Visoki izvor blizak vrhu Vlade i HDZ-a nekoliko sati nakon tragične pogibije ravnatelja KBC-a Zagreb Ante Ćorušića izrazio je sumnju da je riječ o samoubojstvu i upozorio redakciju Nacionala da bi u pozadini tog njegova čina – za koji se još ne može utvrditi pod kojim se okolnostima dogodio – mogli biti politički pritisci kojima je bio izložen uslijed odbijanja da za šefa Petrove bolnice postavi Plenkovićeva miljenika
Svega nekoliko sati nakon što se tijekom ponedjeljka, 21. listopada, doznalo da je ravnatelj KBC-a Ante Ćorušić pod zasad nerazjašnjenim okolnostima smrtno stradao pri padu s požarnih stepenica u krugu bolnice, Nacional je kontaktirao visoki politički izvor blizak vrhu Vlade i HDZ-a s kratkom porukom sljedećeg sadržaja poslanom preko mobilne aplikacije WhatsApp: ‘’Ovo sa Ćorušićem dobro provjeri’’.
Potom je u kraćem telefonskom razgovoru isti izvor usmjerio jednog od potpisnika ovog teksta na Nacionalov tekst objavljen prije nekoliko tjedana o kontroverznim okolnostima nedavnog poništenja natječaja za izbor ravnatelja Petrove bolnice u Zagrebu, koja je dio KBC-a na čijem se čelu Ćorušić u trenutku pogibije nalazio.
Upitan znači li to kako sumnja da je Ćorušić izvršio samoubojstvo i da razloge za taj čin povezuje s pritiscima s kojima se tom prilikom suočio, isti izvor odgovorio je sljedeće:
‘’Zaključite sami. Istražujte. Već sam vam rekao previše’’.
Tekst na koji se taj izvor referira Nacional je objavio 3. rujna pod naslovom: ‘’Premijer ordinira – Kad Mislav Herman nije prošao za šefa Petrove bolnice, Plenković je tražio Ćorušića da poništi natječaj’’. U njegovu uvodnom pasusu stoji:
‘’Nacional otkriva kako se ravnatelj KBC-a Zagreb Ante Ćorušić najprije oglušio o ‘mig’ da za novog šefa Petrove bolnice po nalogu premijera Plenkovića treba biti izabran šef zagrebačkog HDZ-a, a zatim ipak poništio odluku kojom je već bio izabran drugi kandidat. Dva neovisna izvora dubinski upućena u događanja u vrhu HDZ-a, otkrila su Nacionalu ogroman skandal u KBC-u Zagreb: tvrde da je premijer Andrej Plenković direktno intervenirao u jedan natječaj, i to kako bi utjecao na odluku da se na čelo jedne od klinika koje djeluju u sklopu te bolnice, a riječ je o Petrovoj bolnici u Zagrebu, izabere Mislava Hermana, jednog od njemu izrazito bliskih stranačkih ljudi.’’
Zbog toga se može tvrditi da je isti visoki izvor blizak vrhu Vlade i HDZ-a u ponedjeljak rano poslijepodne upozorio Nacional da bi tragična smrt, a moguće i samoubojstvo, ravnatelja KBC-a Zagreb na Rebru i dugogodišnjeg visokog dužnosnika HDZ-a, profesora Ante Ćorušića mogla biti povezana s ogromnim pritiscima koji su na njega vršeni iz vrha Vlade, to jest osobno od premijera Andreja Plenkovića vezano uz spomenuti izbor novog ravnatelja Petrove bolnice u Zagrebu koja je dio Rebra.
Na to je mjesto, naime, pretendirao šef zagrebačkog HDZ-a i HDZ-ov kandidat za gradonačelnika Zagreba Mislav Herman, ali je Ćorušić – unatoč saznanjima da bi vrh stranke na čelu s premijerom Plenkovićem želio Hermana vidjeti na tom mjestu – izabrao drugog, po tvrdnjama pojedinih liječničkih izvora, stručnijeg kandidata, šefa onkološkog odjela Petrove bolnice Gorana Vujića. Međutim, iako je odluka o izboru već bila donesena i Vujić ju je primio, natječaj je nakon nekih tjedan dana – storniran.
