Stručnjaci zabrinuti zbog poteza Ukrajine: Najavljuju protivnicima što će napraviti, a jednoznačnog osuđivanja Rusije nema

Autor:

EPA/SERGEY DOLZHENKO

Sigurnosni stručnjak Marinko Ogorec govorio je o ukrajinskoj ofenzivi i tome koliko su ciljevi Ukrajinaca ostvarivi. Ukrajinci su rekli koji su im ciljevi ofenzive te kada će ona početi, što je vrlo neuobičajeno u ratnoj praksi da se najavi protivniku što ćete mu napraviti.

“Strateški cilj Ukrajine je izbijanje na obale Azovskog mora, razdvajanje ruskih snaga na dva dijela i izbijanje na administrativne granice Krima, nakon čega bi mogli početi s pregovorima”, rekao je i dodao kako nije siguran da će to biti ostvarivo.

Na summitu G20 nije došlo do jednoznačnog osuđivanja ruske agresije na Ukrajinu.

“Do osude nije došlo s toga što zemlje globalnog juga se ne slažu sa zapadom. Po njima rat u Ukrajini nema takve globalne implikacije kakve bi zapad htio. Smatraju da zapad koristeći Ukrajinu želi ostvariti niz drugih ciljeva koji nemaju veze s tim ratom”, istaknuo je i Božo Kovačević, vanjskopolitički analitičar.

Ogorec s druge strana smatra kako dolazi do disbalansa u samom sustavu vođenja i zapovijedanja na najvišoj razini unutar Ukrajine, ali kako kaže, sigurno dolazi i do nezadovoljstva s tempom ofenzive iako se to ne želi priznati.

“Unutar Ukrajine intenzivira se mobilizacija. Vidljiv je zamor od ratnih operacija”, istaknuo je.

Dodaje kako se za sve ratove može reći da iz započinju političari, vode ih vojnici, a završavaju diplomati.

Kijev je osudio izbore koje su nazvali lažnima, a koje je Rusija organizirala na okupiranim ukrajinskim teritorijima.

“Ni održavanje izbora, a ni osuda neće ništa promijeniti što se tiče ruskih planova. Rusija je još prošle godine deklarirala kako ta okupirana područja smatra dijelom svog teritorija. To neće utjecati na tijek rata”, kazao je Kovačević za HRT.

Naglašava kako Zapad, posebno SAD, želi prisiliti Rusiju da se složi s time da se ne može ponoviti situacija iz vremena Hladnog rata kada je Rusija bila glavni suparnik SAD-u i kada je SSSR imao pravo na svoju interesnu zonu na teritoriju Europe.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.