Otkrivena su tri slučaja trovanja gaziranom vodom Romerquelle – jedan u Rijeci i dva u Zagrebu.
Ministar Beroš pozvao je na oprez i rekao da je riječ o “više proizvođača i više vrsta ambalaže s različitim punjenjima iz više zemalja”.
Što učiniti u slučaju konzumacije otrovne tekućine, objasnio je za HRT liječnik KBC-a Zagreb Tihomir Bradić.
Pokušaj neutralizacije može dovesti do ekstremne reakcije
– Izbjegavajte pokušaj neutralizacije sodom bikarbonom ili sličnim sredstvima, zato što će to dovesti do eksterne reakcije, neutralizacije kiseline lužinom, što će dovesti do pogoršanja ozljeda”, dodao je.
Beroš građanima u povodu trovanja: “Nemojte piti nekakva pića, i tako je najbolje piti vodu”
Nakon kojih simptoma se javiti na hitni prijem?
– Prije svega bih savjetovao izbjegavanje uopće konzumacije gaziranih pića u ovom trenutku dok ne saznamo više informacija o tome koja su od njih sigurna, a koja nisu. Kod konzumacije korozivnih sredstava, znači kiseline i lužine, očekujemo vrlo nagao nastup simptoma. Čovjek osjeti vjerojatno promijenjeni okus pića, a s druge strane automatski počinje bol i pečenje u usnoj šupljini, objasnio je liječnik Bradić za HRT.
– Sve institucije postupaju. U tijeku je i postupanje DORH-a, policije i Državnog inspektorata, a kad utvrdimo sve okolnosti javnosti ćemo priopćiti o čemu se radi. Da bi spriječili nove slučajeve, kazao je ranije ministar Vili Beroš koji je večeras došao u KBC Zagreb. Potvrdio je da u ovom trenutku nema informacija o drugim slučajevima. Dodao je da je od Glavnog državnog inspektora dobio informaciju da preliminarni nalazi biti gotovi sutra.
Ministar je upozorio na opći oprez u konzumaciji bilo kojeg pića. Dodao je kako se radi o “različitim proizvođačima i različitim vrstama ambalaže sa različitim punjenjima u različitim državama”.
Profesor Jukić: “Do namjerne kontaminacije proizvoda u punionici ne može doći”
Komentari