Objavljeno u Nacionalu br. 1220, 12. rujan 2021.
Nacional je istražio neobičan višegodišnji odnos nogometnih klubova Dinama i Lokomotive koji je nakon milijunskih transfera Lovre Majera i Kristijana Jakića evidentno nastavljen u nešto promijenjenom obliku
U trinaest milijuna eura vrijednom transferu ofenzivnog veznog igrača Lovre Majera iz zagrebačkog Dinama u francuski Rennes, kao i u sedam milijuna eura vrijednom prijelazu Kristijana Jakića u njemački Eintracht, postoje nerazjašnjeni odnosi između Dinama i Nogometnog kluba Lokomotiva koji je do prije nekoliko godina otvoreno služio kao filijala hrvatskog prvaka i bitan kotačić nogometno-menadžerskog pogona Zdravka Mamića, dok se danas trudi ostaviti dojam neovisnog i potpuno autonomnog kluba. Potraživanja Lokomotive, kluba u kojemu su oba igrača nastupala prije nego što su formalno prešli na Maksimir, ovisno o izvoru kreću se od 20 do čak 50 posto ukupnog iznosa ovih dvaju igračkih transfera, no postoje i informacije da je glavnina tog duga u međuvremenu ‘’na različite načine podmirena’’. Način na koji je to obavljeno oba zagrebačka kluba ne žele otkriti: iz Dinama su odbili komentirati ovu temu, dok direktor Lokomotive Dennis Gudasić tvrdi da se radi on ‘’lažima koje više nema smisla ni demantirati’’.
Nacional je istražio u najmanju ruku neobičan višegodišnji odnos ovih dvaju klubova koji je transferima Lovre Majera i Kristijana Jakića evidentno nastavljen u nešto promijenjenom obliku, a posebno je značajno i prvo otvoreno priznanje jednog nogometnog dužnosnika, spomenutog Gudasića, da je Lokomotiva dugi niz godina ‘’imala oslonac u Dinamu jer oni imaju moć i financijski kapacitet’’. Novi predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Marijan Kustić nije bio raspoložen za razgovor na ovu temu, dok u HNS-u, koji nikada nije konkretno reagirao na incestuozni odnos dvaju zagrebačkih klubova koji je – barem u jednom periodu – evidentno narušio regularnost natjecanja, za Nacional tvrde da ‘’tu danas nemaju što istraživati’’.
Transfere Dinama i Lokomotive, odnosno prodaju i kupnju igrača iz ergele Zdravka Mamića, dugi niz godina istraživali su hrvatski, europski i američki istražitelji, a to je rezultiralo podizanjem serije optužnica za kriminal težak više stotina milijuna kuna, osuđujućim presudama i na koncu bijegom glavnih aktera u Bosnu i Hercegovinu. U tim optužnicama Lokomotiva se tek rubno spominje kao klub u kojemu su prije ili kasnije nastupali igrači na kojima će Mamići ‘’oprati’’ milijunske iznose, no njenim odnosom s Dinamom svojevremeno su se bavili i institucije poput Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN). Informacije o nejasnim odnosima i milijunskim potraživanja koja se podmiruju ‘’na različite načine’’ upućuju na zaključak da bi se ovim slučajem ipak trebali pozabaviti istražitelji, a svakako i HNS. Podaci do kojih je došao Nacional iz niza vrlo upućenih izvora otkrivaju da se upravo na slučaju talentiranog 23-godišnjeg Lovre Majera može rekonstruirati barem jedan segment interesno isprepletenih veza na relaciji Dinamo – Lokomotiva.
‘’Prije nekoliko godina, kada je Majer još uvijek bio u stopostotnom vlasništvu Lokomotive, u taj klub pristiglo je više ponuda renomiranih europskih klubova poput Sampdorije, ali zainteresirala se i portugalska Benfica koja ga je željela otkupiti i ostaviti neko vrijeme na posudbi u Hajduku. Igrač je bio vrlo zainteresiran za tu opciju. No potom su uslijedili pritisci i stigla je jasna poruka da će potpisati za Dinamo te da ni o kojoj drugoj opciji ne treba ni razmišljati’’, prepričao je jedan vrlo relevantan Nacionalov sugovornik iz menadžerskih krugova. Na relevantnom portalu goal.com tada je objavljena ova informacija: ‘’Dinamo će, doznajemo od izvora bliskih klubu, platiti između 2 i 2,5 milijuna eura, a Lokomotiva bi mogla dobiti i 50 posto od idućeg Majerova transfera. Ovo je odličan posao uprave Dinama, Majer će potpisati ugovor na pet godina’’. Prije nekoliko tjedana, kada je Majerov transfer u Francusku realiziran, dnevnik Sportske novosti objavio je da ‘’po potpisanom ugovoru Lokomotivi pripada 20 posto od spomenutih 13 milijuna eura’’, ali i odgovor iz Maksimira da je ‘’taj dio ugovora u međuvremenu otkupljen te cijeli transfer sada pripada Modrima’’.
