Sudanska vojska predstavila novi sporazum o povratku civilne vlasti

Autor:

Rady Fath, Unsplash

Vojni čelnici u Sudanu pristali su vratiti vlast civilnim skupinama u značajnom potezu za okončanje tekuće političke krize. Prijelazno dvogodišnje razdoblje koje će voditi civilni čelnici dogovoreno je i predstavljeno u glavnom gradu Khartoumu. Ali prodemokratski prosvjednici, koji organiziraju redovite ulične prosvjede protiv vojske, odbili su to.

Sudan je zahvaćen krizom otkako je vojska svrgnula dugogodišnjeg vladara Omara al-Bashira 2019. godine. Nakon njegove smjene 2019., vojni i civilni čelnici, koje predstavlja koalicija pod nazivom Snage slobode i promjena, složili su se formirati zajedničku prijelaznu vladu. Nemirna unija završila je krajem prošle godine kada je vojska svrgnula tadašnjeg premijera Abdalla Hamdoka.

Vraćen je na dužnost ranije ove godine, ali je podnio ostavku nakon masovnih prosvjeda koji su se protivili njegovom sporazumu o podjeli vlasti s vojskom. U ponedjeljak je u predsjedničkoj palači u Khartoumu bilo veselja nakon što su vojni generali i civilni čelnici potpisali najnoviji sporazum.

Vojni čelnik general Abdel Fattah al-Buran čini se da dijeli osjećaje publike kada je ponovio popularni revolucionarni slogan: “Vojsci je mjesto u vojarnama”. Međutim, izvan utvrđenog kompleksa, prodemokratski prosvjednici, uglavnom mlade žene i muškarci, održali su marševe protiveći se sporazumu.

“Povjerenje je narušeno. Vojska bi ovo mogla ponoviti”, rekao je međunarodno priznati sudanski redatelj Hajooj Kuka za BBC dok se spremao krenuti na prosvjed.

“Najveći problem je što su vođe puča, al-Burhan i njegov zamjenik Hemeti, ostali na vlasti. Ljudi su ubijeni, ozlijeđeni, privedeni zbog prosvjeda, a oni nastavljaju bez odgovornosti.”

Unatoč određenim rezervama, sporazum od ponedjeljka, iako još uvijek  s malo detalja, smatra se početnim korakom u pronalaženju rješenja za političku krizu.

Osim dvogodišnje tranzicije predvođene civilima, vojska je također odlučila prepustiti portfelj obrane i sigurnosti civilnom premijeru, koji još nije imenovan.

Postoje druga ključna pitanja koja tek treba riješiti, uključujući postizanje pravde za desetke prosvjednika protiv puča koje su ubile sigurnosne snage tijekom prošle godine.

Čini se da su pobunjeničke skupine koje su podupirale vojsku također bile po strani, sporazum koji su potpisali s vladom u listopadu 2020. kojim su okončana desetljeća građanskog rata mogao bi biti u opasnosti ako se njime ne postupa dobro. Mnogi se brinu da će vojska, koja će zadržati pravo veta na vladine odluke, iskoristiti svoj utjecaj da destabilizira civilne vođe i osujeti prijelaz na demokraciju. Politički čelnici i vojska kažu da će se ta pitanja rješavati daljnjim razgovorima.

“Ciljevi sporazuma su uspostava potpuno civilne vlasti, stvaranje slobodne političke klime i postizanje konačnog sporazuma uz najšire političko sudjelovanje”, rekao je Al-Wathiq al-Barir, glasnogovornik Snaga slobode i promjene.

Vremenski okvir za konačni sporazum ili kada će se on provesti nije određen.
Afrička unija, arapske nacije i zapadne vlade dio su široke međunarodne koalicije koja je vršila pritisak na obje strane da pregovaraju. Sjedinjene Države i Ujedinjeni narodi također su pozdravili sporazum.

Visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Volker Türk nazvao je dogovor “važnim prvim korakom”.

Ali veliki je jaz između međunarodnih čestitki, veselja u predsjedničkoj palači i raspoloženja na ulicama.

Kasnije ovog mjeseca, Sudan će obilježiti početak revolucije koja je dovela do svrgavanja bivšeg predsjednika Bashira.

Već četiri godine traju masovni prosvjedi koji pozivaju na demokratske promjene koje su zemlji izmicale veći dio njezine povijesti od neovisnosti.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.