Međunarodni centar za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u utorak, 31. listopada, donio je službenu odluku o nadležnosti u sporu koji su protiv hrvatske Vlade u Washingtonu pokrenule Adria Group B.V. i Adria Group Holding B.V., dvije nizozemske kompanije bivšeg vlasnika Agrokora Ivice Todorića, kako je nacional.hr objavio u utorak.
Stručnjak za arbitraže, odvjetnik Petar Petrić komentirao je slučaj u srijedu za N1. “Hrvatska je nekoliko puta odgađala odluku o nadležnosti, koristila je dopuštena pravna sredstva, a obzirom na to kako je formulirana najava odluke može se spekulirati da je donesena odluka o postojanju nadležnosti”, objasnio je.
Odvjetnik je dodao da je ovo odluka procesne naravi, nakon nje obično slijedi odluka o meritumu. “No postoji i iznimka, ICSID-ove odluke o nadležnosti ponekad sadržavaju i dio o odgovornosti, dakle dio odluke o meritumu. Pretpostavljam da tek sada slijedi odluka o samoj šteti”, rekao je.
Vještačenje će biti vrlo složeno, može obuhvatiti i vrijednost imovine i izgubljenu dobit, a maksimalni mogući iznos, 4 milijarde kuna, definirao je svojom tužbom sam Todorić. “Ako ovo bude pozitivna odluka za njega, onda je to pobjeda Ivice Todorića utoliko što je druga strana tvrdila da ih nije prijavio nadležnom sudu. Ali kraj nije blizu, ovakvi procesi znaju trajati i sedam godina”, pojasnio je.
I tijekom cijelog procesa moguće je da se strane dogovore. “Arbitraža nije institucija za siromašne, a poslovni ljudi na prvo mjesto postavljaju dogovor. Ako uvide da ne mogu u kraćem roku i na zadovoljavajuć način postići svoje ciljeve, moguće je da strane odluče za dogovor”, rekao je za N1 i zaključio da ne vjeruje u mogućnost da u konačnici u slučaju izgubljenog spora Republika Hrvatska prebaci trošak odštete na nekog drugog, budući da lex Agrokor Fortenova grupu eksplicitno definira kao tvrtku koja nije pravni slijednik posrnulog giganta.
Oglasila se i Vlada
U međuvremenu, za N1 se oglasila i Vlada. Poručuju:
“U navedenom arbitražnom postupku Hrvatsku sukladno Zakonu zastupa DORH, kao i strani odvjetnički tim. Prema informacijama s kojima raspolaže Vlada radi se tek o ocjenjivanju prethodnih pitanja od strane Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova. Hrvatska će u daljnjem postupku biti u mogućnosti istaknuti i druge prigovore nenadležnosti, kao i argumente vezane uz samu bit spora.
Svi potezi koje je Vlada poduzimala bili su utemeljeni na zakonu, vodeći računa o ukupnoj gospodarskoj i financijskoj stabilnosti Hrvatske, očuvanju radnih mjesta i opstanku kompanije”, priopćili su.
Komentari