Tražite li ideju za ručak, način da više povrća tijekom zimskih dana uvrstite na jelovnik ili jednostavno želite iskoristiti sezonu ovog zdrave krstašice, na pravom ste mjestu.
Donosimo vam recepte za prokulice – one mogu biti glavno jelo, prilog, salata pa čak i fermentirana. Njihova je priprema vrlo brza, a okus pomalo neobičan i intenzivan, ali se uz pravi recept mogu prilagoditi svakom nepcu.
Zdravstvene koristi od prokulica su goleme!
Odličan su izvor vlakana, vitamina K i C te obiluju antioksidansima kao što su klorofil, flavonoidi i polifenoli.
Smanjuju upale u organizmu i rizik od dijabetesa te jačaju imunitet.
Krem juha od prokulica
Sastojci
- 1 manja glavica luka
- 1 mrkva
- 1 batat
- pola šalice smrznutog graška
- 500 grama prokulica
- sol, papar, kurkuma
- malo sušenog bosiljka
Postupak
Dinstajte sitno narezani luk, dodajte mu ostalo sitno narezano povrće i zaleđeni grašak, začinite, podlijte temeljcem ili vodom i kuhajte 20-ak minuta nakon što voda zakipi. Kada je povrće kuhano, usitnite ga štapnim mikserom te na kraju dodajte malo maslaca u juhu i servirajte.
Varivo od prokulica i heljde
Sastojci
- 500 grama prokulica
- 2 krumpira
- 2 mrkve
- 1 poriluk
- 2 režnja češnjaka
- komadić celera
- pola šalice heljde
- ulje
- sol i papar
- kurkuma i crvena paprika
- origano
- lovorov list
Postupak
Poriluk dobro operite i narežite na kolutove, mrkvu također. Krumpir i celer ogulite i narežite na kockice. Heljdu isperite, a prokulicama uklonite uvelo lišće (ako ga imaju) i prerežite ih na pola.
Na ulju dinstajte poriluk pa mu nakon minute-dvije dodajte mrkvu, krumpir, celer i češnjak. Dinstajte još par minuta, dodajte začine, ulijte vodu i ostavite kuhati 20-ak minuta, a onda dodajte očišćene prokulice i heljdu pa nastavite kuhati još 20 minuta.
Želite li obogatiti okus ovom varivu, na početku dodajte na kockice narezanu slaninu i kratko je pržite na ulju pa nastavite po redu – luk, mrkva, celer, krumpir.
U već kuhano varivo, po želji možete dodati malo kiselog vrhnja.
Prokulice na salatu
- 500 grama prokulica
- češnjak
- maslinovo ulje
- limun
Postupak
Očistite prokulice i one veće prerežite na pola. Zakuhajte i posolite vodu pa ubacite povrće i kuhajte ga dvije-tri minute. Brzo se raskuha pa budite pažljivi. Nakon što se skuhalo, u cjedilu ga ohladite pod mlazom hladne vode i premjestite u posudu u kojoj ćete napraviti salatu. Začinite ga maslinovim uljem, sokom do polovice limuna, dodajte im sol i papar i servirajte.
Fermentirane prokulice
Fermentirano povrće najbolja je hrana i lijek za crijeva. Metodom suhe fermentacije vrlo jednostavno se priprema i trebalo bi ga što češće konzumirati.
Sastojci
- 500 grama prokulica
- žličica soli
- papar u zrnu
- začini po želji
- sterilizirana staklenka
Postupak
Očistite prokulice i ostavite ih da se ocijede od vode i osuše. Prepolovite ih i u zdjeli začinite pa premjestite u staklenku. Staklenku s prokulicama, polupoklopljenu ostavite na sobnoj temperaturi pet do sedam dana da se stvori rasol. Svaki dan je malo protresite. Nakon perioda od sedam dana zatvorite je i prebacite u hladnjak. Fermentirane prokulice sada su spremne za konzumaciju.
Prokulice također možete zapeći u pećnici sa sirom ili napraviti umak od gorgonzole i prokulica za tjesteninu. Možete ih zapeći na tavi s krušnim mrvicama ili dodati u biste juhe pred sam kraj. Postoji bezbroj recepata za prokulice, najvažnije je ne prekuhati ih! Upravo zato prokulice su odlične i kada ih pripremite na pari.
Komentari