STRAŠNE OPTUŽBE Guardian: Hrvatska policija spaljuje dokumente migrantima, spominje se i seksualno nasilje

Autor:

04.10.2023., Bihac, Bosna i Hercegovina - Nocna patrola pripadnika Granicne policije BiH i MUP-a Unsko-sanskog kantona u blizini granice sa Republikom Hrvatskom. Granicnoj policiji BiH nedostaje vise od 600 policijskih sluzbenika i unatoc tome, oni su ove godine odvratili vise od 4000 osoba od ilegalnog prelaska granice. Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL/Ilustracija

Prije nego što ih vrate nazad u Bosnu i Hercegovinu, čini se da hrvatska granična policija spaljuje odjeću, mobitele i putovnice oduzete tražiteljima azila koji pokušavaju doći do Europske unije, navodi britanski list Guardian u tekstu objavljenom u četvrtak.

Kao dokaze za brutalnosti o kojima pišu, navode podatke humanitarne organizacije No Name Kitchen. Objavljene su i fotografije spaljenih dokumenta i osobnih stvari, a spominju se i navodna svjedočanstva o seksualnom nasilju i policijskom premlaćivanju tražitelja azila.

Svaki dan tisuće ljudi iz južne Azije, Bliskog istoka i sjeverne Afrike, pa i Kine, pokušavaju preći preko Balkana na svom putu prema Europskoj uniji. Najveći dio vremena na tom teškom putu provode u improviziranim kampovima ili na željezničkim postajama.

Božinović odbacio optužbe HRW-a o policijskom nasilju nad migrantima

Prema njihovim navodima, hrvatska granična policija zaustavlja brojne migrante, pretražuje ih te im oduzima dokumente i nasilno ih vraća na područje BiH. Vrlo teške i ozbiljne optužbe na račun hrvatske policije temelje na podacima organizacije No Name Kitchen, prema kojima je otkriveno osam lokacija sa spaljenim stvarima tražitelja azila, među kojima su dokumenti, mobiteli, odjeća…, piše Guardian.

Iz MUP-a opovrgavaju sve Guardianove optužbe koje se baziraju na navodnim podacima organizacije No Name Kitchen. Ističu i kako se sve optužbe o navodnom neprimjerenom policijskom postupanju interno provjeravaju, ali dodaju i da im se iz te organizacije nikada nitko nije obratio.

Najavili su i detaljno očitovanje o svim optužbama.

Slični navodi bili su objavljeni i ranije, no ministar unutarnjih poslova Davor Božinović redovito je sve opovrgavao, ističući kako sve optužbe dolaze od osoba koje nisu uspjele na zakonit način preći granicu.

“Svaki put kad se pojave tako ozbiljne i teške optužbe, dolaze iz iste organizacije, s tim da su uvijek sve gore i gore. No, bez ikakvog dokaza”, navode u policiji.

HRW ‘Hrvatska ilegalno i nasilno vraća migrante u BiH’

Ministri EU-a o bržem vraćanju nezakonitih migranata

U četvrtak se u Luxembourgu sastaju ministri unutarnjih poslova država članica, kako bi razgovarali o pitanjima migracija, posebno o vraćanju nezakonitih migranata, tražitelja azila kojima je zahtjev odbijen.

Države članice još su 2019. godine postigle suglasnost o prijedlogu direktive o vraćanju nezakonitih migranata, dok Europski parlament još uvijek nije definirao svoje stajalište o tome. Međutim, većina zemalja članica danas smatra da je taj dogovor od prije pet godina zastario, da bi Komisija trebala povući svoj zakonodavni prijedlog i izići s novim.

Prije nekoliko dana, Austrija i Nizozemska sastavile su non-paper, koji je podržalo još 15 zemalja članica šengenskog prostora, među kojima je i Hrvatska i kojim se traži od Komisije novi zakonodavni prijedlog za učinkovitije vraćanje nezakonitih migranata. Taj dokument podržale su još Češka, Danska, Finska, Francuska, Grčka, Italija, Lihtenštajn, Luksemburg, Malta, Norveška, Njemačka, Slovačka, Švedska i Švicarska.

Između ostalog, u tom se dokumentu navodi da je ključna “promjena paradigme”, to jest da osobe koje podliježu odluci o vraćanju mogu zakonski odgovarati ako ne surađuju, odnosno izbjegavaju deportaciju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.