ISTRAŽILI SMO Koliko i zašto Plenkovićeva vlada ‘ulaže’ u BiH? Kritičari: Hrvatska vodi politiku podržavanja HDZ-a, a ne države

Autor:

02.03.2024., Biskupski ordinarijat, Banja Luka (BiH) - Novi banjalucki biskup mons. Zeljko Majic zaredjen je tokom euharistijskog slavlja u banjaluckoj katedrali sv. Bonaventure kojeg je predvodio vrhbosanski nadbiskup Tomo Vuksic. Glavni zareditelj bio je vrhbosanski nadbiskup, a suzareditelj je bio i umirovljeni banjalucki biskup Franjo Komarica. Banjalucki biskup u miru Franjo Komarica uputio je posljednji put, kao dosadasnji biskup, rijeci iz poslanice Hebrejima. Zaredjenju novog banjaluckog biskupa prisustvovale su visoke zvanice Andrej Plenkovic, Dragan Covic, Borjana Kristo, Davor Pranjic, marinko Cavara, te banjalucki gradonacelnik Drasko Stanivukovic.

Photo: Dejan Rakita/Pixsell Photo: Dejan Rakita/PIXSELL

Dejan Rakita/PIXSELL

Nacional.hr nedavno je objavio vijest o potpisivanju ugovora o financijskoj podršci Republike Hrvatske za Memorijalni centar ‘Groblje mira’ na Bilama između Mostara i Širokog Brijega, za koje je Vlada RH izdvojila 350 tisuća eura. Na sjednici održanoj potkraj srpnja taj je projekt (na čijoj internetskoj stranici, između ostalog stoji da se radi o spomeniku žrtvama ‘crvenih hordi’) proglašen jednim od strateških interesa za hrvatski narod u BiH, baš kao i projekt Banjalučke biskupije za koji je Plenkovićeva Vlada namijenila 180 tisuća eura.

Uz ta dva projekta od posebnog značaja, Vlada RH ove će godine za Hrvate u BiH iz državnog proračuna izdvojiti još šest i pol milijuna eura. Taj iznos, kako su nakon redakcijskog upita pojasnili u kabinetu državnog tajnika Središnjeg ureda za Hrvate izvan RH Zvonka Milasa, dodjeljuje se “s ciljem stvaranja uvjeta za održivi ostanak i povratak te unapređenje kvalitete svakodnevnog života Hrvata u BiH”.

Već letimičnim pregledom dokumenta u kojem se po stavkama navode organizacije i općine kojima će biti donirane izdašne financijske potpore, jasno je da se radi o onima na čelu kojih je HDZ, a članovi te stranke biraju i predložene projekte. Osim HDZ-a, nije zanemariva ni uloga katoličke crkve u BiH, pa će tako značajni iznosi biti uloženi u više franjevačkih samostana (Kraljeva Sutjeska, Dubrava, Guča Gora, Petrićevac…) te još nekoliko svetišta i pastoralnih centara.

‘GROBLJE MIRA’ KOD MOSTARA Klasić: ‘Na čijoj strani su se borili u NDH i za kakvu Hrvatsku?’

Uz pompozni projekt od strateškog značaja ‘Groblje mira’, tu su primjerice i Memorijalni centar svehrvatskog progonstva (45.000 eura), projekt unaprjeđenja informiranja na hrvatskom jeziku Običnog radija Mostar (15.000 eura), spomenik žrtvama političkog progona u Sovićima Donjim (35.000 eura), snimanje dokumentarca o HVO-u za Udruzi građana ‘Hrvatska zajednica Herceg-Bosna’ (45.000 eura)…

Kovačević: Hrvatska vodi politiku podržavanja HDZ-a BiH, a ne BiH kao države

Naš politički analitičar i diplomat Božo Kovačević slaže se s tezom o izdvajanju ogromnih iznosa pod egidom Hrvata u BiH upravo za HDZ. “Jednako se HDZ oslanja i na katoličku crkvu u BiH”, dodaje te objašnjava:

“Ti podaci se u potpunosti uklapaju u sliku dosadašnje hrvatske politike prema BiH. Najjednostavnije rečeno: to nije politika podržavanja BiH kao države, nego politika podržavanja HDZ-a BiH i njegovih političkih zahtjeva. Unatoč načelnoj potpori koju trenutno pruža Bosni i Hercegovini na putu prema Europskoj uniji, Hrvatska se javlja kao saveznik Milorada Dodika koji je želi dezintegrirati. Osim toga, treba istaknuti i da pomoć Hrvatima u BiH koja je utemeljena na ustavnim odredbama, ne povlači za sobom proglašavanje personom non grata člana Predsjedništva BiH iz redova hrvatskog naroda, kao ni izostanak službenih kontakata s tamošnjom Vladom, jer na njezinu čelu nije osoba iz HDZ-a”, naglašava Kovačević te zaključuje kako je ministar vanjskih poslova RH Gordan Grlić Radman, dok HDZ-ovka Borjana Krišto još nije preuzela funkciju premijerke, odnosno predsjedavateljice Vijeća ministara BiH – češće posjećivao samostane nego Predsjedništvo BiH.

