Zvonimir Pleteš pokrenuo je prije nekoliko godina ekskluzivnu agronomsko-turističku ponudu potrage za tartufima na zagrebačkoj Medvednici, a za Gastro&Wine otkriva kako je do otkrića da i na Sljemenu raste najskuplja gljiva na svijetu s afrodizijačkim svojstvima – došao sasvim slučajno
Lov na tartufe nije novost jer je već postao tradicija u Italiji i Istri. Međutim, malo koji glavni grad neke države može se pohvaliti takvim lovom. Truffle Hunting Zagreb nastao je sasvim slučajno te s vremenom postao jedinstvena turistička atrakcija grada. Naime, Zagreb i Zagrebačka županija staništa su nekih od najkvalitetnijih crnih tartufa kao što su Tuber aestivum, Tuber melanosporum, Tuber brumale, Tuber uncinatum itd. Ako neki još uvijek ne znaju, tartufi su specifična vrsta gljiva koja raste pod zemljom, izgledaju poput gomolja ili manjeg krumpira, a mogu narasti do veličine jabuke. Tartufe pronalaze posebno dresirani psi. Razne pasmine mogu se koristiti za lov na tartufe, ali zbog povijesno najduljeg “staža” u tom traganju, najboljima su se pokazali psi pasmine Lagotto Romagnolo. Tartufi rastu širom svijeta iako su najznačajnija nalazišta u Francuskoj i Italiji, a poznato je i da su jedna od najskupljih gljiva na svijetu pa tako kila crnog tartufa vrijedi više stotina eura. Puno rjeđi bijeli tartuf može po kili doseći cifru i do više tisuća eura. Misija je Truffle Huntinga Zagreb, uz ekskluzivnu turističku ponudu kojom se promovira zagrebački tartuf, podizanje svijesti o tom prirodnom bogatstvu koje nas okružuje, kao i spajanje svih segmenata vezanih uz tartufe – kao što su psi i plantaža tartufa – u jedinstveno i vrijedno iskustvo.
A sve je počelo više nego slučajno, jednom običnom šetnjom po Medvednici. „Iako su naše prve ture potrage za tartufima krenule 2016., 2017. godine, naša priča s tartufima započela je još 2014., zapravo, poprilično neočekivano i brzo nakon što smo kupili Izzyja“, rekao nam je Zvonimir Pleteš koji stoji iza te jedinstvene poduzetničke, agronomsko-turističke priče, te pojasnio: „Iako počeci pasmine Lagotto Romagnolo sežu vrlo daleko i kroz povijest su imali različite namjene, mi smo kupili psa kao kućnog ljubimca, a jedna od glavnih prednosti pri izboru pasmine bila je kombinacija njihove naravi i hipoalergijskih svojstava. Već prilikom prvih duljih šetnji na Medvednici, na naše veliko iznenađenje, Izzy je kao petomjesečni štenac pronašao svoje prve tartufe i rodila se ljubav. Ljubav prema tartufima, ljubav prema mirisu i okusu, ljubav prema šumi koja je postojala i ranije, ali do tada nije bio uključen tako bitan adrenalinski detalj – potraga.“
Visoka cijena ove specifične gastronomsko-turističke ponude nije samo zbog zarade. Pleteš smatra da bi niža cijena ugrozila prirodna staništa
Kako do tada nije imao nikakva iskustva s tartufima, započeo je školovanje sa svojim psom Izzyjem te je nakon nekog vremena na Pučkom otvorenom učilištu u Zagrebu položio i ispit za licenciranog komercijalnog sakupljača podzemnih gljiva. Kroz edukaciju je saznao da u Italiji i Istri već dulje funkcioniraju tematski izleti lova na tartufe, a kako u Zagrebu i okolici nije bilo takve ponude, odlučio je tu pokušati organizirati nešto slično.
„Tijekom vremena nabavili smo još jednog psa i pokrenuli vlastiti uzgoj malih tartufara, osnovali smo tvrtku i razvili mrežu komplementarnih aktivnosti i usluga. Podigli smo nasade s lješnjacima koji su mikorizirani tartufima, pokrenuli edukaciju za pse i njihove vlasnike Truffle Hunting Zagreb Academy, a posljednjih godina nudimo i uslugu pretrage terena ili šume na zahtjev – Truffle Scanner“, rekao nam je Pleteš.
