Zagrebački Županijski sud odgodio je do ožujka odluku može li se kriptirana Sky komunikacija na kojoj se temelji optužnica protiv Petra Ćosića i suokrivljenika za krijumčarenje kokaina, oružja i ubojstvo koristiti kao zakonit dokaz kao što, suprotno navodima obrane, tvrdi tužiteljstvo.
Sjednica optužnog vijeća na koje su okrivljenici u sudsku zgradu u središtu Zagreba ponovno dovedeni oklopnim vozilom u pratnji antiterorističke policije odgođena je do ožujka kada će se obrana očitovati o podnesku Uskoka u kojem ističu da druge članice EU-a takve dokaze smatraju zakonitima.
“Za sada nemamo saznanja da bi bilo koja zemlja članica EU donijela pravomoćnu sudsku odluku da bi ovi dokazi bili nezakoniti ili ocijenjeni nedopustivima za primjenu u nacionalnim kaznenim postupcima. Naprotiv, sudska praksa je za sada unisona… svugdje su dokazi kao takvi ocijenjeni zakonitima”, kazala je novinarima Uskokova tužiteljica Željka Panza Ostrogonac.
Naglasila je da su razotkrivanjem Sky platforme, kojom navodno komuniciraju kriminalci diljem svijeta, razotkrivena kaznena djela najtežih karaktera, a još mnoga takva su i spriječena.
S druge strane odvjetnik jednog od optuženih Fran Olujić kaže da se o tom pitanju na razini cijele EU-a čeka odluka suda u Luksemburgu. Navodi da je do državnog odvjetništva došla “nefiltrirana komunikacija iz inozemstva sa servera koji se nalazi tko zna gdje” s podacima da određene osobe komuniciraju putem kriptirane aplikacije Sky.
Konačnu odluku donosi Visoki kazneni sud
“Dakle, mi tvrdimo da je riječ o nečemu što prema hrvatskom zakonodavstvu ne može biti zakoniti dokaz“, kazao je Olujić, ističući i da se ne zna se tko su pošiljatelji poruka te da tijekom istrage nisu zaplijenjeni nikakvi mobilni telefoni.
Na odluku optužnog vijeća zagrebačkog Županijskog suda o zakonitosti dokaza nezadovoljna strana ima pravo žalbe o kojoj odlučuje Visoki kazneni sud (VKS). Optužno vijeće u konačnici optužnicu može potvrditi, odbaciti ili vratiti tužiteljstvu na doradu.
Uskok Ćosića, pritvorenog u travnju 2022. godine sa sedmoricom ‘suradnika’ tereti za krijumčarenje najmanje 600 kilograma kokaina iz Južne Amerike i likvidaciju Milana Milovca u Ekvadoru, koji im je ranije nabavljao kokain. Dio skupine optužen je i za krijumčarenje oružja.
Optužnicom su obuhvaćeni i Manuel Vulić, koji je izručen Hrvatskoj iz Kolumbije, Ante Vrcan, Marko Carević, Dragan Krička, Oliver Čokara, Anđelko Oršulić i Goran Vuk. Tužiteljstvo sumnja da su Ćosić i Vulić bili glavni hrvatski operativci balkanskog narkobosa Darka Šarića koji je optužen u Srbiji, a u Europu je iz Južne Amerike navodno prokrijumčario preko tone i pol kokaina.
Komentari