Prvog humanoidnog robota u punoj veličini Kinezi su predstavili na globalnoj konferenciji WAIC o umjetnoj inteligenciji u Šangaju. Jedinstven je u svijetu jer je inteligentniji i svestraniji u obavljanju različitih zadataka od svojih prethodnika.
Ovo je Healthy Loong, humanoidni robot visok 180 centimetara i težak 80 kilograma. Samouvjereno se kreće pozornicom poput čovjeka, pozdravlja ljude, da bi zatim nevjerojatno precizno pospremio stol.
“Koristimo se tehnologijom otvorenog koda uključujući visoko bioničku konfiguraciju tijela. U idućem desetljeću očekujemo širu primjenu ovih robota u kućanstvu i njezi starih i bolesnih“, kaže Xu Bin, direktor Nacionalnog inovacijskog centra za robotiku u Šangaju.
No, najveća mu je prednost što se temelji na tehnologiji otvorenog koda, od mozga do udova sve je javno dostupno, što drugim istraživačima i inženjerima omogućuje dalji razvoj i poboljšanja ove inovativne robotičke platforme.
Glavana tema ovogodišnje velike koferencije o umjetnoj inteligenciji WAIC u Šangaju je upravljanje AI-jem za dobrobit svih ljudi, a svoja su dostignuća prikazale vodeće svjetske tvrtke za razvoj robotoke, od Microsofta i Tesle, do lokalnih kineskih tvrtki koje tek traže svoje mjesto na tržištu.
Kina je već razvila 12 humanoidnih robota
Na robote pomagače, dostavljače, kuhare, konobare već smo navikli, no robotika ide naprijed. Kina je već razvila 12 humanoidnih robota, a upravo testiraju i ove šesteronožne robote “pse vodiče”, koji slijepim i slabovidnim osobama u dobu umjetne inteligencije omogućavaju veću pokretljivost i snalaženje u prostoru.
“Ako ovaj robot pas vodič dođe na tržište i ja se njime mogu koristiti, mogao bi riješiti barem djelić mojih problema dok hodam sama”, kaže Li Fei, testna korisnica.
Korisnik može i upravljati ovim robotom, koji ne treba ni stalnu vezu s internetom jer može “zapamtiti” neograničen broj ruta i smjerova kojma se kreće, i to brzinom od od 06, do 0,8 metara u sekundi.
TERMINATORI DOLAZE I Kinezi objavili video naoružanog robopsa koji izviđa, trči, skače… i puca!
Snalaženje u prostoru, prepoznavanje boja
Roboti vodiči koriste se naprednim sustavom navigacije, koji uključuje kamere i senzore, a mogu prepoznati i signale semafora, što pravi psi ne mogu. Kreatori su ih opremili sa šest nogu jer tako lakše savladavaju prepreke, kao što što su stepenice ili rubnici, a da pritom savršeno održavaju ravnotežu s osloncem u tri točke.
“U svijetu postoje deseci milijuna ljudi kojima su potrebni psi vodiči. Ovi roboti su poput automobila, mogu se masovno proizvoditi i tako postati dostupniji korisnicima”, kaže Gao Feng, šef istraživačkog tima Fakulteta strojarstva u Šangaju.
Prirodna komunikacija s ljudima
Slični roboti testiraju se i u Australiji i Velikoj Britaniji gdje učenike zabavlja i poznati robot Ameka. Lako komunicira s ljudima, a britanske ga škole koriste kako bi robotiku približili učenicima.
Djeca obožavaju robote iako misle da teško mogu zamijeniti ljudski rad.
“Osjećam da su za neke poslove bolji ljudi. I mislim da ako dobijemo previše robota, postat ćemo previše ovisni o njima, a to ne bi bilo dobro”, govori učenica Ada Kilgour.
ZDENKO KOVAČIĆ 2021.: ‘Roboti su budućnost i u javnoj upravi, zdravstvu i bankama’
Ameka je široj javnosti na Zapadu već bolje poznata od kineskih robota, a mnogima je zapravo draga jer se zna šaliti i oponašati sugovornika.
Svijet robotike razvija se neviđenim tempom. Samo kinesko tržište trebalo bi narasti ove godine na 380 milijuna američkih dolara s velikom ambicijom da za pet godina dosegnu trećinu svjetskog tržišta u razvoju humanoidnih robota.
Komentari