ŠTO SE DOGAĐA? Na Jarunu nikad manje kupača, ovo su mogući razlozi

Autor:

23.06.2022., Zagreb - Tek rijetki rekreativci i kupaci potrazili su spas od vrucine na jezeru Jarun. Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Igor Kralj/PIXSELL

Unatoč visokim temperaturama, na zagrebačkom jezeru Jarun ovoga ljeta nikad manje kupača. Mnogi smatraju da je razlog nedostatak sadržaja te zabrana ulaska vozilima.

Dok Hrvatsku grije novi toplinski val, osvježenje se traži na svakom uglu. Ipak, plaže zagrebačkog mora ostale su uglavnom prazne, a u vodi tek pokoji kupač. “Voda je jako dobra, a nema ljudi. Ima puno lopoča i nije baš najidealnije za kupače”, rekao je jedan od kupača, piše HRT.

“Čudno mi je strahovito jer je prije 10-15 godina je Jarun bio krcat– To vam je bilo popodne kao da ste došli u Crikvenicu”, podsjetila je kupačica.

“Nema nikog. Kako će doći, ako dođe čovjek s djecom onda mora ići pješice ići. Autobus vozi svaki sat vremena”, istaknuo je još jedan od rijetkih kupača.

Ispitivanja vode na Jarunu, ali i Bundeku provode se od svibnja i svi rezultati pokazali su da je izvrsne kakvoće. “Apsolutno možemo preporučiti našim građanima da se rashlade na našem zagrebačkom moru. Voda na jezeru Jarun uzorkuje se sa 16 točaka, dok na jezeru Bundek se uzorkuje s tri točke, kako bi se utvrdila kakvoća vode za kupanje. Uglavnom, kontrole koje se vrše su mikrobiološke analize i određuje se Escherichia coli i crijevni enterokoki”, pojasnila je prof. dr. sc. Jasna Bošnir, voditeljica Službe za zdravstvenu ekologiju.

Manjak kupača na Jarunu neki pripisuju nedostatku sadržaja i zabrani ulaska vozilima. Grad pak tvrdi da rekreativaca ima više nego prije otkako je uvedena zabrana.

Zaista bilježimo smanjen broj kupača, ove sezone je negdje na razini prošle, nije došlo do dodatnog smanjenja, svakako nije usporedivo uopće sa brojem kupača otprije 10-15 godina. Što se tiče sadržaja postojećh sadržaja, prvenstveno za rekreaciju na otvorenom, a to su vježbališta na otvorenom koja su zaista popularna i mi svake godine nastojimo proširiti te kapacitete”, izjavila je Jagoda Bončina Franjčević, Ustanova za upravljanje sportskim objektima.

Grad je naručio studiju održivog razvoja centra Jarun koja će poslužiti kao podloga za izradu plana uređenja i uvođenja novih trajnih sadržaja. Čini se da ni takozvana zagrebačka mora ne privlače više posjetitelje samo vodom i suncem.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.