Visoki izvor blizak vrhu HDZ-a i dubinski upućen u detalje spornog natječaja za izbor predstojnika Klinike za ženske bolesti i porode u Petrovoj ulici u Zagrebu, koja pripada KBC-u Zagreb, za Nacional je tada rekao:
„Premijer Andrej Plenković izravno se umiješao u izbor novog šefa Petrove bolnice u Zagrebu nakon što Ante Ćorušić, ravnatelj KBC-a Zagreb pod čijom je kapom Petrova bolnica, nije poslušao njegov mig da se za predstojnika izabere ginekolog Mislav Herman, šef zagrebačkog HDZ-a. Još je intrigantnije da je Ćorušić to odbio iako i sam dolazi iz zagrebačkog HDZ-a. Međutim, nakon Plenkovićeve intervencije odlučio je ipak poništiti natječaj. Naročito je skandalozno jer je natječaj ukinut nakon što je već donesena odluka da na tu funkciju bude izabran Goran Vujić, inače vrstan stručnjak. On je praktički u tjedan dana dobio dvije različite odluke, jednu da je izabran, a potom, tjedan dana kasnije, da ipak nije, odnosno uručena mu je odluka o ukidanju natječaja.“
Unatoč tomu što je od objave tog članka prošlo punih mjesec i pol dana, apsolutno nitko ni na koji način navode iz tog članka nije demantirao. Osim toga, KBC Zagreb predvođen Ćorušićem odlučio je ostati nedostupan i nije službeno odgovorio na upit Nacionala o tome na koji je način, temeljem kojeg pravilnika i zakona, storniran natječaj koji je već bio proveden i u kojem je već bila donesena odluka.
Zbog tog se natječaja, izgleda, profesor Ante Ćorušić našao pod ogromnim pritiscima – s jedne strane bio je pod pritiskom vrha svoje stranke, a s druge pod pritiskom moralne i stručne odgovornosti – jer se protivio dolasku Mislava Hermana na mjesto šefa bolnice u Petrovoj.
Utoliko je krajnje indikativno da je već u prvim satima nakon tragedije u kojoj je Ćorušić preminuo, taj visoki izvor blizak vrhu Vlade i HDZ-a izrazio sumnju da je ona povezana s kontroverzama koje prate opisani natječaj.
Insinuirajući zapravo da su tragičnoj pogibiji Ante Ćorušića mogli pridonijeti upravo ti politički pritisci koje naprosto nije više mogao izdržati.
Upravo zato što dolaze iz srca HDZ-a, treba istaći kako se radi o dosad najtežoj optužbi upućenoj na račun kadrovske politike koju provodi vrh stranke i Vlade na čelu s Andrejom Plenkovićem – a koja je po tvrdnjama tog izvora bliskog vrhu Vlade i HDZ-a – sada možda plaćena jednim ljudskim životom.
Još jedan izvor blizak vrhu HDZ-a, posebice upućen u događanja u zagrebačkom HDZ-u, smatra da se može povezivati isti natječaj s tragičnom pogibijom Ante Ćorušića.
Štoviše, otišao je toliko daleko da je bez krzmanja izjavio da će se sve nejasnoće oko Ćorušićeve smrti razjasniti kad će biti poznato tko će biti njegov nasljednik na mjestu ravnatelja KBC-a Zagreb. Taj izvor nije želio ništa spekulirati o razlozima Ćorušićeva mogućeg samoubojstva, ali je znakovito rekao:
„Sad bi se to sve moglo razjasniti, ovisno o tome u kojem će smjeru ići istraga.“
Zatim je na pitanje o političkim pritiscima na Ćorušića rekao:
„To ne znam, vidjet ćemo kakva će biti kadrovska rješenja. Jer nakon Ćorušića, netko mora doći na njegovo mjesto.“
Na pitanje je li moguće da bi Herman sada mogao doći na mjesto ravnatelja KBC-a Zagreb, umjesto na mjesto ravnatelja Petrove bolnice, taj izvor nije želio odgovoriti.
Ova dva visoka politička izvora iznijela su, dakle, vrlo osjetljive teze koje pokazuju da bliski suradnici Andreja Plenkovića ne prežu od toga da u najmanju ruku dio odgovornosti za tragičnu smrt Ante Ćorušića pripišu neprimjerenom političkom pritisku premijera i svog stranačkog šefa Andreja Plenkovića.
Već nekoliko minuta nakon te prve vijesti o smrti Ante Ćorušića, Nacional je od više neovisnih izvora bliskih Upravi KBC-a Zagreb dobio informaciju da postoji sumnja kako Ćorušić nije pao, već da je s jedne od bolničkih zgrada, to jest s požarnih stepenica, sam skočio i to s namjerom da počini samoubojstvo. Nacional.hr objavio je odmah kako policija istražuje je li riječ o samoubojstvu. Tijekom dana to je Nacionalu potvrdio i izvor blizak vrhu MUP-a.
