Stradivari nikad nije otkrio završni pečat svog genijalnog umijeća

Autor:

06.12.2019., Rijeka - U sklopu projekta Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture, u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja, otvorena je izlozba "Violinom iznad granica / Stradivari u Rijeci - Kresnik i Cremona". Ovom se izlozbom obiljezava 150. godisnjica rodjenja dr. Franje Kresnika, Rijecanina koji je razotkrio tajnu izrade najboljih violina na svijetu, a koje su na prijelazu iz 17. u 18. stoljece u talijanskoj Cremoni izradjivali Antonio Stradivari i Giuseppe Guarneri del Gesu. rPhoto: Goran Kovacic/PIXSELL

Goran Kovacic/PIXSELL

Talijanski graditelj violina i drugih gudačkih instrumenata, Antonio Giacomo Stradivari (lat. Antonius Stradivarius), rođen je oko 1644. godine u Cremoni, u kojoj je i preminuo 18. prosinca 1737. godine.

Cremonskim majstorima, među kojima su bili i Amati i Guarneri, nikad se nije žurilo. Drvo se dugo sušilo na vrućem i suhom zraku, a ljepilo i premazi duboko su se i trajno upijali u njegovu strukturu. Kad se nekom kupcu i jako žurilo, Stradivari bi mu rekao da čeka pola godine ili potraži drugog graditelja violina. U otvorenoj radionici na krovu svoje kuće glazbalima bi na kraju cijelog procesa proizvodnje dodavao nikad otkriveni završni pečat svog genijalnog umijeća.

Pretpostavlja se da je Antonio Stradivari tijekom svog radnog vijeka izradio oko 1100 instrumenata među kojima su uz glasovite violine bile harfe, gitare, viole i čela. Do danas ih je u ova tri stoljeća “preživjelo” 650, znači više od polovice.

Nikad nitko nije otkrio tajnu njegova genija. Stručnjaci kažu da je gradnja dobrih violina uglavnom pitanje vremena. Kad je Stradivari umro, mnogi su pod njegovim imenom proizveli tisuće lažnih violina “Stradivariusa”, ali nijedna nije imala zvuk poput onih koje je napravio kremonski majstor. Stradivarijeve violine odlikuje punoća tona i brza reakcija instrumenta, kakva nikada poslije nije bila nadmašena.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.