Što je i kad je nastao Hamas? Jedno je sigurno: Nakon svake njihove akcije Palestincima je sve teže

Autor:

epa10907218 An aerial view shows people inspecting the destroyed Al-Aklouk Tower following Israeli air strikes, in Gaza City, 08 October 2023. The air strikes, in retaliation for the 07 October Hamas rocket attacks on Israel, have killed over 300 people in the Gaza Strip, with almost 2,000 wounded, according to Palestinian official sources.  EPA/MOHAMMED SABER

EPA/MOHAMMED SABER

Pokret Hamas je još 1987. osnovan od mreže Muslimanske braće, a osim što hamas na arapskom znači (borbeni) žar i polet, to je i kratica za arakat al-muqāwama al-islāmiyya, islamski pokret otpora.

Središnji dio pokreta je njegov oružani ogranak Brigada Kassam, točnije Katā’ib asch-Schahīd ʿIzz ad-Dīn al-Qassām Brigada mučenika Iz al Din al Kassaa, propovjednika koji je još u dvadesetim godinama prošlog stoljeća vodio oružanu pobunu svoje skupine Crna ruka protiv francuske, a onda i britanske kolonijalne uprave nad Sirijom i Libanonom. Nakon niza ubojstava i terorističkih akcija, Kassam je poginuo 1935. u oružanom okršaju s britanskim vojnicima, a njegov grob kod Haife je još uvijek svetište radikalnih muslimana.

Izrael pomogao u stvaranju Hamasa?

I neki izraelski povjesničari kao što je Avi Shlaim sa sveučilišta Oxford tvrde kako je i tadašnja vlada Izraela pomogla stvaranje Hamasa kako bi oslabila poziciju Jasira Arafata i njegovog pokreta Fatah. Teško je procijeniti istinitost te tvrdnje, jer Hamas je već u svojoj osnivačkoj povelji zagovarao ne samo potpuno uništenje države Izrael, nego propagira i ubojstvo bilo koje osobe židovske vjere. U povelji se citira iz zbirke Sahin Muslim: „Čas pravednika neće doći prije nego što se muslimani bore i ubiju židove, tako da se židovi kriju za drvećem i stijenama, a svako drvo i kamen će reći; o muslimanu, o službeniku Alaha, jedan židov je iza mene, dođi i ubij ga.“

Neka mladi ginu

Hamas je postao još aktivniji nakon što je Jasir Arafat u Oslu 1993. sklopio mir s Izraelom i okončao Prvu intifadu – ustanak. Ne može se poreći i određena humanitarna djelatnost pokreta Hamas u brojnim izbjegličkim logorima i osobito u Libanonu, ali i u tome je glavna zadaća mobilizacija „dragovoljaca“ za uništenje Izraela. Teško je i prebrojati terorističke napade za koje je odgovoran Hamas i to ne samo u Izraelu, a prije svega su to samoubilački napadi budućih „mučenika vjere“. No tu je osim vjerskog zanosa isto tako razrađen sustav odabira i indoktrinacije mladih, čak i djece oba spola da posluže kao nosioci smrtonosnog tereta: u dvojbi pomažu i odgovarajući narkotici kako bi bez pogovora počinili zlodjelo koje im je naloženo.

Teroristička organizacija

Zbog svega toga ima veoma dobrih osnova što nije samo Izrael pokret Hamas svrstao u terorističku organizaciju: tako ga smatra većina zemalja Zapada, ali ne samo one. Već zbog svog korijena u organizaciji Muslimanske braće je Hamas nepoželjan u Egiptu, a i u Jordanu je taj pokret bio zabranjen do 2011. No za razliku od Hezbolaha koji uopće ne krije svoju vezu s Iranom i štoviše, iranskog vjerskog vođu al Hameinija priznaje kao i svog vjerskog čelnika, u Hamasu je organizacija složenija. Procjenjuje se kako Hamas broji osamdesetak tisuća pripadnika, a poznato je kako su aktivni u čitavom nizu džamija ne samo na Bliskom istoku, a svoju propagandu šire – i mobiliziraju suradnike i u muslimanskim humanitarnim organizacijama. Službeno, financiraju se milodarima, kako od vjernika diljem svijeta, tako i putem organizacija u Saudijskoj Arabiji.

I dalje korupcija i zločini

No od uvrštenja Hamasa u terorističke organizacije su presječeni i legalni putevi njihovog financiranja, ali očito pripadnici Hamasa nalaze druge puteve. I milodari prečesto znaju završiti na posve drugom mjestu: u kolovozu 2016. je uhićen šef ogranka humanitarne organizacije World Vision za Pojas Gaze, Mohamed el Halabi koji je sustavno krao novac iz te humanitarne organizacije i davao ga Hamasu – izraelsko državno odvjetništvo tvrdi kako je pronevjerio oko 45 milijuna eura. No od stranih država, u pomoći Hamasu se osobito ističe Katar koji je i nakon ovih raketnih napada optužio Izrael da je on kriv.

Usprkos takvom kriminalu – a i zbog popularnosti među Palestincima u Pojasu Gaze, pokret Hamas je tamo 2007. oružanom silom osvojio predstavništvo Arafatovog pokreta Fatah optužujući njegove dužnosnike za – neospornu i kroničnu potkupljivost i korupciju. No i stanovnici Pojasa Gaze su morali shvatiti kako je korupcija podjednako raširena i pod upravom Hamasa, a na zlu glasu je i zatvor u Gazi. Osim što je gotovo uobičajeno mučenje zatvorenika, svjedoci tvrde kako su u njegovom podrumu i vješala za nepopravljive neposlušnike i prije svega, izdajnike.

Što se postiglo?

Isto tako, svi oružani napadi Hamasa na Izrael i Izraelce su u konačnici imali suprotan učinak. Tako je još 2012. provedena izraelska vojna operacija Stup od oblaka, 2014. je to bila Čvrsta stijena, a posljednji veći oružani sukob je bio 2021. Redovito je nakon takvih pokušaja Hamasa Palestincima  postalo još gore i teže živjeti u njihovom području. U vojnim okršajima je uništeno i ono malo infrastrukture što se uspjelo izgraditi u Gazi, a još više Palestinaca je moralo krenuti u svijet, bez mnogo nade da će se ikad vratiti u domovinu, piše DW.

OZNAKE: Izrael, Palestina, Gaza, Hamas

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.