Projekt gradnje doma za starije osobe u sisačkom naselju Caprag novi je sporni projekt sisačko-moslavačkog župana Ivana Celjaka, a iza projekta stoji i tvrtka H.E.L.P. graditeljstvo kojoj je u 2023. i 2024. Županija isplatila 3,5 milijuna eura
Nacional je tijekom proteklog tjedna otkrio još jedan potencijalno sumnjiv projekt u Sisačko-moslavačkoj županiji iza kojeg stoji HDZ-ov župan Ivan Celjak. Riječ je o projektu izgradnje Doma za starije osobe u sisačkom naselju Caprag koji je župan Celjak najavio još 2022. godine, a koji do danas nije završen, iako je zgrada u kojoj se Dom za starije osobe trebao nalaziti otkupljena u studenom 2022. No slijed događaja koji se dogodio nakon što je Skupština Sisačko-moslavačke županije donijela odluku o kupnji zgrade u naselju Caprag budi opravdane sumnje da je riječ o još jednom u nizu slučajeva pogodovanja HDZ-u bliskih poduzetnika, u ovom slučaju vlasniku tvrtke H.E.L.P. graditeljstvo Krešimiru Majcanu. Istovremeno, ovo je i još jedan u nizu slučajeva u kojima se našao sisačko-moslavački župan Ivan Celjak, o kojima je Nacional pisao u protekla dva broja, a ti su tekstovi doveli i do skandaloznog pokušaja HDZ-a da preko Državnog izbornog povjerenstva pokuša cenzurirati ta otkrića Nacionala.
U ovom slučaju riječ je o gradnji Doma za starije osobe u sisačkom naselju Caprag koji se prema prvim planovima trebao otvoriti u obnovljenoj zgradi koju je Sisačko-moslavačka županija kupila od tvrtke H.E.L.P. graditeljstvo krajem 2022. za 258.809,48 eura ili tadašnjih 1,950.000 kuna, što je Nacionalu potvrđeno i iz ureda župana Ivana Celjaka. Kupovinu je potvrdila i Županijska skupština na sjednici održanoj 24. studenoga 2022., što se može vidjeti i iz dokumenta koji objavljujemo uz ovaj tekst. Zanimljivo je to da su župan Celjak i vijećnici HDZ-ove većine za lokaciju budućeg Doma za starije osobe odabrali baš zgradu koja je tada bila u vlasništvu tvrtke Krešimira Majcana, lokalnog sisačkog poduzetnika koji je ujedno i član HDZ-a. No to nije sve jer je ta zgrada prvo trebala biti prenamijenjena u Dom za starije osobe, ali je početkom ove godine odlučeno da će se zgrada srušiti i da će se sagraditi potpuno nova. Da stvar bude još skandaloznija, na javnoj nabavi je kao izvođač radova izabrana tvrtka H.E.L.P. graditeljstvo, ista ona tvrtka od koje je zgrada i kupljena, koja je u vlasništvu lokalnog HDZ-ovca i koja je od početka 2023. po službenim podacima na poslovima sa Sisačko-moslavačkom županijom zaradila 3.514.458,15 eura.
Cijela priča krenula je nakon što je Sisačko-moslavačka županija otkupila zgradu u sisačkom naselju Caprag u studenome 2022., a nakon toga se u sljedećih nešto više od godinu dana dogodio niz okolnosti koji s pravom bacaju sumnju na cijeli ovaj projekt. Naime, nakon što je Županijska skupština odobrila kupnju zgrade, župan Celjak je najavio cijeli projekt te je u nekoliko lokalnih medija izašla vijest o rekonstrukciji kupljene zgrade. Tako je na službenim stranicama Županije objavljena vijest pod naslovom “SMŽ u Sisak – Capragu pokreće projekt novog Doma za starije i nemoćne osobe Sisak”, a u toj se vijesti između ostalog navodi:
“Sisačko-moslavačka županija pokreće projekt novog Doma za starije i nemoćne osobe Sisak koji će biti smješten u sisačkom naselju Caprag. Na 13. sjednici Županijske skupštine koja je održana u četvrtak, 24. studenoga 2022. godine donesena je odluka o kupnji nekretnine u Sisku, na području naselja Caprag, u cilju proširenja postojećeg Doma za starije i nemoćne osobe Sisak te će tako Caprag, Viktorovac i ostali dijelovi grada u blizini dobiti dom za starije osobe kapaciteta od 70 do 100 korisnika. Riječ je značajnom projektu Sisačko-moslavačke županije kojoj je jedan od prioriteta povećanje sigurnosti starijih osoba te skrb i briga o umirovljeničkoj populaciji.”
