Iako je turistička sezona gotova, Državnom inspektoratu i dalje stižu dojave o objektima koji su ovo ljeto primali goste, a nisu registrirani za tu djelatnost. Najnoviji slučaj je iz primoštenskog zaleđa – tvrtki u vlasništvu švedskog državljanina zabranjeno je pružanje usluga u kampu, a mora vratiti i ono što je protupravno zaradio.
U pogledu koji oduzima dah uživali su ovo ljeto gosti iz Slovenije, Austrije, Njemačke, Poljske.
Godinama stanovništvo u priobalnim mjestima, ali i lokalne turističke zajednice upozoravaju kako inozemni državljani kupuju ili grade nekretnine, a onda ih iznajmljuju bez potrebnih dozvola.
Švedski je državljanin na svom imanju nelegalno iznajmljivao smještaj u bungalovima, uredno ih oglašavajući. No i ondje sada stoji – objekt ne prima rezervacije.
“Inspekcijskim je nadzorom utvrđeno da pravna osoba nema zakonom propisane akte o ispunjavanju uvjeta za obavljanje registrirane djelatnosti pružanje usluga u kampu te joj je usmenim rješenjem u zapisniku zabranjeno isto dok se ne ishodi rješenje nadležnog upravnog tijela”, stoji u priopćenju Inspektorata.
No u primoštenskoj Turističkoj zajednici i općini tvrde – uredno je prijavljivao goste i plaćao boravišnu pristojbu, a dozvola postoji.
“Malo smo se jutros zainteresirali, zainteresiran sam kao načelnik općine. Ispostavilo se da taj prijavljenik po Državnom inspektoratu ima uredno rješenje o obavljanju usluga kampa i drugih usluga”, kaže načelnik općine Primošten Stipe Petrina.
Ima, izdala ga je županija, ali za OPG koji je na drugim zemljišnim česticama, a ne onima na kojima je smješteno 6 luksuznih bungalova. Registrirani su na pravnu osobu za koju rješenje o iznajmljivanju ne postoji, tvrde u inspektoratu. Pa se ilegalno zarađeno mora vratiti.
“Podnesen je optužni prijedlog nadležnom sudu zbog povrede Zakona o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti uz prijedlog za oduzimanje utvrđene protupravno stečene imovinske koristi u ukupnom iznosu od 93 tisuće 445 eura i 26 centi”, dodaju.
Zakonitost rješenja provjerit će sada Ministarstvo turizma i sporta. Inače, turistička je inspekcija ove godine u Dalmaciji zbog neregistriranog obavljanja djelatnosti izdala 13 prekršajnih naloga i 18 optužnih prijedloga – ilegalna je zarada u tim slučajevima iznosila ukupno oko 633 tisuće eura, javlja HRT.
Komentari