“Porezna reforma će značiti veći iskorak za najniže plaće, ali kako se ide prema srednjem sloju, neće predstavljati značajnu razliku u kućnom budžetu”, kazao je u četvrtak Danijel Nestić sa zagrebačkog Ekonomskog instituta.
Osvrnuo se i na reformu drugog mirovinskog stupa, koja još nije službeno stupila na snagu. Nestić smatra da će takva reforma popraviti drugi mirovinski stup.
“Meni se čini da to jača drugi stup, omogućava bolji smisao. Za očekivati je da će se veći broj ljudi odlučiti primati tu kombiniranu mirovinu, zato i imamo mirovinsku štednju. Tu su navedene dvije stavke oko kojih nisam siguran na što se misli Kod indeksiranja, radi se o tome da će drugi stup ponuditi jednu mirovinu koja će biti bez obaveze da se usklađuje s inflacijom. Ona će biti određena u fiksnom izrazu, plus eventualna dobit koju će ostvariti mirovinsko osiguravajuće društvo”, rekao je.
Nestić kaže da je u Hrvatskoj prosjek staža nešto više od 30 godina i da Hrvati odlaze relativno mladi u mirovinu. U Europi, Hrvatska je jedna od zemalja gdje se najduže koristi mirovina.
“U budućoj reformi treba balansirati proračunsku pomoć mirovinskom sustav s većim naporima ljudi, u skladu s demografskim trendovima. Trenutačno imamo rast zaposlenosti, međutim dugoročni trendovi su neumoljivi. Broj radno sposobnog stanovništva i broj zaposlenih će se smanjivati, broj umirovljenika će rasti, to će se morati zatvoriti na način da više godina provedemo u radu”, zaključio je Nestić u svom gostovanju na N1.
Umirovljenici zajedno: Za izračun osnovice mirovine uzeti 75 do 80 posto neto plaće
Komentari