Smjena na čelu Ministarstva poljoprivrede događa se u trenutku kada na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu kreće postupak protiv Hrvatske zbog načina na koji je dodjeljivala poticaja u poljoprivredi. Prvi je to proces protiv Hrvatske zbog dodjele sredstava za poljoprivredne projekte.
Jedan takav slučaj iz 2009. godine sada je inicirao i proces na sudu u Strasbourgu. Sporno je to što poljoprivredni poduzetnici nemaju mogućnost pokrenuti sudski postupak protiv odluke Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju koja dodjeljuje poticaje. Odnosno, cijela procedura završava tek na prigovoru koji se ulaže povjerenstvu Agencije, piše Telegram.
Zbog takve situacije, koju smatraju suprotnom Konvenciji o ljudskim pravima, vlasnici jednog OPG-a tužili su Hrvatsku. Smatraju da im država, onemogućavanjem sudske kontrole dodjele poticaja, krši pravo na pošteno suđenje u građanskom postupku. Konkretno, radi se o pravu na pristup sudu što ih jamči Članak 6. Konvencije. Na osnovu tužbe sud je nedavno od Hrvatske zatražio očitovanje.
Detalji tužbe
Kako stoji u službenom priopćenju Europskog suda za ljudska prava, ovi poljoprivredni poduzetnici u tužbi su opisali kako im Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju nije dodijelila potporu za projekt. No, tu odluku Agencije nisu mogli osporiti na sudu.
Pokušali su podnijeti tužbu, no Upravni sud odbio ju je zaključivši kako se ne radi o upravnom aktu. Zato se ovu odluku ne može osporavati na Upravnom sudu. U rješenju o odbačaju tužbe Upravni sud u Zagrebu naveo je kako je dodjela sredstava pojedinačna odluka kojom tijelo javne vlasti odlučuje o nekom pravu stranke. Međutim, izričito je propisano da se ne radi o upravnom aktu pa je upravna tužba vlasnika OPG-a jednostavno odbačena.
Komentari