“Kao prvi korak bi mogli ponuditi svakom izbjeglici 1.000 eura i organizirati čarter-letove za Siriju“, rekao je bivši ministar zdravstva Jens Spahn (Kršćansko-demokratska unija CDU). On je naveo kako bi drugi korak bio organiziranje međunarodne konferencije o povratku i obnovi Sirije, u kojoj bi sudjelovale zemlje koje su primile najviše izbjeglica iz Sirije poput Turske, Jordana, Njemačke i Austrije.

S te konferencije bi, kako se najavljuje, trebalo “odaslati signale“ Sirijcima da pomognu u obnovi zemlje. “Nakon ponude povratka na dobrovoljnoj osnovi, njemačka vlada bi trebala i jasno izraziti očekivanja da će mladi muškarci pomoći u obnovi svoje zemlje. Kada se stanje stabilizira, izbjeglice će se morati vratiti u Siriju“, rekao je političar CDU-a.

ASADOV PAD Ovo su pobjednici i gubitnici

Povratak izbjeglica i zaustavljanje prihvata novih

I njegov stranački kolega i vanjskopolitički glasnogovornik zastupničkog kluba demokršćanske Unije CDU/CSU u Bundestagu Juergen Hardt mišljenja je kako bi trebalo preispitati novonastalu situaciju u Siriji i shodno tomu donositi odluku tko smije ostati u Njemačkoj.

“Mislim da će mnoge izbjeglice iz Sirije napustiti Njemačku, što je dobitak za Siriju, ali i za socijalne blagajne u Njemačkoj“, rekao je Hardt.

Predstavnica CSU-a Andrea Lindholz se, osim za povratak izbjeglica koji već žive u Njemačkoj, zalaže i za zaustavljanje prihvata novih izbjeglica iz Sirije. “Mi smo naše humanitarne obveze posljednjih godina i više nego ispunili. Kada se situacija u Siriji smiri, time će nestati i razlog za zaštitu u Njemačkoj“, rekla je Lindholz.

ŠTO DALJE? Akrap: Tu nema prevelikih američkih interesa, osim ako se Turska ne upetlja…

‘Mnogi Sirijci se žele vratiti u svoju zemlju’

Političari stranaka vlade u odlasku kancelara Olafa Scholza, Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) i Zeleni smatraju kako je još prerano govoriti o povratku izbjeglica u Siriju.

“Situacija u Siriji još uvijek nije takva da se može govoriti o povratku. Mislim da bismo sada, umjesto da pred očima imamo predizbornu kampanju, morali razmisliti kako pomoći ljudima i dati im perspektivu“, rekao je predsjednik parlamentarnog odbora za vanjsku politiku Michael Roth.

NEUSPJEŠNA POLITIKA Njemačka u Hrvatsku želi deportirati 16 tisuća odbijenih azilanata, ali…

Mnogi Sirijci se žele vratiti u svoju zemlju. No pomisao da se sada vraćaju i djeca koja ovdje pohađaju školu, kod mnogih budu nelagodu“, rekla je političarka stranke Zeleni Katrin Goering-Eckardt. U Njemačkoj trenutno živi oko milijun izbjeglica iz Sirije, a najveći broj njih je u zemlju stigao u jeku izbjegličke krize 2015. i 2016.