‘SVE JE IZGUBLJENO’ Uragan Beryl razorio karipski otok. Stiže na Jamajku: Evakuirajte se!

Autor:

This handout satellite picture courtesy of Maxar Technologies shows an overview of Clifton harbor in Union island, Saint Vincent and the Grenadines on July 2, 2024 in the aftermath of Hurricane Beryl. Hurricane Beryl weakened slightly to a category 4 storm as it churned towards Jamaica July 2, 2024, after killing at least five people and causing widespread destruction across the southeastern Caribbean.,Image: 886806320, License: Rights-managed, Restrictions: RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO /  Satellite image ©2024 Maxar Technologies" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
The watermark may not be removed/cropped., ***
HANDOUT image or SOCIAL MEDIA IMAGE or FILMSTILL for EDITORIAL USE ONLY! * Please note: Fees charged by Profimedia are for the Profimedia's services only, and do not, nor are they intended to, convey to the user any ownership of Copyright or License in the material. Profimedia does not claim any ownership including but not limited to Copyright or License in the attached material. By publishing this material you (the user) expressly agree to indemnify and to hold Profimedia and its directors, shareholders and employees harmless from any loss, claims, damages, demands, expenses (including legal fees), or any causes of action or allegation against Profimedia arising out of or connected in any way with publication of the material. Profimedia does not claim any copyright or license in the attached materials. Any downloading fees charged by Profimedia are for Profimedia's services only. * Handling Fee Only 
***, Model Release: no, Credit line: AFP / AFP / Profimedia

AFP / AFP / Profimedia

Uragan Beryl do sada je za sobom ostavio najmanje sedam žrtava na svom putu po Karibima. Po troje je mrtvih u Granadi i Venezueli. To je prvi uragan u sezoni i u povijesti mjerenja koji je najranije postigao snagu 5. kategorije. Oznaka je to koja se koristi za stalne vjetrove brže od 250 kilometara na sat. Sad se kreće prema Dominikanskoj Republici, Haitiju, Kajmanskom otočju i Jamajci.

Stručnjaci tvrde kako je moguće da uragan do vikenda pogodi i američku državu Teksas. “Ako živite u nizinskom području, koje je na udaru uragana i pogodno za poplave i odrone zemlje, ili ako živite u blizini riječnih obala, pozivam vas da se evakuirate u skloništa ili na sigurnija područja”, rekao je premijer Jamajke Andrew Holness.

‘Gotovo svi su beskućnici’

U samo nekoliko minuta Beryl je prošao kroz Grenadu i uništio brojne zgrade, ostavio stanovnike bez struje. Slično je prošla i susjedna otočna država Sveti Vincent i Grenadini, u kojoj je najmanje jedna osoba poginula, a dijelovi otoka su bez struje i vode, uključujući i bolnicu.

Gotovo svaki objekt na otoku Union, koji je dio Svetog Vincenta i Grenadina, sravnjen je sa zemljom ili teško oštećen nakon snažnog uragana Beryl. “Otok je u užasnom stanju nakon što je Beryl prošao. Gotovo svi su beskućnici. Jedva da je ijedna zgrada ostala stajati. Kuće su sravnjene, ceste su blokirane, električni stupovi leže po ulicama“, kazala je Katrina Coy, koja je zatečena razmjerom razaranja koje je bilo pred njom, piše BBC.

“Pritisak je bio toliko jak da ste ga osjećali u ušima. Mogli smo čuti kako se krov raspada i udara u drugu zgradu. Razbijeni prozori, poplave… Nitko nije znao da će biti ovako loše, svi su traumatizirani”, rekao je Sebastien, čije su dvije farme i košnice pčela također potpuno uništene.

‘Najvažnije je da smo živi, ​​a ne materijalni gubici’

Struja i komunikacija su još uvijek u prekidu, a stanovnici su uspjeli uspjela poslati poruke spajanjem na mrežu Starlink koju je pokrenuo SpaceX Elona Muska. Vlada u Svetom Vincentu i Grenadinima poručila je da prepoznaje razmjere problema.

Premijer Ralph Gonsalves je u jutarnjem obraćanju sažeo osjećaj šoka u karipskoj zemlji. “Opasni i razorni uragan ostavio je za sobom golemo razaranje, bol i patnju diljem naše nacije”, rekao je. Obećao je da će reagirati što je brže moguće kako bi se uhvatio ukoštac s dugim popisom prioriteta.

Otočani su ipak skeptični da vlada ima dovoljno resursa i radne snage da se suoči s problemima. “Nadam se da nam mogu poslati vojsku i obalnu stražu da nam pomognu. Nemam pojma mogu li obnoviti otok, nisam siguran”, kazao je Sebastien.

Beryl je u ponedjeljak pogodio kopno kao uragan četvrte kategorije, s vjetrovima koji pušu brzinom od 240 km/h. “Najvažnije je da smo još živi, ​​a ne materijalni gubici. Nakon što sam svjedočio snazi ​​onoga što smo prošli, danas sam bio zadovoljan vidjeti da su moji susjedi još uvijek ovdje”, zaključio je Sebastien.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.