Slučaj Assange je u petak doživio nagli obrat pošto je Švedska odustala od kaznenog progona osnivača WikiLeaksa zbog silovanja.
Julian Assange (45) je od 2012. u ekvadorskom veleposlanstvu kamo se sklonio strahujući da bi ga Švedska izručila Sjedinjenim Državama koje ga traže zbog objavljivanja povjerljivih vojnih i diplomatskih dokumenata na mrežnoj stranici WikiLeaksu.
Glavna švedska tužiteljica u Stockholmu Marianne Ny rekla je da je “odlučila obustaviti istragu protiv Juliana Assangea zbog optužbe za silovanje i zatražila povlačenje europskog uhidbenog naloga koji on pokušava poništiti od 2010.
Tužiteljica je obrazložila da je odustala zbog neučinkovitosti iznimno dugog postupka, a ne u svjetlu novih dokaza o samom predmetu.
“Iscrpljene su sve mogućnosti pomaka u istrazi (…), zahtjev za pritvor Juliana Assangea i europski uhidbeni nalog više nemaju svrhu”, istaknula je u obrazloženju.
“Ne izražavamo stajalište o njegovoj krivnji”, rekla je Ny dodajući kako bi istraga mogla biti ponovno pokrenuta ako bi Assange došao u Švedsku prije zastare optužba za silovanje 2020.
“Ovo je velika pobjeda za Juliana Assangea. Slobodan je napustiti veleposlanstvo kad god hoće”, izrazio je zadovoljstvo Assangeov švedski odvjetnik Per Samuelsson. “Naravno da je sretan, ali je i nezadovoljan što je toliko trajalo”, rekao je za švedski radio SR.
Britanska policija je ipak odmah objavila priopćenje u kojemu ističe da će “morati” uhititi Assangea ako izađe iz ekvadorskog veleposlanstva zbog toga što je 2012. prekršio uvjete puštanja na slobodu uz jamčevinu u Velikoj Britaniji.
WikiLeaks je to upozorenje primio na znanje i objavio na Twitteru da Velika Britanija “ne želi potvrditi ni demantirati da je primila zahtjev Sjedinjenih Država za izručenje”.
Assange je od početka tvrdio da je potpuno nedužan i da su seksualni odnosi sa Šveđankom, podnositeljicom tužbe, bili uz obostrani pristanak.
Komentari