Nacional je razgovarao s više liječničkih izvora koji su tijekom ponedjeljka, 21. listopada, svi redom bili vidno potreseni šokantnim događajem. Neki od tih liječnika imali su saznanja o pritiscima na Ćorušića, ali nakon tragedije nisu željeli o tome razgovarati.
Nacional je u svom broju od 3. rujna ove godine objavio detalje dosad nezabilježene razine političkog upliva u izbor šefa jedne Klinike. Iako je poznato da vrh Vlade i HDZ-a ima značajan utjecaj na kadroviranja i u državnim poduzećima i u javnim institucijama pa i u bolnicama, način poništavanja natječaja na izbor šefa Petrove bolnice do sada još nije bio viđen. Posebno zbog činjenice da je i Ćorušić bio utjecajni član HDZ-a koji se, izgleda, usprotivio političkom izboru Mislava Hermana za šefa Petrove bolnice.
Herman je ginekolog iz Petrove bolnice u Zagrebu i šef zagrebačkog HDZ-a, a na tu stranačku funkciju došao je isključivo jer ga favorizira Plenković.
Herman se ni u političkom ni u stručnom smislu osobito ne ističe, samo je jedan u nizu bespogovornih političkih poslušnika koji u svakoj prilici brane lik i djelo Andreja Plenkovića.
‘Premijer Plenković izravno se umiješao u izbor novog šefa Petrove bolnice u Zagrebu nakon što Ćorušić nije poslušao njegov mig da se izabere ginekolog Mislav Herman, šef zagrebačkog HDZ-a’
No jedan od njegovih liječničkih kolega ističe da se ne može govoriti da Herman nije stručan kao liječnik. Štoviše, ističe da je Herman stručnjak za prenatalnu medicinu. Za razliku od Gorana Vujića koji je stručnjak za onkološku ginekologiju. Te da se ta dva područja i stručnost kandidata naprosto ne mogu uspoređivati.
„Oba kandidata su bila stručna“, tvrdio je naknadno jedan od liječničkih izvora iz Petrove bolnice, nakon što smo ga nazvali da pokušamo dodatno provjeriti kakvi su sve politički pritisci bili povezani s izborom šefa te klinike.
Naime, nakon što je Uprava KBC-a Zagreb obavijestila Vujića, aktualnog pročelnika Zavoda za ginekološku onkologiju u Petrovoj, koji je već dobio pismenu obavijest da je upravo on pobijedio na natječaju za šefa Petrove bolnice, da ipak neće biti predstojnik Klinike, cijeli je skandal dodatno eskalirao. Kako je još početkom rujna tvrdio Nacionalov izvor, ravnatelj KBC-a Zagreb Ante Ćorušić zahtijevao je od ravnatelja u odlasku, profesora Slavka Oreškovića, da još godinu dana ostane na mjestu v.d. ravnatelja. Prema tvrdnjama izvora bliskih vrhu HDZ-a, Orešković to najprije nije želio prihvatiti, ali mu je Ćorušić rekao da će mu u tom slučaju dati otkaz. Kasnije su upravo takvu verziju događaja Nacionalu potvrdili drugi, neovisni liječnički izvori.
Sa svime je otpočetka bio upoznat i vrh Ministarstva zdravstva na čelu s ministrom Vilijem Berošem i državnim tajnikom Tomislavom Dulibićem, ali ni jedan od njih dvojice, kako je tvrdio Nacionalov izvor blizak vrhu HDZ-a, nije se želio izravno miješati u to jer im je jasno da je riječ o “operaciji odozgo”.
Isto je Nacionalu tada potvrdio još jedan neovisan izvor blizak Upravi KBC-a Zagreb.
Oba izvora slagala su se ocjeni da je upravo Plenković direktno intervenirao kako bi Herman bio izabran te da je upravo zbog Plenkovićeva naloga natječaj poništen, odnosno ukinut nakon što Herman ipak nije izabran, što je u najmanju ruku vrlo neuobičajen postupak.
