Stručnjak o padu skele u Petrinjskoj: Tri su moguća razloga, a jednu je stvar gotovo nemoguće procijeniti

Autor:

Foto: PIXSELL/nacional.hr

Zagrebačka policija u petak je izvijestila da je do urušavanja skele na njihovoj zgradi u Petrinjskoj ulici 30 najvjerojatnije došlo zbog jakog vjetra. Na sreću, utvrđeno je da nema ozlijeđenih osoba, ali pitanje ostaje, što je pošlo po krivu i tko je odgovoran za urušavanje goleme konstrukcije u centru grada?

Ovlašteni inženjer graditeljstva i statičar Krešimir Tarnik za nacional.hr otkrio je koji su mogući uzroci koji su doveli do pada skele.

“Postoje tri moguća uzroka”, kazao je na početku razgovora stručnjak.

Prvi uzrok onaj je koji je kao moguć navela i PU zagrebačka navodeći: “najvjerojatnije je zbog jakog vjetra došlo do urušavanja skele.”

“Dosta ovisi o položaju od kuda puše vjetar. Ukoliko su stavljena platna za zaštitu, kako bi se vizualno pokrili radovi, a projektant na to nije računao – može doći do ovakve situacije. To može dovesti do značajno veće količine vjetra, a povećanje istoga od tek 10 posto dovelo bi do čak 50 ili 70 posto povećanja sile. Znači, nije linearno”, objašnjava Tarnik.

Drugi uzrok vezan je uz kvalitetu samog materijala zgrade.

“Ukoliko je projektant procijenio bolju kvalitetu materijala koji se sidri nego što ona zapravo je, pogotovo na starim zgradama, koje je gotovo nemoguće procijeniti točno, moglo bi doći do urušavanja skele”, nastavlja.

Ne može se isključiti ni ljudski faktor.

“Treća stvar je da postoje propusti kod postavljanja skele. Dakle, moguće je da je projektant propisao sve točno, ali svejedno prilikom postave izvođači ne vežu dovoljno postojeću skelu za konstrukciju ili izostave nekakve stabilizacijske elemente”, navodi inženjer građevine.

Na pitanje, koliko su postojeći zakoni kvalitetni te je li ih potrebno modificirati kako bi ubuduće izbjegli ovakve potencijalno opasne situacije, navodi: “Naši propisi su dosta jasni. Projekt skele mora biti izrađen od ovlaštenog projektanta te ona mora biti postavljena sukladno projektu. Takvu postavu skele mora prekontrolirati stručni nadzor koji je za to zadužen. Naravno tu je odgovoran i voditelj gradilišta. Dakle, postoje tri instance koje provjeravaju sve što se na gradilištu gradi ili proizvodi, a za to su zaduženi projektant, nadzor i glavni inženjer na gradilištu.”

Unatoč tome, što na sreću nitko nije ozlijeđen, pred vatrogascima je izazovan posao te je sada potrebno da skelu odvoje dio po dio kako bi uklonili potencijalnu opasnost za sve u blizini, ali i da se očevidom otkrije točan uzrok koji je doveo do pada skele. Tim dijelom Petrinjske, u smjeru sjevera, promet je u potpunosti obustavljen te se vozi okolnim ulicama.

Zgrada na koju je bila pričvršćena skela starija je od 120 godina, a nakon potresa se krenulo u njezinu cjelovitu obnovu.

Radovi bi trebali trajati 22 mjeseca.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.