Za lov na tartufe najzainteresiraniji su, očekivano, stranci. Ne samo zbog poznavanja tartufa kao delicije s navodnim afrodizijačkim svojstvima, već i zbog same cijene jednog lova na tartufe koja je nešto viša od sto eura po osobi. „Za njih to definitivno nije preskupo jer je u cijenu uključen lov na tartufe, outdoor tasting naših proizvoda i svježeg tartufa u neograničenim količinama. Na kraju druženja svaki polaznik dobije jedan svježi tartuf, odnosno kulinarski normativ za jednu osobu, koji može iskoristiti za vlastitu pripremu u smještaju koji koristi na proputovanju ili kod kuće“, istaknuo je Pleteš. No visoka cijena te specifične gastronomsko-turističke ponude nije samo zbog zarade. Smatra da bi nižom cijenom nesumnjivo privukli dodatan broj klijenata iz Hrvatske i regije, ali s obzirom na to da se lov na tartufe odvija na pravim staništima, time bi prirodna staništa tartufa i vlastito poslovanje vrlo brzo doveli u pitanje.
Da je dobar u svom poslu, potvrđuju brojni klijenti koji su se proteklih godina s Pletešom upustili u lov na tartufe u Zagrebu. „Reakcije klijenata su neprocjenjive. To je ono što me svaki put iznova oduševljava i zapravo najviše motivira u ovom poslu. ‘Hands on experience’ vrlo je traženo iskustvo, a lov na tartufe je često na samom vrhu ‘bucket liste’ naših klijenata. Također, veliki dio njih redovito konzumira jela s tartufima, koja su, nažalost, najčešće začinjena umjetnim aromama pa zapravo svježi tartuf, bez ikakvih dodatnih mirisa i okusa, rijetko gdje mogu okusiti“, objasnio je Pleteš. Svi zainteresirani po povratku iz lova mogu tartufe kušati u specijalitetima partnerskih restorana – u restoranu Kvatrić i restoranu Taurus – što zasigurno uvelike pridonosi kompletnom doživljaju klijenata s obzirom na to da dolaze potaknuti preporukom i znaju da će jesti svježi hrvatski tartuf. Dakako, vrhunski kuhari brinu se pritom da uz omiljena jela sljube tartufe i preporuče prikladno vino za kompletan doživljaj.
‘Pronašli smo tartufe koji i okusom i mirisom ni najmanje ne odstupaju od istarskih ili talijanskih. Tartufa ima i u krajevima u kojima se nitko ne bi nadao’
Sam lov, bilo dnevni ili noćni, traje oko dva i pol sata tijekom kojih se polaznici, uz vodiča i njegove pse, upoznaju s tartufima, pasminom Lagotto Romagnolo i njihovom obukom, životnim ciklusom tartufa, njihovim staništima, povijesnim zanimljivostima i nezaobilaznim cijenama. Dakako, tu je i degustacija uz prigodni aperitiv s aromom tartufa.
S obzirom na to da su sasvim slučajno otkrili da tartufi rastu i u Zagrebu, pitali smo Zvonimira Pleteša je li razmišljao o tome da sličnu ponudu pokrene i u ostatku Hrvatske. „Prilikom putovanja u okviru usluge Truffle Scanner imao sam se priliku uvjeriti da tartufa ima u županijama i krajevima u kojima se nitko ne bi nadao. Pronašli smo tartufe koji ni okusom ni mirisom ni najmanje ne odstupaju od istarskih ili talijanskih. Ukratko, rekao bih da sve županije Republike Hrvatske imaju veliki potencijal koji tek treba iskoristiti i reklamirati u svrhu oživljavanja lokalne gastro i turističke ponude. Budući da sam rođen i živim u Zagrebu, uživam istraživati šume i staništa koja sam nekad istraživao kao dijete, rekreativac ili biciklist. Moja misija je otkriti sav potencijal šuma koje su dio Zagreba i Zagrebačke županije te, ako to već nije, staviti Zagreb na kartu ljubitelja tartufa“, zaključio je Zvonimir Pleteš.
Komentari