Nastavljene svađe o konstitutivnosti: regionalni samit u Sloveniji bez zajedničke deklaracije

Autor:

Ljubljana, 11.09.2022. - Dolasci izaslanstava summita inicijative Brdo-Brijuni u Vilu Podrožnik. Na fotografiji predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, predsjednik Republike Slovenije Borut Pahor. foto HINA/ STA/ Daniel Novakovic/ ml

HINA/ STA/ Daniel Novakovic

Ovogodišnji sastanak na vrhu Procesa Brdo-Brijuni na kojem sudjeluju predsjednik Republike Albanije, članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine, predsjednik Crne Gore, predsjednica Republike Kosovo, predsjednik Republike Sjeverne Makedonije i predsjednik Republike Srbije, ostao je bez službene deklaracije i to zbog situacije u BiH, objavio je RTL.

U dio deklaracije koji se odnosio na BiH, Hrvatska je, kao supredsjedatelj, dodala i stav o izbornoj reformi. “Legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda na svim razinama vlasti u BiH ključno je za stabilnost države, kao i iskrena predanost svih političkih lidera procesu izbornih reformi u punom suglasju s EU standardima”, stoji u istoj.

No, predstavnici BiH, bošnjački točnije, nisu se složili s tim i ne žele to isto u deklaraciji. S druge strane, Hrvatska ne želi deklaraciju bez toga, pogotovo ne jer je predsjednik i ranije govorio da RH ne može prihvatiti nikakav međunarodni dokument o BiH u kojemu se ne ističe konstitutivnost sva tri naroda u BiH.

Budući da suglasnost nije postignut suglasnost, odlučeno je da neće biti deklaracije.

Podsjetimo, i prošlogodišnji susret nije protekao ništa mirnije. Tada je Borut Pahor u deklaraciju pokušao dodati dio o nepromjenjivosti granica BiH, no usprotivio se Aleksandar Vučić koji se pitao zašto to nije doneseno kada se raspadala SFRJ ili za vrijeme secesije Kosova. Naposljetku je taj dio izbačen iz deklaracije, no ipak je potpisana. Ove godine, kako se čini, neće je uopće ni biti.

Sastanci na vrhu Procesa Brdo-Brijuni održavaju se već godinama na inicijativu Hrvatske i Slovenije kao članica Europske unije, i to s ciljem unapređenja međusobne suradnje zemalja u jugoistočnoj Europi i ubrzavanja procesa europskih integracija ostalih zemalja regije među kojima neke već pregovaraju o članstvu u Europskoj uniji ili imaju status kandidata za članstvo u EU.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.