Kineski dužnosnici objavili su otkriće ogromnog nalazišta visokokvalitetne rude zlata, potencijalno vrijednog oko 83 milijarde dolara, što bi moglo završiti kao najveće poznato nalazište plemenitog metala na svijetu.
Znanstvenici u Kini otkrili su “superdivovsko” ležište visokokvalitetne zlatne rude skriveno u blizini nekih od postojećih rudnika zlata. Ogromne rezerve, koje bi mogle biti najveće pojedinačno ležište vrijednog metala preostalog bilo gdje na Zemlji, vrijede milijarde dolara i uzrokovale su skok globalne cijene zlata do skoro rekordnih visina.
Novo ležište otkriveno je u zlatnom polju Wangu na sjeveroistoku provincije Hunan, rekli su kineskim državnim medijima 20. studenog predstavnici Geološkog ureda provincije Hunan (GBHP).
Radnici su otkrili više od 40 zlatnih žila koje su sadržavale oko 330 tona (300 metričkih tona) zlata do dubine od 2000 metara. Međutim, koristeći 3D računalne modele, stručnjaci za rudarstvo predvidjeli su da bi moglo biti do 1100 tona (1000 metričkih tona) zlata — skrivenog na dubinama do 3000 metara.
“Ako je točno, cijeli depozit vjerojatno vrijedi oko 600 milijardi juana (83 milijarde dolara)”, rekli su dužnosnici GBHP-a.
Dužnosnici su otkrili da je najveća kvaliteta novog ležišta 138 grama zlata po metričkoj toni rude, što je relativno visoko u usporedbi s većinom drugih rudnika zlata diljem svijeta.
“Mnogo izbušenih kamenih jezgri pokazalo je vidljivo zlato”, rekao je državnim medijima Chen Rulin, stručnjak za istraživanje ruda iz GBHP-a.
Više zlata također je pronađeno tijekom probnih bušenja oko “rubnih područja” novog nalazišta, što sugerira da postoji više velikih nalazišta koja čekaju da budu iskorištena u budućnosti, kažu stručnjaci.
Teško je pratiti količinu zlata koja je ostala u raznim rudnicima diljem svijeta zbog fluktuacija u stopi ekstrakcije u svakom od njih i nedostatka transparentnosti u izvještavanju o rezultatima rudarenja.
Međutim, od 2022. najveće poznate preostale rezerve zlata na Zemlji nalaze se u južnoafričkom rudniku zlata South Deep, koji ima oko 1025 tona (930 metričkih tona) zlata, prema Mining Technology. To znači da bi novo nalazište moglo biti najveća poznata prirodna zaliha zlata na planetu.
Vijest o otkriću uzburkala je rudarsku zajednicu i širu globalnu ekonomiju. Cijena zlata skočila je na oko 2.700 dolara po unci (95.240 dolara po kilogramu) — malo ispod rekordne visine postavljene ranije ove godine, navodi CCN.
Reuters izvještava kako je Kina je već najveći proizvođač zlata na svijetu, s oko 10% globalne proizvodnje u 2023.. Međutim, Kina još uvijek koristi više zlata nego što može proizvesti, trošeći oko tri puta više plemenitog metala nego što može iskopati. Zbog toga se Kina uvelike oslanja na uvoz zlata iz zemalja poput Australije i Južne Afrike.
Novo ležište zlata moglo bi pomoći u ublažavanju ovog problema, ali ga neće u potpunosti riješiti. Na temelju trenutnih stopa potrošnje, cijelo nalazište bi zadovoljilo glad Kine za zlatom za oko 1,4 godine.
Prema procjeni Svjetskog vijeća za zlato, do kraja 2023. da je u ljudskoj povijesti iskopano ukupno 234.332 tone (212.582 metričke tone) zlata, od čega je više od dvije trećine izvađeno nakon 1950. godine.
Komentari