Suzana Matvejević za Radio Nacional otkrila tko je dobitnik nagrade Predrag Matvejević

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO, Privatna arhiva

U subotu, 4. studenog u novootvorenoj dvorani Mala Gavella po treći puta za redom dodijelit će se regionalna Književna nagrada Predrag Matvejević, koju osnovali Portal Radio Gornji grad, Matvejevićeva kći Suza Matvejević i Manjinsko društvo pisaca u Hrvatskoj. 

Prošlo je već 6 godina od smrti ovog književnika, intelektualca, publiciste, humaniste i mirotvrca. koji je svojim djelovanjem obilježio cijelu jednu epohu. Rođen u Mostaru, s doktoratom na francuskoj Sorbonni, Matvejević je više od 30 godina predavao francusku književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Bio je jedan od najprevođenijih hrvatskih pisaca druge polovice 20. stoljeća. Pisao je na hrvatskom, francuskom i talijanskom,  a ostao je upamćen po svojim „Razgovorima s Krležom“ , kao i knjigama „Druga Venecija“ ponajviše po „Mediteranskom brevijaru“.

Bio je nositelj dvaju najviših priznanja Francuske Republike – Legije časti i Viteza reda umjetnosti i književnosti, dok ga je talijanski predsjednik odlikovao Redom viteza solidarnosti Talijanske Republike s počasnom titulom Commendatore. Hrvatski predsjednik Ivo Josipović odlikovao ga je redom Danice Hrvatske. Bio je član Akademije znanosti i umjetnosti BiH i Sjeverne Makedonije  te dugogodišnji potpredsjednik Međunaordnog PEN kluba u Londonu.

Tko je dobitnik ovogodišnje nagrade, Radio Nacional saznao je od današnje gošće, a to je Suzana Matvejević, Predragova kćer, koja nagradu i financira i koja je na taj način odlučila očuvati sjećanje na svog oca i njegovo nasljeđe.

Na početku razgovora Suzana Matvejević otkrila je tko je dobitnik nagrade Predrag Matvejević. “Posebno mi je drago da je nagradu dobio Robert Perišić za ‘Brod za Issu’. U posljednjih par mjeseci jako puno se šuškalo o toj knjizi… Samo sam se bojala da će dobiti nešto prije nas”, navodi.

Ove godine su, kaže, dobili izuzetno veliku količinu knjiga koje su sudjelovale u natjecanju. “Sveukupno dobili smo oko 120 knjiga. Morali smo produžiti rok da bismo uopće stigli pročitati. Bilo je knjiga iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije…”, nabrojala je.

 Više možete preslušati u nastavku…

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.