Članovi posade misije Inspiration4 genetski su se pomladili tijekom svog boravka u svemiru, pokazalo je istraživanje. Znanstvenici sada pokušavaju shvatiti kako svemirsko okruženje utječe na ljudsku DNK.
Misija je trajala tri dana, u rujnu 2021., a osim uživanja u veličanstvenom pogledu i lebdenja u bestežinskom stanju u svemirskoj kapsuli Crew Dragon Resilience, četveročlana, potpuno civilna posada, sudjelovala je u znanstvenim istraživanjima. Mogli bismo reći da su na tri dana posudili svoja tijela znanosti.
View this post on Instagram
Znanstvenica Hayley Arceneaux, jedna od članica posade, imala je zadatak uzimati uzorke krvi i briseve kako sebi tako i svojim suputnicima. Testovi koji su napravljeni po povratku na Zemlju, pokazali su da svemirsko okruženje brzo i dubinski utječe na ljudsko tijelo, što se vidi po markerima u krvi nakon samo nekoliko sati provedenih u orbiti.
NASA, JAXA i Europska svemirska agencija već su provodile slične pokuse s astronautima tijekom dugotrajnih boravaka na Međunarodnoj svemirskoj postaji, no misija Inspiration4 pružila je znanstvenicima priliku da prouče najranije faze ovih, svemirom izazvanih procesa u ljudskom tijelu.
“Približavamo se točki u kojoj gotovo možemo izmjeriti učinak svemira na ljudski organizam”, izjavio je Chris Mason, profesor genomike, fiziologije i biofizike na koledžu Weill Cornell Medicine, za Space.com. “Bili su u svemiru tek nekoliko dana, a na njihovim tijelima smo mogli vidjeti rane znakove izloženosti svemiru, uključujući promjene u proteinima i ekspresiji gena”, objasnio je Mason.
View this post on Instagram
Produljili se telomeri
Primjerice, znanstvenici su primijetili da se markeri koji ukazuju na starenje DNK u svemiru smanjuju, pomlađujući i ozdravljajući članove posade. Ti markeri zovu se telomeri, a riječ je o kapicama koje štite kromosome, koje se pod utjecajem okolišnih čimbenika i stresa, skraćuju s godinama.
Međutim, kod posade Inspiration4, telomeri su se produžili tijekom svemirske misije. Znanstvenici su već ranije uočili produljenje telomera kod NASA-inog astronauta Scotta Kellyja, nakon njegovog jednogodišnjeg boravka u orbiti 2015. Bili su iznenađeni jer su očekivali da će se dogoditi upravo suprotno zbog visokih razina stresa kojima je organizam bio izložen u svemiru.
View this post on Instagram
Vidjeti te učinke kod članova posade Inspiration4 nakon samo nekoliko dana u svemiru još ih je više iznenadilo.
“Vidjeli smo produljenje telomera kod sva četiri člana posade. To je stvarno izvanredno otkriće”, rekla je Susan Bailey, profesorica radijacijske biologije raka i onkologije na Državnom sveučilištu Colorado koja je vodila istraživanje, na tiskovnoj konferenciji 10. lipnja.
Znanstvenici smatraju da je produljenje telomera odgovor organizma na izlaganje većoj radijaciji u svemiru. Slični učinci izmjereni su kod planinara nakon što su se popeli na najviše vrhove svijeta. “Slično se događa kada, primjerice, u teretani opterećujete tijelo. Mišići vas bole, ali tijelo reagira izgradnjom snage“, objašnjava Mason.
No, postoj kvaka
No, postoji kvaka. Nakon povratka na Zemlju, telomeri se skoro pa odmah smanjuju i postaju kraći, nego što su bili prije svemirskog leta. Istraživači ne razumiju što uzrokuje skraćivanje, ali se nadaju da će ih moći kontrolirati u budućnosti.
“Potrebno je nekoliko mjeseci da se telomeri oporave”, rekao je Bailey.
Skraćivanje telomera dovodi do oštećenja DNK i čini ljude osjetljivima na niz bolesti uključujući rak, bolesti srca ili autoimune bolesti. Istraživanja, međutim, sugeriraju da zdrava prehrana i restorativne prakse poput meditacije mogu pomoći u oporavku telomera.
Baš kao i kod astronauta u dugotrajnoj misiji, tijela članova posade Inspiration4 pokazala su i druge znakove starenja tijekom svemirskog leta, uključujući povećane markere za gubitak kostiju i mišića te moždani stres.
Trebalo im je šest mjeseci da se vrate na stanje prije leta. Članovi posade Hayley Arceneaux i Chris Sembroski, ne žale zbog oštećenja koju su njihovi telomeri pretrpjeli zbog putovanja u svemir.
“Bila sam jako sretna što sam mogla doprinijeti znanosti i znam da je to bilo vrlo važno za sve nas”, rekla je Arceneaux.
Žene bolje podnose svemirski let
Studija je također otkrila da su se ženski članovi posade Arceneaux i geologinja Sian Proctor brže oporavili. Njihova su se tijela prije vratila u stanje prije leta, nego što je to bio slučaj s muškim članovima posade. To sugerira da su ženska tijela možda bolje prilagođena podnošenju stresa svemirskog leta.
View this post on Instagram
Ovo otkriće moglo bi pomoći znanstvenicima da pronađu lijekove za genetske bolesti koje uništavaju živote milijuna djece diljem svijeta, a za koje trenutačno nema lijeka.
Komentari