Županijska skupština je u studenome 2022. odobrila kupnju zgrade koja se trebala prenamijeniti u Dom za starije osobe, a tek početkom ove godine je odlučeno da će se stara zgrada srušiti
Nakon što je zgrada kupljena od tvrtke H.E.L.P. graditeljstvo, prvi je plan bio da se ona uredi i prenamijeni u Dom za starije, što je Nacionalu potvrđeno i iz Sisačko-moslavačke županije. No iako je zgrada kupljena u studenome 2022., radovi nisu krenuli sve do početka ove godine. Tada je župan Celjak u nekoliko medija objavio kako napokon kreće obnova kupljene zgrade te je rečeno da bi “ove godine trebali početi radovi na prenamjeni poslovne zgrade u Kavurićevoj ulici. Riječ je o objektu koji će nakon prenamjene i uređenja postati Dom za starije u kojem će biti smješteno 75 novih korisnika”. Ubrzo nakon toga dolazi do novog zapleta u cijelom slučaju te dva mjeseca nakon najave o obnovi, odnosno prenamjeni objekta, u ožujku 2024., zgrada je razrušena do temelja, što se vidi i na fotografijama koje objavljujemo uz tekst. Osim što je zgrada srušena, izvori upoznati s detaljima gradnje Nacional su upozorili na još jednu zanimljivost. Naime, posao odvoza materijala koji je ostao od rušenja zgrade obavila je tvrtka H.E.L.P graditeljstvo, od koje je Sisačko-moslavačka županija i kupila zgradu koja je naknadno srušena. Iz ureda župana Ivana Celjaka za Nacional su objasnili zašto je zgrada srušena i zašto su poslovi dodijeljeni baš tvrtki H.E.L.P. graditeljstvo:
“Nije se odustalo od rekonstrukcije zgrade. Stručni istražni radovi utvrdili su loše temeljno tlo ispod zgrade te da temelji nemaju armaturu. Zbog toga je u fazi stručnih istražnih radova zgrada većim dijelom razgrađena. Zgrada će biti rekonstruirana s dijelovima koji nisu razgrađeni. Sav trošak ide na teret izvođača s obzirom na to da se radi o sistemu ‘ključ u ruke’ na temelju postupka javne nabave u kojem je izvođač izabran kao najpovoljniji između osam izvođača.”
Osim toga, iz Sisačko-moslavačke županije napominju i da je u svim postupcima nabave radova obveza zbrinjavanja otpada kao i trošak zbrinjavanja otpada na izvođaču radova. Iz ove županije za Nacional su potvrdili i da je Sisačko-moslavačka županija kupila nekretninu za 258.809,48 eura, što je manji iznos od procjene vrijednosti nekretnine koju je utvrdio ovlašteni sudski vještak te su dodali:
“Procjeniteljsko povjerenstvo Grada Siska donijelo je mišljenje da je procjembeni elaborat u skladu s odredbama Zakona i Pravilnika o metodama procjene vrijednosti nekretnina. S obzirom na to da se radi o javnoj nabavi po sistemu ‘ključ u ruke’, sav trošak stručnih istražnih radova, izrade projektne dokumentacija i radova ide na trošak izvođača.”
‘Stručni istražni radovi utvrdili su loše temeljno tlo ispod zgrade te da temelji nemaju armaturu. Zbog toga je u fazi istražnih radova zgrada većim dijelom razgrađena’, tvrde iz ureda župana Celjaka
Iz odgovora koje smo zaprimili iz Sisačko-moslavačke županije nije jasno zašto je baš odabrana zgrada u vlasništvu H.E.L.P. graditeljstva te je li u cijeni od 258 tisuća eura koliko je plaćena zgrada uključena i njena obnova, odnosno rekonstrukcija. Budući da na ta pitanja iz Županije nisu odgovorili, može se samo pretpostaviti da je nakon što je kupljena zgrada od H.E.L.P. graditeljstva za 258 tisuća eura, raspisana javna nabava za radove na toj zgradi na koju se javilo osam ponuditelja, a na kraju je izabrana tvrtka od koje je zgrada i kupljena – H.E.L.P. graditeljstvo u vlasništvu sisačkog HDZ-ovca Krešimira Majcana. Koliko točno stoji rušenje i gradnja nove zgrade u kojoj će biti smješten Dom za starije osobe, iz Županije nisu odgovorili, ali se uvidom u podatke koji su objavljeni putem aplikacije iTransparentnost može vidjeti da tvrtka H.E.L.P. graditeljstvo vrlo uspješno posluje sa Sisačko-moslavačkom županijom pa je tako samo od početka 2023. zabilježen niz stavaka o isplatama iz Županije ovoj tvrtki. Većinom su te stavke klasificirane kao “dodatna ulaganja na građevinskim objektima”, a od početka 2023. pa do 27. svibnja ove godine, kada je zabilježena posljednja isplata, Sisačko-moslavačka županija je tvrtki H.E.L.P. graditeljstvo ukupno isplatila 3.514.458,15 eura.
