Dokumenti sugeriraju da je najviši ruski vojni zapovjednik, general Sergej Surovikin, bio tajni VIP član Wagnera, privatne vojne tvrtke koja je organizirala pobunu razotkrivajući nejedinstvo među visokim ruskim vojnim dužnosnicima.
Dokumenti do kojih je došao ruski istražni Dossier Center pokazali su da je Surovikin 2018. godine dobio osobni VIP Wagnerov registracijski broj.
Surovikin je naveden zajedno s još najmanje 30 drugih visokih ruskih vojnih i obavještajnih dužnosnika, za koje Dossier Center kaže da su također članovi VIP Wagnera. Identiteti tih dužnosnika nisu otkriveni.
Nema dokaza da je Surovikin bio na Wagnerovom platnom popisu, ali VIP članstvo za toliko visokih osoba implicira pretjerano blizak odnos između ruske vojske i skupine plaćenika.
Ova sumnja u podijeljenu lojalnost između Wagnera i ruske vojske, koja je mogla odigrati ulogu u dopuštanju borcima skupine da zauzmu ključnu bazu u južnom gradu Rostov na Donu uz slab otpor, mogla bi potaknuti čistku najviših vojnih čelnika .
Surovikin nije viđen u javnosti od prošle subote, kada je objavio video na kojem drži strojnicu i nervozno moli šefa Wagnera Jevgenija Prigožina da zaustavi pobunu. Od tada se ne zna gdje je.
New York Times je izvijestio da je ruski general “unaprijed znao” za Prigožinovu pobunu, koja je predstavljala najozbiljniji izazov predsjedniku Vladimiru Putinu u njegove 23 godine na vlasti.
Surovkin je pozvao Prigožina da zaustavi pobunu ubrzo nakon što je počela, ali se činilo da muca kao da čita iz scenarija, što je potaknulo nagađanja o njegovom stanju uma.
Prigožin je posljednji put viđen kako napušta Rostov na Donu u subotu, nakon što je iznenada prekinuo marš svojih trupa na Moskvu.
U ponedjeljak je objavio audio poruku, objašnjavajući svoju odluku da vrati svoje trupe. Kremlj i bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko rekli su u subotu da je Prigožin pristao napustiti Rusiju i otići u Bjelorusiju, iako nije bilo provjerljive potvrde o njegovom dolasku.
Nakon vikenda kaosa, Putin je pokušao ponovno potvrditi svoj autoritet iskazujući jedinstvo, javno istupajući i govoreći svojim vojnicima da su “zaustavili građanski rat” odbijajući pridružiti se Wagnerovim borcima.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov odbacio je sugestije da je Wagnerova neuspjela pobuna ugrozila Putinov stisak vlasti, rekavši da je Prigožinovo naglo povlačenje pokazalo “razinu jedinstva unutar društva oko predsjednika”.
Surovikin koji nosi nadimak general Armagedon zbog svoje nemilosrdne taktike, bio je vojni zapovjednik Kremlja od povjerenja, koji je nadgledao ruske vojne kampanje u Siriji i Ukrajini. Ali sada se u Rusiji postavlja pitanje vjeruje li mu Kremlj još uvijek, piše CNN.
Čistka u tijeku. Gerasimov, Surovikin… Gdje su nestali nekad vodeći ruski generali?
Komentari