Nakon što je Hrvatska energetska regulatorna agencija donijela izračun prema kojem bi cijena plina od 1. travnja trebala porasti s 41 eura na 106 eura po megavatsatu, uslijedile su mnogobrojne reakcije.
Prema riječima stručnjaka, ne znači da će građani plaćati skuplji plin. Predsjednika Hrvatske stručne udruge za plin Dalibora Pudića razjasnio je nejasnoće vezane uz moguću novu cijenu plina.
“To je cijena prema metodologiji HERA-e. Prema metodologiji to bi bila prosječna cijena plina unutar zadnjih godinu dana. No to ne znači da će kupci ostati na toj cijeni, jer kupci mogu izabrati i tržišnu uslugu, pa bi im cijena bila značajno manja. Kupci kreiraju usluge na tržištu”, rekao je.
“To je razlog zbog kojeg se ne može govoriti o cijeni od 106 eura za kupce. Tržišna cijena plina je u današnjim uvjetima značajno niža od cijene prema metodologiji za javnu uslugu”, objasnio je Pudić.
“Znam da je premijer Plenković najavio nove mjere. A znamo i da je država prošle godine donijela Uredbu prema kojoj je definirala da sav plin koji Hrvatska, odnosno Ina, proizvede ostaje u Hrvatskoj i koristit će se za kućanstva i neprofitne ustanove.”
Ta cijena je nešto niža od tržišne. Uz to, postojala je i subvencija za kućanstva, koja je iznosila nekih 13 eura te PDV od 5 posto, piše Index.
Komentari