Što kaže zakon, kakva je kazna moguća za dječaka iz Beograda? Najstroža koja postoji je odgojno-popravni dom

Autor:

03, May, 2023, Belgrade - A student of the seventh grade of the Elementary School Vladislav Ribnikar is suspected to have fired a pistol at the security guard, the teacher and the students this morning.   

03, maj, 2023, Beograd - Ucenik sedmog razreda Osnovne skole Vladislav Ribnikar kako se sumnja, pucao je jutros iz pistolja na obezbeđenje, nastavnicu i ucenike.    Photo: Milos Tesic/ATAImages/PIXSELL

Milos Tesic/ATAImages/PIXSELL

Maloljetni dječak koji je jutros u školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu ubio osmero djece i čuvara, te ranio još šestero djece i učiteljicu, kazneno će odgovarati samo ako je stariji od 14 godina.

Tada je isključena mogućnost maloljetničkog zatvora pošto je riječ o mlađem maloljetniku. Međutim, u slučaju da još nije napunio 14 godina života – ni ne postoji mogućnost kaznenog ili prekršajnog progona. Roditelj može odgovarati, ali samo – prekršajno. Kada je riječ o njegovom pravu na osnovno obrazovanje, najteža sankcija može biti – premještaj u drugu školu.

Učenik koji je osumnjičen za izvršenje današnjeg zločina te uhićen u školskom dvorištu rođen je 2009. godine. Hoće li biti kaznenog progona protiv njega ovisi prvenstveno od toga ima li punih 14 godina života.

“Kada je riječ o konkretnom slučaju, ovaj počinitelj bi u smislu Zakona bio mlađi maloljetnik, budući da još nije navršio 16 godina”, navodi odvjetnik Boško Knežević za N1.

Odvjetnik smatra da će ovo djelo biti okvalificirano ili kao “više kaznenih djela teškog ubojstva” ili kao “više kaznenih djela ubojstva”.

“U pogledu mogućih sankcija, Zakon u članku 9. stavak 2. propisuje da se mlađem maloljetniku mogu izreći samo odgojne mjere, što isključuje mogućnost izricanja maloljetničkog zatvora”, precizira odvjetnik.

Kada govorimo o odgojnim mjerama, postoje tri mogućnosti.

Prve su mjere upozorenja i usmjeravanja: sudska opomena i posebne obveze. Druga mjera su mjere pojačanog nadzora: pojačan nadzor roditelja, posvojitelja ili skrbnika, pojačan nadzor u drugoj obitelji, pojačan nadzor organa skrbništva, pojačan nadzor uz dnevni boravak u odgovarajućoj ustanovi za odgoj i obrazovanje maloljetnika. Treće su zavodske mjere: upućivanje u odgojnu ustanovu, odgojno-popravni dom ili neku posebnu ustanovu na liječenje i osposobljavanje.

“Svakako, s obzirom na prirodu i intenzitet počinjenih djela, ispunjeni su uvjeti za najstrožu sankciju koja se prema ovom Zakonu može izreći mlađem maloljetniku – upućivanje u odgojno-popravni dom. No, bez obzira na težinu i razmjere počinjenog kaznenog djela, ovo upućivanje u odgojno-popravni dom može trajati najduže četiri godine, a svakih šest mjeseci preispituje se osnovanost obustave izvršenja ove mjere”, objašnjava odvjetnik Knežević.

Boško Knežević ističe kako bez obzira na mogućnost kaznenog progona i kaznenog sankcioniranja maloljetnog počinitelja, prema odredbama Zakona o prekršajima kao i kaznenim odredbama Zakona o sustavu odgoja i obrazovanja, postoji mogućnost vođenja prekršajnog postupka protiv roditelja u konkretnom slučaju za pojedine prekršaje.

„Kada je riječ o stegovnom postupku u odgojno-obrazovnoj ustanovi, Zakonom o osnovama sustava odgoja i obrazovanja propisano je da za teže povrede ravnatelj pokreće postupak odmah, a najkasnije u roku od dva dana od dana saznanja, o čemu odmah, a najkasnije narednog radnog dana obavještava roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika. Ravnatelj vodi i zaključuje postupak. Ako se učenik ispiše iz škole prije okončanja postupka, u zapisnik se upisuje bilješka da je protiv učenika vođen postupak”, precizira odvjetnik.

Knežević ističe da je, imajući u vidu da je osnovno obrazovanje obavezno Ustavom Republike Srbije, tu kao najteža disciplinska sankcija predviđen prelazak učenika od petog do osmog razreda u drugu osnovnu školu na temelju odluke učiteljskog vijeća, uz suglasnost škole u koju prelazi i uz obavijest roditelja ili drugog zakonskog zastupnika.

“Sasvim je drugo pitanje koja će škola dati tu suglasnost”, ističe Knežević.

U slučaju da ne dobije suglasnost druge škole – ostaje u postojećoj.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.