‘GROBLJE HRVATSKIH NEMIRA’ Vlada RH financira spomen žrtvama ‘crvenih hordi’ kod Mostara

Institucije RH nemaju kontakata s hrvatskim članom Predsjedništva BiH

Podsjetimo, u siječnju ove godine premijer Andrej Plenković, koji je skupa s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen i nizozemskim premijerom Markom Rutteom doputovao u dvodnevni radni posjet BiH, odbio je doći u Predsjedništvo BiH zbog Željka Komšića, kojeg službeni Zagreb smatra nelegitimnim članom državnog vrha “jer je izabran glasovima Bošnjaka u četiri navrata”. O svemu su se očitovali i iz Banskih dvora, naglasivši kako je “konzistentna linija predsjednika Vlade da se ne sastaje sa Željkom Komšićem, koji nije izabran za hrvatskog člana Predsjedništva voljom hrvatskog naroda u BiH i s kojim nikakvog kontakta nemaju ni druge institucije Republike Hrvatske”.

Raspudić: Hrvatska pere savjest donacijama koje predstavljaju siću

Ni saborski zastupnik Nino Raspudić ne slaže se sa službenom politikom Hrvatske prema Bosni i Hercegovini. On pak smatra da Hrvatska kao punopravna članica NATO-a i EU-a može učiniti više za Hrvate u BiH, no to ne čini. Naglašava da upravo zato svoju “savjest pere donacijama koje predstavljaju siću u odnosu na suficit”.

“Bosna i Hercegovina je, naime, jedina zemlja s kojom Hrvatska ima ozbiljan ekonomski suficit.  S druge strane, Hrvati u BiH ne traže ništa što sami ne bi dali. Njima je potrebna konkretna politička podrška za promjenu izbornog zakona, gdje su Hrvati dovedeni u poziciju da im Bošnjaci u svakom trenu mogu odabrati predstavnike. Percepcija koja vlada u javnosti, prema kojoj Hrvatska puno daje Hrvatima u BiH je pogrešna, jer Hrvatska u tom odnosu, gledajući način na koji se ostvaruje – profitira puno više”, naglasio je Raspudić te dodao da je u hrvatskoj vlasti očit izostanak konkretne političke podrške jednakopravnosti Hrvata u BiH, koji su dovoljno sposobni da pomognu Hrvatskoj i da im se politička prava vrate.

NA MISI S ČOVIĆEM Grlić Radman: U Bugojnu se pokušava zatrti hrvatski identitet

Središnji državni ured: Najviše mandata u općinama i gradovima u BiH s hrvatskim većinskim stanovništvom ima upravo HDZ BiH

Nakon što je redakcija portala nacional.hr uputila upit Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan RH te zatražila pojašnjenje o izdvajanju najvećeg dijela financijskih sredstava za organizacije i općine na čelu kojih HDZ, odgovoreno nam je kako “podupiru programe i projekte koji se provode u partnerstvu s lokalnom zajednicom odnosno s predstavnicima izvršne vlasti (bez obzira na političku opciju), ustanovama, udrugama i organizacijama civilnog društva te predstavnicima Katoličke crkve u BiH (posebice značajni partneri za dijelove BiH gdje Hrvati nemaju svoje političke predstavnike ni u izvršnoj ni u zakonodavnoj vlasti)”.

“Vezano uz konstataciju kako najveći dio financijskih sredstava ide u sredine gdje je HDZ BiH na vlasti, važno je podsjetiti kako najveći broj mandata u općinama i gradovima u BiH s hrvatskim većinskim stanovništvom ima upravo HDZ BiH (21 općina/grad od 25 općina/gradova gdje hrvatske stranke imaju većinu). S predstavnicima izvršne vlasti, kao i udrugama, ustanovama i organizacijama u tim dijelovima BiH zajedno provodimo projekte od značaja za tu sredinu – bilo da se radi o izgradnji i obnovi škola, dječjih vrtića, domova zdravlja, kulturnih i centara za mlade ili izgradnji prometne ili druge nužne infrastrukture”, odgovaraju iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan BiH.

ROMEO ZELENIKA: Član Komisije za vrijednosne papire FBiH, opterećen s više prijava za kriminal, sin je utjecajnog prijatelja Dragana Čovića

Kažu i kako na isti način surađuju i s predstavnicima izvršne vlasti u općinama i gradovima drugih političkih opcija. Ističu tako izvrsnu suradnju s općinom Tomislavgrad gdje je na vlasti HNP (Hrvatski nacionalni pomak te općinu Dobretići (HSS Stjepan Radić BiH). Napominju i da podupiru i “projekte općina/gradova bez političkih predstavnika Hrvata u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti u BiH (suradnja s općinom Teslić, Vukosavlje, Gradiška i sl.), što je značajan iskorak kojeg Hrvati i njihove udruge u BiH (posebice u entitetu Republika Srpska) pozdravljaju”.

UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.