STRAVIČNO Dječaku u Zagrebu eksplodirala petarda u ruci. Izgubio je vid, ima opekline na licu…

Autor:

29.12.2012., Zagreb - Petarde, rakete, topovski udari, sve je to uobicajeno tijekom blagdana. Zbog neopreznog koristenja, upravo su djeca najcesce zrtve strasnih opeklina ili cak amputacija. Po zakonu, rukovanje petardama dopusteno je punoljetnim osobama u razdoblju od 27.12. do 2.01. r"nPhoto: Borna Filic/PIXSELL

Ilustracija: Borna Filic/PIXSELL

Predblagdansko razdoblje tek je započelo, a zloupotreba petardi već je u porastu – ovaj vikend u zagrebačkoj dječjoj bolnici u Klaićevoj je završio dječak s teškim ozljedama od petarde, a stručnjaci kažu da je ovo jedan od najranijih slučajeva u sezoni.

Dječak, star 14 godina, pronašao je petardu na cesti, zapalio ju, a ona je eksplodirala. “Teške tjelesne ozljede, dakle radi se o ozljedi desnog oka s gubitkom vida te je zadobio višestruke opekline na licu, na obje šake i višestruke prijelome lijeve šake“, izjavio je za Dnevnik Nove TV Mario Kurtanjek, dječji kirurg Klinike za dječje bolesti Zagreb.

Zbog takvih incidenata, petarde su već tri godine potpuno zabranjene, a uskoro počinje prodaja dopuštenih pirotehničkih sredstava samo za punoljetne osobe.

Zbog bacanja petardi u Splitu lakše ozlijeđeno dijete

Savjeti policije

Od 27. prosinca do 1. siječnja dopuštena je upotreba pirotehničkih sredstava F2 i F3 kategorije. “F3 takozvana oznaka su malo jača pirotehnička sredstva kao što su neke rakete vatrometi i tako dalje, to su sredstva gdje je povećani rizik upotrebe”, ističe Rade Stojadinović, sudski vještak za oružje i balistiku.

Rizik je s petardama uvijek prisutan. “Hoće li opaliti, neće opaliti, hoće li ranije upaliti ili neće. To se uglavnom ne događa, ali eto može se dogoditi”, napominje Stojadinović. Zbog toga, prvi savjet policije jest da se pirotehnička sredstva uopće ne koriste. Ako se ipak koriste, potrebno je pažljivo pročitati upute.

Petarda dječaku raznijela ruku. Liječnik: “Ostat će trajni invalid, došao je životno ugrožen zbog nemara!”

Pirotehnička sredstva nikako se ne smiju bacati ispod ili na vozila, navodi policija. Također, nije preporučljivo bacati ih ako konzumirate alkohol, niti u područjima gdje se nalaze kućni ljubimci ili druge životinje. I, što je najvažnije, policija građanima savjetuje da ne pokušavaju ponovno aktivirati pirotehničko sredstvo koje nije upalilo.

Kirurg: ‘Ozlijede kod djece često dovode do amputacija’

Ovo što se dogodilo 14-godišnjaku nije rijetkost. U bolnici Klaićeva svake godine svjedoče teškim ozljedama, a tijekom blagdana zna ih biti i do 30. “Ozljede kod djece obično su opsežne, velike, često dovode do amputacija i velikih oštećenja koja zahtijevaju dugotrajno liječenje”, naglašava dječji kirurg.

Policija će, kao i svake godine, provoditi akciju “Mir i dobro”, dok ministar unutarnjih poslova već sada apelira na odrasle. “Tako mladoj populaciji, djeci praktički, ne može nitko toliko dobro prići kao što su to njihovi roditelji, njihovi najbliži i naravno škole u kojima idu”, izjavio je ministar Davor Božinović.

Kazne za neovlašteno korištenje pirotehnike mogu doseći i 2000 eura. Prošle godine tijekom blagdana bilo je čak 19 ozlijeđenih osoba uslijed upotrebe pirotehnike, izvještava Nova TV.

PIROTEHNIKA Teško ozlijeđen maloljetnik, policija upozorava roditelje…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.