Svjetski čelnici, koji su se u subotu okupili u Kairu da bi ondje razgovarali o krizi i o miru u Gazi, pozvali su na “prekid vatre” između Izraela i Hamasa, založili su se za “masovnu” pomoć Gazi i za to da se donese konačno “rješenje” 75-godišnjeg izraelsko-palestinskog sukoba.
“Moramo djelovati odmah da bismo okončali ovu noćnu moru”, rekao je šef UN-a Antonio Guterres.
U napadu Hamasa na Izrael 7. listopada ubijeno je više od 1400 ljudi, a njih 200 su iz Izraela kao taoce odveli pripadnici toga islamističkog pokreta. U izraelskoj odmazdi i napadu na Gazu ubijeno je gotovo 4400 Palestinaca. Podaci su to ministarstva zdravstva Hamasa, palestinskog pokreta koji je na vlasti u Pojasu Gaze, trenutačno pod “potpunom opsadom” Izraela.
Glavni tajnik UN-a je istaknuo da Pojas Gaze “treba dostavu velikih količina pomoći“. U subotu ujutro onamo je iz Egipta krenulo samo 20 kamiona. UN smatra da je za 2,4 milijuna stanovnika Gaze lišenih svega dnevno potrebno najmanje 100 kamiona.
Guterres je molbu iznio pred okupljenim čelnicima Egipta, Jordana, Palestinske uprave, predstavnicima arapskih i europskih šefova diplomacija, šefova Arapske lige, Afričke unije i Europske unije. Ondje su i predstavnici Rusije, Kine, Japana, Kanade i Sjedinjenih Država.
Jordanski kralj Abdulah II. pozvao je na “hitan prekid vatre”, a egipatski predsjednik Abdel Fatah al-Sisi kazao je da je “jedino rješenje palestinskog pitanja pravda”, istaknuvši kako je riječ o “pravu” Palestinaca “na uspostavu vlastite države”.
“Svijet šuti”, kazao je Abdulah, dodavši da je to “vrlo opasna poruka”, jer “arapski svijet čuje sljedeću poruku – životi Palestinaca vrijede manje od života Izraelaca. Naši životi vrijede manje od života drugih (…) ljudska prava imaju granice, zaustavljaju ih granice, rase i religije.”
Guterres je govorio o “širem kontekstu” problema, podsjetivši na “56 godina dugu okupaciju kojoj se ne nazire kraj”. “Ipak ništa ne može opravdati napad Hamasa”, koji mora “odmah i bezuvjetno osloboditi” oko 200 talaca otetih za vrijeme munjevitog napada na Izrael.
Predsjednik palestinskih vlasti Mahmud Abas smatra da treba “okončati izraelsku okupaciju palestinskih teritorija i pronaći rješenje za dvije države” – Izrael i Palestinu, na način da Palestincima pripadne istočni Jeruzalem, koji je trenutačno anektirao i okupirao Izrael.
Američki predsjednik Joe Biden, koji poput Izraela, ne sudjeluje u radu ovoga samita, u srijedu je tijekom kratkog posjeta Tel Avivu kazao kako je sukob između Izraela i Hamasa pojačao njegovu “odlučnost” prema postizanju rješenja koje bi uključivalo dvije države.
“Mi nećemo otići odavde”, triput je rekao Abas dok se Kairo i Aman danima bore protiv izraelske naredbe da se svi Palestinci evakuiraju iz sjevernog dijela Pojasa Gaze prema južnom dijelu na granici prema Egiptu.
Oni to vide kao prvi korak prema “prisilnom raseljavanju” Palestinaca u smjeru egipatskog Sinaja što bi, smatra Abas, predstavljalo “drugu nakbu” (katastrofu na arapskom). Prva se odnosi na protjerivanje oko 760.000 Palestinaca u vrijeme do stvaranja Izraela 1948.
Šef turske diplomacije Hakan Fidan je osudio “bezuvjetnu vojnu pomoć Izraelu, čija je svrha jedino nastavak okupacije” palestinskih teritorija.
Saudijski ministar vanjskih poslova Faisal bin Farhan osudio je to što je Vijeće sigurnosti UN-a odbacilo dvije rezolucije kojima se poziva na prekid neprijateljstava.
Šefica francuske diplomacije Catherine Colonna založila se za to da se svima koji žele napustiti Gazu to i omogući, misleći pritom na zaposlenike Francuskoga kulturnog centra u Gazi, jedne od rijetkih stranih institucija čiji su zaposlenici ostali u Pojasu Gaze.
Komentari