvoženi na biračka mjesta.
Tako nešto je moguće jer se radi o osobama s dvostrukim državljanstvom – BiH i Srbije. Budući da se lokalni izbori nisu održavali u cijeloj Srbiji, slična operacija seobe birača na fiktivne adrese mogla je biti organizirana i na nivou države, s tim da je glavni cilj bio da SNS trijumfira na beogradskim izborima.
U skladu s tim, moguće je da je u beogradskoj općini Voždovac, na adresi gdje se nalazi kuća površine 58 četvornih metara, prijavljeno 40 birača. U zgradi površine 130 kvadrata, prema biračkom spisku, živi 30 osoba s pravom glasa. Kuća od 52 kvadrata je dom 56 birača. Na temelju čega bi netko sklon donošenju ishitrenih zaključaka mogao pomisliti da najgušće naseljeni dijelovi zemaljske kugle nisu Monaco, Singapur ili Pojas Gaze, već Beograd.
Biračko pravo vezano je uz prebivalište. Građani Srbije s dvostrukim državljanstvom mogu glasati na parlamentarnim izborima, za što postoji mogućnost u konzulatima širom svijeta, pa i u BiH. Ali ako žive u Čajniču, Foči, Rudu ili Višegradu, nemaju pravo glasati na lokalnim izborima u Beogradu, Kragujevcu, Kraljevu, Kruševcu, Loznici, Novom Pazaru, Pirotu, Smederevu, Šapcu… Razlog je reguliran zakonom – jer ne žive u tim gradovima u Srbiji. Zbog čega ne bi smjeli imati prebivalište u tom gradovima. Realnost je, međutim, malko drugačija – sve te osobe imaju osobne dokumente koji potvrđuju da žive u Srbiji, što im omogućava i da glasuju na lokalnim izborima. Te dokumente posjeduju nezakonito, što im je osigurao državni organ čiji je osnovni zadatak sprečavanje kršenja zakona – Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije. Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić ocijenila je da nikakvih nepravilnosti tijekom izbora nije bilo i navela da nitko u Srbiji ne može imati dva prebivališta. Rekla je da je tijekom šest godina života u Londonu i Sjedinjenim Američkim Državama imala prebivalište u Beogradu, kamo je dolazila i glasala.
Ana Brnabić iznijela je mogućnost da je opozicija „prebacivala“ birače, zahvaljujući čemu su, vjerojatno, u Beogradu glasali i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i načelnik Općine Sokolac Milovan Bjelica, a u Novom Sadu ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić.
Uz optužbu da opozicija i nevladine organizacije uličnim prosvjedima i tvrdnjama o ukradenim izborima pokušavaju destabilizirati Srbiju, Ana Brnabić je poručila: „Bilo im je važno obavijestiti svjetske centre moći na Zapadu, da im pripomognu, a ne domaće institucije. Na kojim se izborima natječete za glasove – u Bruxellesu, Berlinu, Washingtonu ili u Srbiji i Beogradu, čije glasove tražite?
Ana Brnabić je novinarima rekla da se zbog prosvjeda u Beogradu danima ne stiže baviti maltretiranjem kakvom kosovski premijer Albin Kurti izlaže Srbe na Kosovu. „O tome koliko ugrožava imovinu Srba, kako maltretira porodice. Ne možemo se baviti ni time koliko je trenutno ugrožena Srpska pravoslavna Crkva u Hrvatskoj. Zato što se bavimo tim biračima iz Republike Srpske“, izjavila je Ana Brnabić.
Izbore u Srbiji 17. prosinca pratilo je više od 360 međunarodnih promatrača, iz 45 država.
Šef promatračke misije Parlamentarne skupštine Vijeća Europe Stefan Schennach naveo je da je u izbornoj kampanji dominirao Vučić, što nije posao šefa države, već je predsjednik „neutralna osoba koja treba jamčiti za zemlju i sve ljude“.
Prema riječima Schennacha, Vučić je upravljao izborima i bio kandidat na svim nivoima, bez obzira na to je li to selo ili cijela država. Schennach je izjavio i da je vidio glasačke listiće napravljene u fotokopirnici, ali su imali pečat.
