Programsko vijeće HRT-a u srijedu je održalo sjednicu na kojoj je bila tema, između ostalih, i povećanje pretplate. Kako je objavio Novi list, čelništvo Hrvatske radiotelevizije tražit će od zakonodavca promjenu zakonskih okvira kako bi povećali RTV pristojbu koja sada iznosi 80 kuna.
Robert Šveb, glavni ravnatelj HRT-a rekao je da je pred njima razdoblje kada moraju naći zakonska rješenja te dodao da je, unatoč teškim vremenima i pandemiji, HRT uspio održati stabilnost prihoda od pristojbe, koja već desetu godinu iznosi 80 kuna mjesečno.
“Usprkos teškom periodu HRT je uspio održati stabilnost prihoda od pristojbe kao temeljnog izvora financiranja javne djelatnosti HRT-a, a koja je zadržana već desetu godinu za redom na visini od 80 kuna. Rezultat poslovanja u 2021. je pozitivan i iznosi 27,5 milijuna kuna dobiti. HRT je ostvario 62 milijuna kuna gubitka od javne djelatnosti i 90 milijuna kuna dobitka od komercijalne djelatnosti. Za potrebe financiranja novih investicijskih projekata HRT se u studenom zadužio za još 80 milijuna kuna. Zaduženje prema bankama zadnjim danom prošle godine iznosi 250 milijuna kuna, kao i godinu dana prije”, rekao je Šveb.
Osvrnuo se i na problem pada povjerenja u javne institucije širom Europe. “Javni medijski servisi svuda su pod velikim pritiskom, pa tako i HRT”, rekao je Šveb i dodao da će trebati ozbiljna rekonstrukcija ne samo poslovanja i organizacije, nego i zakonskih okvira.
“Namjerno sam naglasio da je HRT usprkos zadržavanju razine prihoda na desetogodišnjoj identičnoj razini uspio poslovnu godinu završiti s pozitivnim poslovanjem. U ovoj godini se nalazimo u sasvim drugačijoj situaciji, a to je da smo se dolaskom novog tima i prestankom ograničenja vezanih uz pandemiju maksimalno potrudili pokrenuti proizvodnju na svim mogućim razinama. Krenula je nova shema, mislim da možemo biti ponosni na unapređenja, ali rezultat u financijskom smislu neće više biti tako pozitivan kako je bio prethodnih godina. Godine pred nama donose nove izazove, poskupljenja, inflaciju, plaće na HRT-u su ionako ispod državnog prosjeka”, rekao je Šveb.
“Financiranje javne potrebe HRT-a nije moguće onim dijelom pristojbe koji pripada poslovanju HRT-u”, smatra Vlaho Bogišić i naglašava da se iz pristojbe financira i štošta drugo, od kinematografije do pluralizma medija.
“Bez rebalansa pretplate predviđam da će biti jako teško održavati sustav, osim bitnom komercijalizacijom. HRT se neće moći održati bez povećanja pristojbe. Potrebno je objasniti ljudima gdje taj novac od pristojbe ide, objasniti koliki je tu dio kolača naše kuće i taj dio kolača značajno podići”, istaknuo je Bogišić.
Kako prenosi Novi List, Dean Šoša u tom je kontekstu spomenuo i grijehe prošlih struktura. “Prošla uprava je propustila u godinama pozitivnih ekonomskih tokova podići plaće djelatnicima HRT-a. To je strašna stvar koja je napravljena i koju idućih pet menadžmenta neće ispraviti, pogotovo što je izgubljena i relevantnost zbog čega smo u poziciji da se bojimo mi njih a ne oni nas. Zbog toga će vjerojatno biti strašno teško i nemoguće podići ikada pretplatu i provesti neko ozbiljno restrukturiranje, zaključio je Šoša.
Podsjetimo, Nacional je početkom ovog mjeseca objavio da glavni ravnatelj HRT-a pokušava riješiti kompliciranu financijsku situaciju u kojoj se javni medijski servis nalazi već neko vrijeme zbog inflacije i energetske krize, a činjenica je da će zbog neminovnog pada kvalitete programa koji plaćaju, najviše trpjeti gledatelji.
Jedan od izvora Nacionala ustvrdio je da vodstvo HRT-a razmatra čak i da Vladi predlože povećanje TV pretplate, ali drugi izvor, bliži samoj Upravi i glavnom ravnatelju Švebu, to je demantirao rekavši kako je vodstvo HRT-a svjesno toga da povećanje pretplate ne bi dobro “sjelo” u javnosti niti bi do kraja riješilo njihove probleme. Zato razmatraju čak i finski model, to jest uvođenje posve drugačijeg modela plaćanja gdje bi se umjesto zastarjele pretplate po prijemniku, naplaćivala određena vrsta TV poreza kroz određeni mini postotak na primanja.
Komentari