Prvi izvor, blizak vrhu HDZ-a, tvrdio je da je Herman rekao ravnatelju KBC-a Zagreb Ćorušiću, inače svom stranačkom kolegi, da za izbor ima podršku premijera Plenkovića. Taj izvor tvrdio je da su se događaji potom odvijali kako slijedi:
„Herman je rekao Ćorušiću da je on dogovorio s vrhom stranke da će biti izabran. Međutim, Ćorušić je lukav igrač. On je direktno nazvao Plenkovića i pitao ga je li točno da je on tražio da Herman bude izabran. Plenković mu je na to rekao da on s njim ništa nije dogovorio, ali i da će za svaki slučaj to provjeriti s Krunoslavom Katičićem, glavnim tajnikom HDZ-a, da vidi je li Herman s njim nešto dogovarao. Zatim su Plenković i on zajedno zvali Katičića, koji je također rekao da on to nije dogovorio. Međutim, Ćorušić nije naivan. On zna da mu Plenković nikada ne bi izravno priznao da se za nekoga založio. Uostalom, to bi značilo da premijer priznaje da osobno urgira po javnim natječajima kako bi zaposlio stranačke kadrove. Zato je, po mom mišljenju, Ćorušić ipak poništio natječaj jer je procijenio da Plenković ipak stoji iza Hermana.“
Drugi visoki izvor blizak Upravi KBC-a Zagreb, koji je tvrdio da je to tih dana bila glavna neslužbena tema u toj bolnici, imao je nešto drugačiju verziju događaja:
“Plenković je nedvojbeno stajao iza plana da se za šefa Petrove izabere Herman. On je bio njegov kandidat. I Ćorušić je to znao jer mu je to rečeno. Međutim, Ćorušić se na to oglušio jer je on podržavao Vujića koji je daleko stručniji i bolji kandidat od Hermana. Vujić je šef Ginekološke onkologije u Petrovoj, jedan od najstručnijih ljudi tamo, ako ne i najstručniji. On je sjajno ustrojio taj zavod. No on je ujedno i hrvatski branitelj, iza njega navodno stoje i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ali i bivši ministar obrane Damir Krstičević.“
Na pitanje zašto je onda Ćorušić, ako je tako, ipak poništio odnosno ukinuo natječaj u kojem je odluka o izboru Gorana Vujića već bila donesena i poslana Vujiću, taj izvor rekao je:
„Zato što je Ćorušića nazvao Plenković. Pazite, Vujić je već bio izabran. Da bi na kraju natječaj bio ukinut tako što je promijenjena odluka. Uobičajeno je u takvim postupcima da se natječaj poništi dok je još u tijeku. A ne kad je odluka već donesena i odaslana. KBC Zagreb je ozbiljna, velika kuća. I nije uobičajeno da se o takvim stvarima ne komunicira ranije. Sigurno se ni Vujić ne bi kandidirao da nije mislio da ima sve uvjete i usto Ćorušićevu podršku, tim više što se on već jednom bio kandidirao pa nije prošao jer je bio reizabran Orešković. To je bilo prije četiri godine. No tog puta u igri su bili Orešković i Vujić i tada se biralo između dvojice vrlo kvalitetnih liječnika. A sada je riječ o izboru između Hermana, koji se u stručnom smislu ni po čemu posebnom ne ističe, i Vujića o kojem, koga god da pitate, možete čuti samo pohvale. Vujić je naprosto kompetentniji, stariji, iskusniji i radi ozbiljnu kirurgiju. Nakon što se ovo sada dogodilo, doživio je šok i mislim da je čak otišao na bolovanje.“
Za tvrdnje da iza odluke o ukidanju natječaja stoji upravo premijer Plenković, ovaj izvor blizak Upravi KBC-a Zagreb ponudio je tada i sljedeće objašnjenje:
„To svi na Rebru znaju. To je, uostalom, govorio i Herman. To zna i državni tajnik Tomislav Dulibić. To znaju i ljudi iz zagrebačkog HDZ-a. Ali naravno da nitko to neće javno reći. Osim toga, vrlo je neobično da se za takvu funkciju kandidira predsjednik Gradskog odbora HDZ-a, a da ne prođe. On se ne bi ni javio da nije razgovarao s premijerom i predsjednikom stranke. Svi znaju da se takve pozicije unaprijed dogovaraju. Dakle, nelogično je da bi predsjednik Gradskog odbora išao ‘grlom u jagode’. Svi govore da je Plenković zvao za njega. Uostalom, nema drugog objašnjenja zašto bi se natječaj išao ukidati u ovoj fazi, kad je već sve bilo odlučeno. Postoje točno određeni razlozi zašto se neki natječaj može poništiti, ako nisu svi papiri uredni i tako dalje. Ovako su čovjeka izabrali i za sedam dana mu ukinuli rješenje.“
Izvor blizak vrhu zagrebačkog HDZ-a naveo je kako je poznato da premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković već godinama protežira Hermana te da je on došao na čelo zagrebačkog HDZ-a izravno kao Plenkovićev kadar.
