ŠTRAJK ZDRAVSTVA Sindikat: ‘Je li Beroš dogovorio s ravnateljima ugnjetavanje i pritisak na radnike?’

Autor:

Pixabay

Petra Medač, voditeljica medicinsko-laboratorijske dijagnostike u bolnici u Požegi i članica Sindikata Zajedno za N1 je govorila o štrajku zdravstvenih radnika koji kreće u ponedjeljak ujutro.

Sva dijagnostika, radiološka snimanja, koja nisu za hitno ugrožene pacijente staju. Mamografije, rendgeni i slično će se odgađati do daljnjega. Vozači će prevoziti samo hitne pacijente, a u bolničkim ljekarnama neće izdavati ni potrošne materijale ni lijekove, pojasnila je Medač.

“Podrška je u većini hrvatskih bolnica, preko 90 posto. U svakoj bolnici imamo članove, u nekim bolnicama, ovisno o djelokrugu rada, više ili manje, ali u gotovo svim bolnicama će biti štrajk”, kaže Medač za N1.

Ministarstvo se nije obratilo sudu. Očekuju li to?

“To je jedna opcija koja postoji. Oni to mogu pokrenuti, ali odluku o zakonitosti štrajka može donijeti isključivo Vrhovni sud. Ne bojimo se, mi već danima trpimo pritiske o ravnatelja, šefova, voditelja službi i laboratorija. Pokušava se ugušiti štrajk prije nego će je i počeo, ali mi smo dobro organizirani.”

BEROŠ O ŠTRAJKU: ‘Pacijentima je osigurana sva potrebna zdravstvena skrb; ovo će raditi’

Na pitanje kako izgleda taj pritisak, Medač odgovara: “Prijeti se smjenama s položajnih mjesta, reorganizacijom rasporeda rada u laboratorijima, tako da će se obavljati poslovi koji nisu hitni s osobljem koje nije u štrajku. Na taj način bi se članovi sindikata dodatno opteretili. Cilj je izazvati nestabilnost unutar kolektiva, ali spremni smo na takve situacije. Štrajk je ustavno pravo svakog radnika i radnika se u vrijeme štrajka ne smije ometati i dovoditi ga u nepovoljan položaj u odnosu na ostale radnike.”

SAD JE I SLUŽBENO Od ponedjeljka staju sve pretrage u bolnicama, radioterapija i nuklearna medicina

Medač kaže kako je ministar Beroš rekao da je s ravnateljima dogovorio neometano pružanje zdravstvene zaštite pa se, odaje, nameće pitanje je li njegov dogovor s ravnateljima ugnjetavanje i pritisak na radnike koji su popucali

Kolege u bolnicama ih, tvrdi Medač, podržavaju.

Ne štrajka se samo zbog plaća

Plaće su, priznaje Medač, rasle, ali, kako kaže, ne štrajka se samo zbog plaća nego zbog nereda u sustavu.

“Izgubio se identitet struke i svi su svedeni na naziv zdravstveni djelatnik i to je otvorilo prostor poslodavcima da svojevoljno dodjeljuju koeficijente. Tako kolege koji rade isti posao imaju u različitim bolnicama različite koeficijente. U toj uredbi ima puno prostora za popravke”, govori.

Iz Ministarstva ih još nitko nije zvao na sastanak, kaže Medač, a u slučaju da poziv dođe, spremni su se odazvati. Bili su samo na obveznom pokušaju mirenja.

Nismo dobili dojam da uopće imaju razumijevanja za naše probleme. Ne zamjerimo im jer su to uglavnom pravnici”, zaključila je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.