Američki State Department zatražio je od Beograda da istraži tvrdnje međunarodnih promatrača o izbornim nepravilnostima i da pritom surađuje s Organizacijom za europsku sigurnost i suradnju (OEBS). Poručeno je da je neprihvatljivo „nasilje prema izbornim službenicima, novinarima i akreditiranim promatračima“, o čemu postoje izvještaji promatrača.
Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell i europski komesar za proširenje Olivér Várhelyi zatražili su od Beograda da „opipljivo unaprijedi“ izborni proces i izrazili su očekivanje da će nadležni organi u Srbiji transparentno ispitati prijave o nepravilnostima.
Ministarstvo vanjskih poslova Njemačke poručilo je da su promatrači OEBS-a prijavili zloupotrebu javnih resursa, zastrašivanje birača i slučajeve kupovine glasova, što je „neprihvatljivo za zemlju sa statusom kandidata za članstvo u EU-u“.
Po popisu birača moguće je da je u beogradskoj općini Voždovac, na adresi gdje se nalazi kuća površine 58 četvornih metara, prijavljeno 40 birača, a druga kuća od 52 kvadrata dom je 56 birača
Američki senatori Jeanne Shaheen i Pete Ricketts pozvali su institucije u Srbiji da razmotre bi li izbore trebalo ponoviti u određenim područjima, kako bi se osiguralo da rezultati odražavaju volju građana. Članovi Vanjskopolitičkog odbora Senata izrazili su razočaranje što su, prema izvještaju OEBS-a, izbori tehnički bili dobro organizirani, ali uz brojne neregularnosti kakve ukazuju da nisu bili ni slobodni ni fer i poručili su da narod u Srbiji zaslužuje istinsku demokraciju.
Član promatračke misije Europskog parlamenta Andreas Schieder rekao je da je pratio brojne izbore po Europi, ali da nikada nije vidio ono čemu je svjedočio u Srbiji 17. prosinca.
„Vidjeli smo opet fantomske biračke listiće, imali smo svjedočanstva o kupovini glasova. To nije u skladu s europskim standardima, daleko je od bilo kakvih standarda. Oni koji imaju kontrolu nad ovim izborima ne rade u interesu svoje zemlje. Međunarodne promatračke misije u izvještaju su napisale da su dobivale prijave o kupovini glasova, pritisku na ljude. Potrebno je dublje proučiti te prijave i provesti istragu. Možda EU i međunarodna zajednica trebaju preuzeti odgovornost. Ljudi masovno pozivaju na ponavljanje izbora u Beogradu, ali u drugačijim uvjetima“, izjavio je Schieder.
On je ocijenio da su Várhelyi i drugi dužnosnici EU-a već dugo suviše blagonakloni prema vlastima u Beogradu što se tiče vladavine prava, nezavisnog pravosuđa, slobode medija, poštenih izbora, mada “europski standardi nisu na prodaju”. “Trebamo reći da ne prihvaćamo to što se događa. Duboko smo zabrinuti i mora doći do promjene ponašanja. Ovi i prethodni izbori, ali posebno ovi, pokazali su da su stvari otišle predaleko”, rekao je Schieder, uz poruku da će se zalagati “za tvrđi kurs, ne u smislu vanjske politike, nego demokracije u Srbiji”.
Ana Brnabić je Schiedera optužila da laže kada govori o izbornim nepravilnostima. Naglasila je da se to odnosi samo na Schiedera, koji je vođa Socijaldemokratske partije Austrije u Europskom parlamentu, jer Beograd “ima odlične odnose” s Bečom.
Vučić je u povodu Schiederovih tvrdnji poručio da mu o izbornim nepravilnostima priča čovjek koji je u Austriji pokrao vlastitu partiju.
