Stručnjak za sigurnost: “Jugoslavenska kriza nastala je na Kosovu, tamo će i završiti”

Autor:

epa10662698 Soldiers of NATO-led international peacekeeping Kosovo Force (KFOR) set up positions in front of the building of the municipality in Zvecan, Kosovo, 30 May 2023. At least 25 KFOR peacekeepers and 53 civilians were injured after clashes between security forces and ethnic Serbs broke out in Zvecan on 30 May 2023. Tensions continue in northern Kosovo’s region, with a majority of ethnic Serbian people, which arose after ethnic Albanians mayors took offices in four towns following elections boycotted by the Serbian community.  EPA/GEORGI LICOVSKI

EPA/GEORGI LICOVSKI

Mirko Bilandžić, stručnjak za sigurnost, komentirao je posljednje napade na Moskvu, situaciju u Ukrajini kao i previranja na Kosovu.

Komentirajući napad dronovima na Moskvu Mirko Bilandžić je rekao: “To je brutalan rat koji cijelo vrijeme ima nove trenutke, a ovo je sigurno novi trenutak. U vojnom smislu rat nema veliku važnost, ali u psihološkom i političkom ima. Još ne znamo tko zaista stoji iza tog napada. Ako bi išli u povijest, našli bismo dokaze da se može raditi i o nečem drugom. Rat je došao u Moskvu. Ima indicija da Ukrajina stoji iza toga, oni imaju sposobnosti za tako nešto. To je dokaz dolaska rata u Moskvu”.

Ističe da je pomoć SAD-a i Velike Britanije u najvećem opsegu očekivan te da će nastaviti pomagati jer ne žele dozvoliti “takvo agresivno ponašanje”.

Komentirao je odnos SAD-a i Kine te postavljanje novog svjetskog poretka.

“Ovaj rat je prekretnica koja cementira novi tip poretka, svijet se mijenja i to nema veze samo s ruskim narativima i Putinovim obrazloženjem ove besmislene agresije, ali mi više nismo u unipolarnom svijetu s dominacijom Amerikanaca. Ukrajinska kriza je centralna točka zadnjih 10 godina u odnosima Rusije i SAD-a. Imamo drugi tip hladnog rata, u ekonomskom smislu – američko-kineski. Niz je nezadovoljnih država tim poretkom pa se priklanjaju antiamerikanizmu. Kina nije osudila rusku agresiju, ali nije ni bezuvjetno stala uz nju. Rusija je prekršila svetinju za kinesko shvaćanje politike, a to je teritorijalni integritet. Ne vjerujem u slučajne strateške poteze”, pojasnio je.

Dotaknuo se i izjave ruskog šefa diplomacije Sergeja Lavrova, da je Kosovo izuzetno zapaljiv teritorij:

“To je nesporno. Jugoslavenska kriza je nastajala na Kosovu i ona će tamo završiti. Najkriznija točka je pitanje odnosa Srbije i Kosova koja dodatnu dimenziju dobija u ovom globalnom previranju. Pojam jugoistoka Europe je interesna zona Rusije, moguć je izvoz te krize i na ovo područje. Rekao bih da je to cijelo vrijeme krizno žarište i to neće prestati. Što se tiče sporazuma, to je riješeno prije deset godina. Desetljećima ondje ne postoji popis stanovništva, dramatične su razlike u procjenama. Istovremeno se događaju izbori bez legitimiteta jer Srbi bojkotiraju. To je samo povod za nešto što je objektivno krizno žarište. U ovoj novoj situaciji postoji i pritisak Zapada prema kosovskim elitama na vlasti”, piše N1.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.