Stručnjaci dali odgovor: Tko su glavni pobjednici, a tko strane oštećene primirjem u Gazi?

Autor:

EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Nakon što je najavljeno humanitarno primirje između Izraela i Islamskog pokreta otpora Hamas, mnogi se pitaju tko će u ovoj priči izaći kao najveći pobjednik, a tko kao strana oštećena primirjem u Gazi?

Akademik i istraživač političkih znanosti, dr. Ibrahim Rabayea, rekao je – tokom svog gostovanja u emisiji “Gaza… šta dalje” – da privremeno primirje predstavlja izraelski zastoj u projektu raseljavanja stanovništva Gaze zbog regionalnog i međunarodnog pritiska.

Istaknuo je važnost primirja za međunarodne aktere, jer su suočeni s unutrašnjim pritiscima koji im smanjuju manevarski prostor.

Što se tiče najbitnije koristi za Hamas od primirja, Rabaya kaže da se to što se njime prekida diskurs koji Hamas povezuje s terorizmom i eliminira ga, ali i činjenica da je uspostavio princip “zatvorenici za zatvorenike”, nakon što je Izrael prethodno usvojio politiku ublažavanja opsade, pored humanitarnog aspekta vezanog za žilavost otpora Palestinaca, što Hamas čini dobitnikom.

Rabaya smatra da je produženje primirja povezano s dva faktora: prvim na terenu, posebno u slučaju kršenja, koja bi mogla dovesti do njegovog kolapsa, pored utjecaja unutrašnjih pritisaka u Izraelu, jer potonji smatra da je platio visoku cijenu zbog koje ima pravo na produžetak rata iz kojeg bi izašao (makar) kao “prividni pobjednik”.

Istakao je da u Izraelu postoji dilema oko oslobađanja palestinskih zatvorenika druge kategorije – misleći na zatvorenike s visokim i doživotnim kaznama – za razliku od žena i djece, što može dodatno zakomplicirati stvari u vezi s budućnošću rata, piše Al Jazeera.

Rabaya je naglasio da je humanitarni aspekt važan, ali smatra da privremeno primirje neće biti dovoljno zbog razmjera katastrofe i ogromnih potreba na nivou medicinskog sektora, civilne zaštite i hitne pomoći.

Sa druge strane, pisac i politički analitičar Wissam Afifa naglašava važnost humanitarne dimenzije u sporazumu o prekidu vatre i razmjene zarobljenika nakon 48 dana genocida, ratnih zločina, opsade i gladovanja.

Afifa je naglasio da primirje predstavlja odmor za ratnika, predah, zacjeljivanje rana i odgovor na zov pomoći civila koji su najviše pogođeni izraelskim ratom bez presedana u Gazi.

On se dotakao pitanja žena i djece koje Izrael drži u svojim zatvorima nakon što su u centru pažnje bile žene – zarobljenici u Gazi, te istakao da Izrael drži palestinsku djecu u svojim zatvorima, te da je u ratu ubio tisuće njih, pored drugih nestalih ispod ruševina.

Afifa smatra da je sporazum o primirju dovoljan u najmanju ruku, iako Hamas na njega gleda sa sumnjom i nevjericom.

Što se tiče Williama Lawrencea – profesora međunarodnih odnosa i bivšeg službenika američkog State Departmenta – on je naglasio važnost primirja, posebno jer ono predstavlja humanitarni napredak, te ukazao na potrebu za otvaranjem različitih prijelaza u Gazi, ne samo Rafaha.

Istakao je da je Netanyahuovoj karijeri došao kraj, te dodao da je on prije rata bio u lošoj situaciji i da ga sada većina Izraelaca drži krivim nakon napada Hamasa.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.