Iako znanost tvrdi da gotovo svaka vrsta tjelesne vježbe može potaknuti rast novih moždanih stanica i učiniti vas intelignetnijim, novo istraživanje pokazuje da plivanje donosi najviše prednosti za kongnitivne funkcije mozga.
Neurobiologinja Seena Matthew objavila je članak o prednostima plivanja u odnosu na druge oblike vježbanja u kojem se navodi da vrijeme provedeno u bazenu može ponuditi jedinstvene kognitivne prednosti u odnosu na one dobivene trčanjem, planinarenjem ili vožnjom bicikla.
Matthew, inače i sama strastvena rekreativna plivačica, piše da znojenje prilikom vježbanja pojačava pamćenje, ubija stres, poboljšava kognitivne performanse i pomaže u obrani od demencije. No, istraživanje pokazuje da bi plivanje moglo biti čak i bolje za vaš mozak od drugih oblika vježbi.
U jednoj studiji znanstvenici su promatrali štakore, koji su plivali sat vremena svakog dana. “Nakon samo sedam dana treninga plivanja, istraživači su vidjeli poboljšanja i u kratkoročnom i u dugoročnom pamćenju, na osnovu manje grešaka koje štakori rade svaki dan”, navodi Matthew.
“Iako je istraživanje na štakorima značajno, istraživanja na ljudima daju slične rezultate koji ukazuju na jasnu kognitivnu korist od plivanja u svim uzrastima”, dodaje.
Jedno istraživanje koje je uspoređivalo plivače sa sportašima u kopnenim sportovima pokazalo je da plivanje mozgu daje dodatni poticaj. Drugo istraživanje ispitalo je sposobnost djece da zapamte rječnik nakon plivanja, crtanja i obavljanja aktivnosti nalik CrossFitu. Djeca su se nakon plivanja sjetila puno više riječi.
No, Matthew ističe da je do potvrde rezultata i shvaćanja zašto je plivanje jedna od najboljih vrsta vježbi za vaš mozak još puno posla.
Komentari