Što se tiče poštovanja europskih vrijednosti i miješanja na najbrutalniji način jedne važne zemlje u izborni proces u Srbiji, Ana Brnabić se zahvalila ruskim službama sigurnosti na obavještenju da će srpska opozicija nasilno pokušati preuzeti institucije u Beogradu. Poslije sukoba policije i prosvjednika 24. prosinca, Ana Brnabić je rekla: „To vjerojatno neće biti popularno ovima sa Zapada, ali posebno osjećam da je važno stati u obranu Srbije i zahvaliti ruskim službama sigurnosti, koje su imale te informacije i podijelile ih s nama. Državni organi Srbije podijelili su te informacije s drugim predstavnicima međunarodne zajednice, koji su ih odbacili kao ruske dezinformacije.
I Vučić se zahvalio stranim službama i sljedećeg dana razgovarao s ruskim ambasadorom u Beogradu Aleksandrom Bocan Harčenkom. Poslije čega je Bocan Harčenko izjavio da ga je Vučić obavijestio da Zapad stoji iza nereda u Beogradu. „Opozicija je počela prosvjede, koji su podržani izvana. Vučić je govorio o tome, ne mogu o detaljima jer su povjerljive informacije. Ali on ima neoborive dokaze da je poticanje nereda stiglo sa Zapada“, rekao je Bocan Harčenko.
Što je potaknulo bivšu potpredsjednicu Vlade Srbije Zoranu Mihajlović da izjavi kako Vlada Srbije i Vučić već dulje rade pod komandom ruske Federalne službe sigurnosti i predsjednika Rusije Vladimira Putina, radi očuvanja „korumpirane i prljave vlasti“. „Ako treba, ići će do posljednje kapi krvi građana Srbije“, poručila je Zorana Mihajlović.
Ona bi trebala dosta toga znati o korumpiranoj i prljavoj vlasti, jer je od 2012. do listopada 2022. godine bila istaknuta članica Vučićeva režima, kao potpredsjednica Vlade i ministrica zadužena za rudarstvo, energetiku, građevinarstvo, saobraćaj, infrastrukturu i zaštitu životne sredine.
Član promatračke misije Europskog parlamenta Andreas Schieder rekao je da je pratio brojne izbore po Europi, ali da nikada nije vidio ono čemu je
Kako za nju više nije bilo mjesta u Vučićevoj vladi, čiji je bila najdugovječniji ministar, Zorana Mihajlović napustila je SNS, osnovala pokret „Uvek za Srbiju“ i početkom studenoga, više od mjesec dana prije izbora, izjavila da je glasanje „dogovoreno“. Novinarima je Zorana Mihajlović pokazala popise, tvrdeći da sadrže desetke tisuća imena osoba iz BiH koje se prebacuju na fiktivne adrese u Beogradu i Novom Sadu kako bi dobile prebivalište u tim gradovima i glasale.
Poslije izbora Zorana Mihajlović ocijenila je da je opozicija pogriješila pristajanjem na sudjelovanje u glasanju bez uređenih biračkih popisa i iznijela tvrdnje da SNS „vlada strahom“, uz „kartelizaciju vlasti i kolonizaciju medija“ i nepostojanje ljudskih prava, pri čemu je „uvijek početak i kraj Vučić“.
Mala je mogućnost da će opozicijski prosvjedi u Beogradu biti nastavljeni jačim intenzitetom. Nije izvjesno da će Zapad izvršiti snažniji pritisak na Vučića, posebno dok nastavlja činiti ustupke vezane za Kosovo. Rusija će sigurno nastaviti podršku svom važnom igraču na Balkanu.
Zbog čega će se možda pokazati da je ta važna zemlja odgovorna za „miješanje na najbrutalniji način u izborni proces u Srbiji“ – Bosna i Hercegovina. Nepobitno je utvrđeno da su, glasujući u Beogradu i Novom Sadu, na izborne rezultate u Srbiji direktno utjecali funkcioneri te susjedne zemlje sa svih razina vlasti – ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, načelnik Općine Sokolac Milovan Bjelica…
Cio svijet treperi čekajući najavljeni dokument iz Beograda kojim će Vučić razotkriti „kako se vrši takva vrsta miješanja u procese koji bi trebali suvereno pripadati jednoj nezavisnoj zemlji“.
Komentari