SVETO SPOJEVO Iduća godina idealna je za sve koji si mogu priuštiti neradne dane: Evo kako padaju blagdani

Autor:

Pixabay/Ilustracija

Raspored blagdana i državnih praznika u idućoj godini dio hrvatskih građana izvrsna je prilika za spajanje i odmor.

Nova godina je u srijedu pa se, sa samo dva radna dana, četvrtkom i petkom, može spojiti s vikendom 4. i 5. siječnja, a u ponedjeljak, 6. siječnja, blagdan je Sveta tri kralja, što znači mogući odmor od punih šest dana, navodi HRT.

Osim toga, Međunarodni praznik rada, 1. svibnja, pada na četvrtak pa se, spajanjem s petkom i vikendom, dobije četverodnevni odmor. Dan državnosti, 30. svibnja, je u petak, što za one koji to sebi mogu priuštiti, znači produženi trodnevni vikend.

“Mudri poslodavci se organiziraju tako da početkom godine daju mogućnost pred svoje radnike ako se neki blagdani, vikendi i nešto može spajati da se unaprijed jave kome bi kako pasalo i tako se rasporede”, izjavio je Krešimir Sever, predsjednik Gospodarsko-socijalnog vijeća.

Hrvati imaju više državnih blagdana i praznika od europskog prosjeka – Evo tko najviše radi

Dodaje da spajanje blagdana nije hrvatski izum.

U 2025. godini Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, 5. kolovoza, obilježava se u utorak pa se, sa spojenim ponedjeljkom i vikendom prije, dobije četverodnevni odmor. Blagdan Velike Gospe, 15. kolovoza, je u petak, što za one koji su u mogućnosti ne raditi blagdanima i vikendom – znači produženi trodnevni vikend.

Blagdan Svih svetih, 1. studenog, je subota, a 18. studenog, Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata, utorak, pa je, opet za one koji si to mogu priuštiti – moguće spajanja s vikendom.

“To se izvan Hrvatske to koristi dugi niz godina, u pravilu dogovorno, zna se već godinu dana unaprijed kako će se tko spajati”, istaknuo je Sever.

Psihologinja Ines Begčević naglašava da spajanje slobodnih dana pozitivno utječe kako na radnike, tako i na poslodavca.

NJEMAČKI MEDIJI ‘Svi koji putuju na odmor u Hrvatsku moraju znati što je Meeresrotz’

“Slobodni dani povoljno utječu na produktivnost, naravno da je tu važno i kako provodimo to slobodno vrijeme da se odvojimo i fizički od mailova, mobitela, ali i mentalno”, istaknula je psihologinja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.