Zabilježen je trend kupovine vikendica i seoskih imanja jer je potražnja upravo za ovim objektima nakon pandemije porasla za fantastičnih 50 posto. 2020. godina nesporno je bila najbolja za tržište vikendica. U odnosu na 2019. prodato ih je čak za 5 posto više, a prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, Vojvodina je bila najtraženija oblast. Na prvom mjestu, po broju prodanih objekata, bila je Fruška gora gdje je prodano 882 vikendice, dok ih je u ostatku zemlje prodano oko 560.
Izražena potreba za bijegom u prirodu i mir značajno je doprinijela popularnosti ove vrste nepokretnosti i tijekom 2021 kao i 2022.godine.
Vrijеdnost tržišta vikеndica u Rеpublici Srbiji u 2022. godini iznosila je 27 milijuna еura, a u Vojvodini 13 milijuna еura. Međutim 2023.godina donosi promjene i tako tijekom prvog polugodišta 2023 godine, broj prodaja ovih nekretnina pao je za 30 posto u odnosu na 2022 godinu.
Postavlja se pitanje zbog čega je došlo do promjene ovog trenda? Koliko su promjene u navikama kupaca i ubrzan način života utjecali a koliko globalna kriza?
Kao jedna novina na tržištu potaknuta onom eksplozivnom potražnjom za vikendicama iz 2020. godine jest u pojava odnosno izgradnja stambenih kompleksa i apartmana u izvangradskim i planinskim područjima, piše B92.
U prilog tome govore podaci da se odmah nakon plasiranja novih projekata, proda većina nekretnina. Pored potrebe za prirodom kupci žele i određeni sadržaj kao i mogućnost održavanja nekretnine za vrijeme njihovog odsustva.
Može se konstatirati da investitori pažljivo prate gdje je to usmjereno interesiranje kupaca, kakav im je sadržaj potreban kao i koliko je važan značaj mjesečnog održavanja ako se kupci nakon kupovine opredijele za rentiranje svoje nekretnine.
Sigurno je da i dalje postoji interes kako za vikendicama tako i za seoskim imanjima jer u našem narodu se kaže da ste bogat čovjek ako imate svoju kuću i zemlju.
U prilog tome govore nam i sljedeći podaci iz četvrtog kvartala 2023, prema vrstama nepokretnosti samo je poljoprivredno zemljište zabilježilo međugodišnji rast od 38 posto kao i rast u broju kupoprodajnih ugovora od 8 posto.
Druge vrste nepokretne imovine prodavale su se manje u odnosu na 2022. godinu.
Komentari