Sabor je zaprimio dva zahtjeva bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša.
Beroš je Saboru poslao zahtjev za aktivacijom saborskog mandata i zahtjev za zamrzavanjem saborskog mandata iz osobnih razloga, potvrdilo je mandatno imunitetno povjerenstvo (MIP) za Net.hr.
Podsjetimo, Beroš je smijenjen prošli petak s dužnosti ministra, nakon akcije USKOK-a. Ovu informaciju objavio je premijer Andrej Plenković nakon sastanka koalicije u Banskim dvorima.
KRONOLOGIJA PADA Od ‘superjunaka’ do uhićenika. Tko je Vili Beroš i što sve ima?
“Beroš je odmah razriješen dužnosti, a ja sam imenovao državnu tajnicu da upravlja Ministarstvom do imenovanja novog ministra. Osobno sam zgrožen time da se bilo tko u sustavu zdravstva koristi svojim položajem za bogaćenje. Čini se da je riječ o nezakonitostima, a Ministarstvo zdravstva osjetljiv je resor”, izjavio je Plenković prije tjedan dana.
Sudac istrage Županijskog suda u Zagrebu je po zahtjevu USKOK-a odredio Berošu jednomjesečni istražni zatvor zbog mogućeg utjecaja na svjedoke.
Što znači zamrzavanje mandata?
Zahtjev za aktivacijom pa i mirovanjem stupa automatski na snagu osmog dana od podnošenja, ali i MIP taj zahtjev mora svejedno raspraviti na svojoj sjednici.
“Možda ćemo 2. prosinca imati sjednicu MIP-a, a koliko shvaćam, glasanje na plenarnoj sjednici će biti 6. prosinca”, rekao je za Hinu predsjednik MIP-a Robert Jankovics.
Zamrzavanje mandata znači da će se Beroš u Sabor, ako će htjeti, moći vratiti za šest mjeseci. Trenutno je umjesto njega u saborskim klupama njegova zamjena Danijela Blažanović jer ga je nakon parlamentarnih izbora provedenih u travnju premijer Andrej Plenković ponovno imenovao za ministra zdravstva.
No, mandat je neotuđiv i pripada njemu pa prema Zakonu o izborima zastupnika u Hrvatski sabor ima pravo jednom, kao i svi drugi izabrani u parlament, za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, dakle u četiri godine, tražiti stavljanje mandata u mirovanje.
Povlastica 6+6
Na povlasticu “6+6” kojom bi punu ministarsku plaću primao idućih šest mjeseci, a pola preostalih šest mjeseci Beroš nema pravo jer ga, osim u Saboru, čeka i posao u javnoj službi u kojoj je radio prije imenovanja državnim dužnosnikom. U konkretnom slučaju, Beroš je prije ministarske pozicije radio u KBC-u Sestre milosrdnice.
Ovu bi povlasticu od Vlade mogao tražiti jedino ako se u bolnicu ne želi vratiti i tamo da otkaz ili ga dobije. A za upućivanje zahtjeva poslodavcu – KBC-u Sestre milosrdnice – za vraćanje na posao ima rok, prema Zakonu o o obvezama i pravima državnih dužnosnika, od 15 dana od dana prestanka dužnosti, što znači do 30. studenog.
Poslodavac potom ima rok od 45 dana za odgovor na zahtjev za povratak na posao. Do tada dužnosnik koji više ne obnaša tu dužnost ima pravo na naknadu u iznosu dvije plaće.
Komentari