Sve to pokazuje u najmanju ruku sumnjivu pozadinu poslova Županije i tvrtke H.E.L.P. graditeljstvo od kojih je kupnja zgrade u kojoj je trebao biti smješten Dom za starije osobe, a potom i njeno rušenje, samo jedan dio jer je očito kako između županije i tvrtke lokalnog člana HDZ-a postoji niz poslova koji su tvrtki H.E.L.P. graditeljstvo omogućili popriličnu zaradu. No to je tek jedan u nizu slučajeva o kojima je Nacional pisao posljednjih nekoliko tjedana, koji pokazuju da sumnjive nabave u ovoj županiji nisu vezane samo uz tvrtku H.E.L.P. graditeljstvo. Tako je u prošlom broju Nacional objavio dokumentaciju koja otkriva da se u više slučajeva natječaja za obnovu područja Sisačko-moslavačke županije, župan Ivan Celjak nije vodio jednakim kriterijima. Tako je prilikom obnove kurije Oberhofer-Hangi, Sisačko-moslavačka županija na čelu sa županom Ivanom Celjakom raspisala natječaj za obnovu s procijenjenom vrijednošću 754,5 tisuća eura, no došle su dvije ponude, i to obje na peterostruko veći iznos. Ponuda tvrtke Bau gradnja iznosila je 3,8 milijuna eura, a ponuda tvrtke Neving 3,7 milijuna eura. U obrazloženju odluke o poništenju župan Ivan Celjak naveo je da se ponuda tvrtke Bau gradnja odbija jer „znatno prelazi osigurana sredstva Naručitelja“, dok je za ponudu tvrtke Neving naveo da nije sukladna Pozivu za dostavu ponuda zbog dostavljenog troškovnika u kojem nisu ispunjene sve stavke.
Tvrtka H.E.L.P. graditeljstvo vrlo uspješno posluje sa Sisačko-moslavačkom županijom, a od početka 2023. zabilježen je niz isplata označenih kao ‘dodatna ulaganja na građevinskim objektima’
U slučaju obnove zgrade Strukovne škole Sisak ključno je pitanje zašto je odustao najpovoljniji ponuditelj Gradis, koji je već bio izabran kao najbolji ponuditelj pa je potom izabrana tvrtka Bau gradnja iz Gunje. Nacionalovi izvori tvrde da su se na pojedine tvrtke vršili izravni i neizravni pritisci kako bi odustale od nadmetanja u korist nekih drugih tvrtki. Za projekt obnove Strukovne škole Sisak, čija je vrijednost procijenjena na 754,7 tisuće eura, stigle su tri ponude. Najpovoljnija ponuda, ona tvrtke Gradis, iznosila je 1,3 milijuna eura, dok je ponuda tvrtke Bau gradnja iznosila 1,9 milijuna eura, a ona tvrtke odnosno obrta Marčinković 2,8 milijuna eura. Prvom odlukom o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja odabrana je ponuda tvrtke Gradis. Iako je i ona bila gotovo dvostruko veća od procijenjene vrijednosti nabave, još uvijek je bila znatno povoljnija od ostalih. Međutim, tvrtka Gradis naglo je odlučila odustati od potpisivanja ugovora pa je župan Ivan Celjak donio novu odluku i odabrao tvrtku Bau gradnja. U odluci o ponovnom odabiru navedeno je: “Zbog odustanka ponuditelja Gradis d.o.o. (…) od svoje ponude, naručitelj je ponovno rangirao ponude, ne uzimajući u obzir ponudu prvotno odabranog ponuditelja, te na temelju kriterija za odabir ponude donio novu odluku o odabiru. “ I odabrao je ponudu tvrtke Bau gradnja.
Kao još jedan tipičan primjer takvih rabota Nacionalov izvor, podnositelj kaznene prijave EPPO-u, navodi projekt projektiranja i izvođenja Ambulante Caprag, pri čemu je jedina tvrtka koja je bila unutar procijenjene vrijednosti nabave, Gradis, odustala od ponude, a po kuloarima se, kako tvrdi, proširila priča da će ako ne odustane, imati česte inspekcijske preglede na svojim gradilištima.
„U pravilu poslove tako dobivaju tvrtke Reliance ili Neving“, tvrdi prijavitelj koji je Nacionalu omogućio uvid u više projekata obnove u kojima je neka od tih dviju tvrtki prošla u postupku nabave.
U slučaju Psihijatrije Sisak župan Ivan Celjak ipak je poništio natječaj. Na natječaj čija je procijenjena vrijednost iznosila 88 tisuća eura, tvrtka Neving kao jedini ponuditelj predala je ponudu u iznosu čak 720 tisuća eura. U obrazloženju Odluke o poništenju natječaja u tom se slučaju navodi: “Ponuda ponuditelja Neving d.o.o. (…) je odbijena sukladno čl. 26, stavku 1. točki 7. Pravilnika kao neprihvatljiva ponuda s obzirom na to da prelazi planirana odnosno osigurana sredstva Naručitelja.”
Tu je odluku također potpisao Ivan Celjak i naveo da će odmah raspisati novi natječaj. Iz svih ovih primjera može se vidjeti uzorak problematičnih javnih nabava u Sisačko-moslavačkoj županiji, a među njih sada se može uključiti i gradnja Doma za starije osobe u naselju Caprag.
UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.
Komentari