Drugi izvor blizak vrhu stranke otišao je toliko daleko da je bez krzmanja izjavio da će se sve nejasnoće oko Ćorušićeve smrti razjasniti kad će biti poznato tko će biti njegov nasljednik na mjestu ravnatelja KBC-a
Na čelo Gradskog odbora HDZ–a Grada Zagreba Herman je došao u jesen 2020., uoči lokalnih izbora na kojima je HDZ-ov kandidat za gradonačelnika Zagreba bio također Plenkovićev odabir Davor Filipović, koji je kasnije postao ministar gospodarstva u Plenkovićevoj vladi. Unatoč lošem rezultatu na lokalnim izborima, Plenković i središnjica HDZ-a nastavili su podržavati Hermana za šefa zagrebačkog HDZ-a i na ponovljenim unutarstranačkim izborima u jesen 2021., koji su se, prema stranačkom Statutu, morali održati šest mjeseci nakon lokalnih izbora.
Izvori iz HDZ-a uvjereni su da je za dobre odnose na relaciji Plenković – Herman, a moguće i za intervenciju kojom se Plenković umiješao u izbor šefa Petrove bolnice, zaslužna i Davorka Herman, sestra Mislava Hermana s kojom se Plenković poznaje još iz mladenačkih dana i s kojom je bio u bliskim prijateljskim odnosima. Ako bi sve to bilo točno, to bi značilo da je premijer Plenković, u blažoj varijanti, plesao na rubu, a u težoj počinio kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti kako bi izravnom intervencijom onemogućio izbor najboljeg kandidata za ravnatelja Petrove bolnice te kako bi poništavanjem natječaja omogućio Hermanu da se ponovo kandidira u sljedećem izbornom ciklusu i kako bi se izbor za šefa jedne bolnice odvio po unaprijed određenom stranačkom ključu.
Izvor blizak KBC-u Zagreb, ali i jedan izvor blizak Vladi, izjavili su za Nacional kako je Ćorušić u posljednje vrijeme bio izrazito depresivan. U tezu da je neposredno prije pogibije izišao vani popušiti cigaretu na stepenice s kojih je slučajno pao malo je tko sklon povjerovati, jer je bilo poznato da je Ćorušić pušač koji je pušio u vlastitoj kancelariji.
Pojavile su se tijekom ponedjeljka i tvrdnje kako je u tijeku opsežnija policijska akcija koja zadire u medicinsku problematiku, kako je za nju Ćorušić doznao te kako je i zbog toga bio zabrinut. Međutim, izvor blizak policiji demantirao je da je Ćorušić bio obuhvaćen radom institucija na tom slučaju, koji je evidentno u tijeku.
Izvor blizak Ćorušiću Nacionalu je otkrio kako se on osjećao pritisnutim iz više razloga, ali da zbog toga nije bio depresivan. Nacional je u više navrata ekstenzivno pisao o nekim incidentnim situacijama u kojima se Ćorušić znao naći, propitujući njegovo ponašanje. U više je navrata pažnju javnosti i medija Ćorušić privlačio i zbog svojih konzervativnih stavova, ali i nekih grešaka tijekom liječničkog rada. Suočen s kritičkim pisanjem Ćorušić je protiv Nacionala pokrenuo i neke sudske postupke kao i članovi njegove obitelji.
Ništa od navedenog nije utjecalo na njegovu čvrstu poziciju unutar HDZ-a. Govoreći o mogućim razlozima koji su mogli dovesti do njegove tragične pogibije, tijekom ponedjeljka neki su njegovi prijatelji istakli i njegove pozitivne osobine, susretljivost i pouzdanost te naveli kako tek treba potvrditi je li njegova tragična pogibija rezultat samoubojstva ili nesretnog slučaja. Kako tvrde, obdukcija bi mogla pokazati je li Ćorušić neposredno prije pada pretrpio srčani ili moždani udar, što bi moglo trajno demantirati sumnje da si je svjesno oduzeo život. Ako bi se to dogodilo, onda bi se i smjele teze iz samog srca HDZ-a koje su tako brzo počele premijeru Plenkoviću pripisivati suodgovornost za Ćorušićevu smrt trebale početi sagledavati u sasvim drugom svjetlu.
Komentari