Sud u Njemačkoj presudio da Roger Waters ipak smije održati koncert u Frankfurtu

Autor:

Roger Waters dobio je pravnu bitku za nastup na predstojećem koncertu u Frankfurtu nakon što je koncert prvotno zabranjen zbog optužbi za antisemitizam.

Bivši frontmen Pink Floyda trebao je svirati u Festhalleu u vlasništvu grada Frankfurta 28. svibnja, ali je Gradsko vijeće otkazalo nastup zbog njegovih navodnih stavova o Izraelu. Nedugo potom su ga čak nazvali i jednim od svjetski najpoznatijih antisemita. Unatoč otkazivanju najavljenog koncerta, Waters je početkom ovog mjeseca putem Instagrama najavio da će svejedno nastupiti, uz što je stavio fotografiju groba Sophie Scholl, njemačke studentice i antinacističke aktivistice kojoj je 1943. giljotinom odrubljena glava zbog distribucije antiratnih letaka po Sveučilištu u Münchenu.

U toj istoj objavi je također naveo da je podnio zahtjev za zabranom odluke gradskog vijeća, ali nije dobio odgovor. Prethodno je nagovijestio da bi mogao čak pokrenuti i pravni postupak protiv zahtjeva za otkazivanjem njegovih nastupa, za koji je tvrdio da je neopravdan te da je to pokušaj da ga se ušutka.

Sada je upravni sud u Frankfurtu presudio da Waters može održati najavljeni koncert. Iako je sud naglasio da su neki aspekti njegovog nastupa neukusni i očito ispunjeni simbolima inspiriranim nacističkim režimom, naveli su da je umjetnička sloboda među glavnim razlozima za tu odluku, izvijestio je The Guardian. Gradske vlasti u Frankfurtu usprotivile su se održavanju koncerta na temelju toga što je na prethodnoj turneji kao dio pozornice prikazan balon u obliku svinje s prikazom Davidove zvijezde i raznih logotipa tvrtki.

Dio kritika upućenih Watersu odnosio se na mjesto održavanja koncerta na kojem je tijekom pogroma u studenom 1938. više od 3000 Židova iz Frankfurta i okolice pohapšeno, zlostavljano i kasnije deportirano u koncentracijske logore gdje su mnogi od njih ubijeni.

No, sud je rekao da unatoč tome što Waters na svom nastup koristi simboliku očito utemeljenu na simbolici nacionalsocijalističkog režima, dodatno pogoršanu neukusno odabranim mjestom za nastup odnosno odabirom Festhalle kao mjesta održavanja zbog njezine povijesne pozadine, koncert bi trebalo promatrati kao umjetničko djelo te da nije bilo dovoljno osnova za opravdanje zabrane Watersu da nastupa. Najvažnija točka, prema sudu, bila je ta da Watersov nastup nije veličao ili relativizirao zločine nacista niti se identificirao s nacističkom rasističkom ideologijom, niti je bilo ikakvih dokaza da je Waters koristio propagandni materijal na svom nastupu.

Prošlog mjeseca pokrenuta je i peticija za poništenje odluke Gradskog vijeća Frankfurta, koju su potpisali Eric Clapton, Tom Morello iz Rage Against The Machine i Nick Mason iz Pink Floyda, u kojoj je, između ostalog, pisalo: “Watersova kritika izraelskog postupanja prema Palestincima dio je njegovog dugoročnog zagovaranja ljudskih prava diljem svijeta. Dužnosnici koji ocrnjuju Watersa sudjeluju u opasnoj kampanji koja namjerno spaja kritiku izraelske nezakonite i nepravedne politike s antisemitizmom. Dužnosnici u Njemačkoj, organizatori koncerata i glazbene platforme, ne smiju podleći pritisku onih pojedinaca i grupa koji bi radije vidjeli Watersovu glazbu uklonjenu nego da se bave problemima koje njegova glazba ističe.”

Waters je u više navrata odbacio optužbe za antisemitizam i tvrdio da je u pitanju prezir prema Izraelu, a ne prema judaizmu, optužujući Izrael da zlorabi izraz antisemitizam kako bi zastrašio ljude poput njega i natjerao ih da šute. Prethodno je branio svoju korištenje simbola svinje, rekavši da svinja predstavlja Izrael i njihovu politiku te je legitimno podložna svim oblicima nenasilnih prosvjeda. Rekao je da se na balonu nalaze i drugi simboli organizacija protiv kojih se zalaže, poput raspela i logotipa Mercedesa, McDonaldsa i Shell Oila.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.