Supružnici iz Malezije preminuli su od posljedica trovanja ribom napuhačom. Njihova kći sada traži da vlasti postrože zakone, kako se više ne bi dogodilo da se na ribarnicama nađe otrovna riba.
“Ng Chuan Sing i njegova supruga Lim Siew Guan, oboje u ranim osamdesetim godinama, nisu znali da su kupili najmanje dvije ribe napuhače 25. ožujka, tvrdi njihova kći.
Isti dan Lim je ispekla ribu za ručak i počela osjećati teškoće s disanjem i drhtavicu. Sat vremena nakon što je pojeo obrok, njezin suprug Ng također je počeo pokazivati slične simptome.
Par je hitno prevezen u bolnicu. Lim je umrla istog dana dok je njezin suprug umro nakon osam dana kome, navodi CNN.
Malezijski zakon zabranjuje prodaju otrovne i štetne hrane poput mesa ribe napuhače, a za prekršaj je predviđena čak i zatvorska kazna do dvije godine.
Unatoč opasnostima, otrovne ribe napuhače prodaju se na mnogim malezijskim tržnicama, kažu stručnjaci. “Smatra se egzotičnom i nastoji privući potrošače”, rekla je Aileen Tan, morska biologinja i direktorica Centra za studije mora i obale Sveučilišta Sains Malaysia.
Voditelj Laboratorija za ihtiologiju i priobalni ribolov Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, Jakov Dulčić, objasnio je o kakvoj se ribi radi.
“Rasprostranjena je u Indijskom oceanu, zapadnom Pacifiku i u Crvenom moru. Lesepsijski je migrant, što znači da je u Mediteran dospjela iz Crvenog mora preko Sueskog kanala. Izrazito je invazivna vrsta koja je u potpunosti uspostavila svoje populacije u Mediteranu, posebno u njegovu istočnom dijelu”, objašnjava Jakov Dulčić.
Dodao je da su ovu ribu prvi put videli kod otoka Jakljan kod Dubrovnika još 2012. godine, a pronađena je i uz albansku, crnogorsku i hrvatsku obalu, kazao je Dulčić za N1.
Organi napuhače, kao i koža, krv i kosti, sadrže visoke koncentracije smrtonosnog otrova poznatog kao tetrodotoksin. Gutanje može brzo izazvati trnce oko usta i vrtoglavicu, što može biti praćeno grčevima, respiratornom paralizom i smrću, kažu medicinski stručnjaci.
Komentari