STROŽI UVJETI Žene će od 2025. kasnije odlaziti u mirovinu. Evo što se sve mijenja

Autor:

Žena pred mirovinom

Pixabay

Od 1. siječnja 2025. godine mijenjaju se uvjeti za mirovinu žena.

Na starosnu mirovinu građani Hrvatske imaju pravo sa 65 godina i barem 15 godina staža.

Morat će imati 63 godine i devet mjeseci za odlazak u starosnu mirovinu

U prijelaznom razdoblju od 2020. do 2029. godine, žene ostvaruju ovo pravo ranije. Tako ove godine žena može u starosnu mirovinu već sa 63 i pol godine.

Međutim, iduće godine dobna granica povećava se za tri mjeseca pa će trebati imati 63 godine i devet mjeseci za starosnu mirovinu, piše mirovina.hr.

Riječ je o prvim uvjetima, što znači da se nastaviti raditi može do 65. godine, pa i dulje. Dulji rad u odnosu na prve uvjete za starosnu mirovinu donosi veću mirovinu kroz bonifikaciju od 0,45 posto mjesečno. Novi uvjeti za žene vrijede od 1. siječnja 2025. i u slučaju prijevremene mirovine.

Mijenja se i dob za odlazak u prijevremenu mirovinu

Ne treba zaboraviti ni da se u starosnu mirovinu može već i sa 60 godina. Riječ je o institutu dugogodišnjeg osiguranika, a uvjet i za muškarce i za žene je najmanje 41 godina staža. Takva mirovina se ne umanjuje, bez obzira na godine života, ali se više ni ne nagrađuje kao nekad.

Kod prijevremene mirovine gledaju se i godine života i godine staža, a oba uvjeta povećavaju se u prijelaznom periodu. Muškarci u prijevremenu mirovinu mogu sa 60 godina života i 35 godina staža.

Žena u 2024. to može učiniti kada napuni 58 i pol godina i 33 i pol godine staža. Već od 1. siječnja 2025. bit će potrebno imati najmanje 58 godina i devet mjeseci života te 33 godine i devet mjeseci staža.

Sporna penalizacija

Inače, prijevremena mirovina umanjuje se penalizacijom koja iznosi 0,2 posto po mjesecu ranijeg umirovljenja u odnosu na uvjete za starosnu mirovinu. To može biti najviše za pet godina, pri čemu umanjenje onda iznosi 12 posto. Za godinu dana ranijeg umirovljenja umanjenje je 2,4 posto.

Da se prijevremena mirovina ukine po ispunjenju životne dobi za starosnu mirovinu, predlažu i stranački i nestranački predstavnici umirovljenika.

Svake iduće godine oba uvjeta povećavaju se za još po tri mjeseca i tako sve do 2030. kada će se uvjeti za mirovinu žena i muškaraca izjednačiti. Međutim, nema garancije da se dobna granica tada opet neće podići.

Uvjete za mirovinu važno je ostvariti prije datuma s kojim odlazimo u mirovinu, odnosno prekidamo radni odnos, piše mirovina.hr.

E, BAŠ VAM HVALA EU od Hrvatske traži još kasniji odlazak u mirovinu, ali i mjere za bolji život umirovljenika

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.