“Mi pčelari se trudimo dokazati našu kvalitetu. U našim bačvama imamo zlato, a ne blato, no nažalost, cijena meda je u rangu cijene blata,” naglasio je Kocet, upozorivši da bi nabavna cijena takvog meda trebala iznositi 50 eurocenti, što je manje čak i od trenutne cijene šećera, i to jasno ukazuje da se ne radi o prirodnom medu.

Posebno je zabrinjavajuće, istaknuo je, što se u patvoreni med često dodaju eterična ulja kako bi se proizvodu dao privid prirodnog meda, što može biti opasno po zdravlje potrošača.

TAJNI ŽIVOT PČELA Neke plešu, neke imaju plave pruge, a neke ne vole med

Kocet je na nelojalnu konkurenciju hrvatskim pčelarima ukazao na najavnoj tiskovnoj konferenciji jubilarnog 20. Pčelarskog sajma, koji će se ovog vikenda održati u Gudovcu, pozvavši se na izvješće Europske unije prema kojem je čak 46 posto meda na tržištu sumnjivog porijekla.

Uz problem patvorina, izrazio je zabrinutost i zbog sve izraženijih klimatskih promjena koje utječu na pčelarstvo. Kao primjer naveo je neuobičajeno ranu cvatnju bagrema prošle godine, koja je počela već 15. travnja, što se nije dogodilo u posljednjih 30 godina.

Pčele su se počele čudno ponašati, imamo problema s gubicima pčela i pašama tijekom cijele godine,” istaknuo je.

Usto, predsjednik Saveza najavio je da će se tijekom Pčelarskog sajma održati šest važnih edukacija, a posebno je naglasio predavanje o potporama koje je Hrvatski pčelarski savez izborio u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, kako bi pomogao pčelarima u njihovom poslovanju.

IZ BAKINE LJEKARNE Domaći pripravci koji učinkovito ublažuju simptome prehlade i jačaju imunitet