Nakon što je Majer potpisao za Rennes, objavljeno je da Lokomotivi pripada 20 posto od 13 milijuna eura, ali je iz Dinama poručeno da je taj dio ugovora otkupljen te da cijeli transfer pripada Modrima
Vrlo sličan slučaj je s igračem Kristijanom Jakićem koji je nakon odbijanja poslušnosti vodstvu Dinama uspio izboriti sedam milijuna vrijedan transfer u njemački Eintracht: više medija objavilo je da slijedi ‘’trakavica’’ jer Lokomotiva smatra da joj pripada 20 posto tog iznosa, dok Dinamo objašnjava da su Jakića ‘’u punom iznosu već platili’’.
Jedan od rijetkih sugovornika koji je pristao javno govoriti o ovoj temi jest današnji izvršni direktor Lokomotive Dennis Gudasić, premda se u nogometnim kuloarima notornom činjenicom smatra da taj klub suštinski i gotovo potpuno samostalno vodi Božidar Šikić. Gudasić za Nacional, u ime Lokomotive, kaže da se kod svih ovih informacija naprosto radi o notornim neistinama koje je on ‘’umoran demantirati’’.
‘’Kad smo prodali Majera, nismo zadržavali nikakvo pravo na postotke od budućih prodaja, a isti je slučaj i s Kristijanom Jakićem. Voljeli bismo da to nije tako, ali u trenutku potpisivanja bira se između većeg iznosa bez postotka i manjeg s postotkom. Izabrali smo prvu opciju’’, kazao je Gudasić za Nacional.
Klubu čiji se godišnji budžet u prosjeku kreće oko pet milijuna eura suradnja s Dinamom je važna te oni to nimalo ne kriju: tako je zapravo bilo još od 2010. godine kada je javno objavljeno da je u prvu domaću ligu ušao Dinamov ‘’filijala klub’’ koji je s maticom u to doba dijelio vladajuću strukturu, prostorije, a čak i e-mail adresa glasila mu je ‘[email protected]’. Dvije godine kasnije udruga Naš Hajduk na jednom mjestu sistematizirala je sve bizarne informacije i čak objavila knjižicu o odnosu između dvaju klubova te ga prijavila AZTN-u za nedopušteno uvezivanje, odnosno kartelsko udruživanje. Nakon višemjesečne istrage AZTN se oglasio zaključkom da ovu vezu zapravo ne mogu istraživati ‘’jer se ne radi o dva odvojena, nego o jednom subjektu’’. No ovakav nalaz nije bio dovoljan za bilo kakav konkretan korak Hrvatskog nogometnog saveza, tada pod potpunom Mamićevom kontrolom, čiji propisi izričito zabranjuju sudjelovanje dvaju povezanih klubova u istom rangu natjecanja.
Detalji relacije ovih dvaju klubova na trenutke su komični: između njih zabilježeno je više stotina igračkih transfera, koji put i višekratno. Poznat je slučaj Josipa Pivarića kojeg je Dinamo čak dva puta otkupio – budući da je nakon prve kupnje s njime raskinuo ugovor samo kako bi ponovno mogao potpisati za Lokomotivu, da bi na njega iznova mogao potrošiti gotovo dva milijuna eura.
HNS im je dodatno išao na ruku labavljenjem propisa i dozvoljavanjem da čak šest igrača istovremeno bude na posudbi u nominalno konkurentskom klubu, što je dovelo do apsurdnih situacija da Lokomotiva dugi niz godina nije uspjela Dinamu ‘’oteti’’ ni bod na terenu nego su se, dapače, na tim utakmicama njeni igrači ‘’čistili’’ od žutih kartona kako bi bili spremni za susrete protiv Dinamovih konkurenata. No često ni to nije bilo dovoljno, a i praksa je bila razotkrivena pa se pribjeglo novom rješenju: igrači su masovno raskidali ugovore i istog dana potpisivali nove s ‘’filijalom’’.
‘Prije deset godina bili smo naslonjeni na Dinamo, ali u posljednje vrijeme smo evoluirali i sada vrlo dobro samostalno funkcioniramo u teškim hrvatskim uvjetima’, rekao je direktor Lokomotive Dennis Gudasić
O vezi Dinama i Lokomotive prije tri godine objavljen je i rad u uglednom američkom znanstvenom časopisu Contemporary Economic Policy, gdje su znanstvenici Tomislav Globan i Ed Jagers došli do zaključka da je rezultatski uspjeh ‘’filijale’’ protiv ‘’matice’’ manje vjerojatan od toga da vas pogodi grom. To se nadovezalo na podatak da je učestalost transfera između ovih dvaju klubova gotovo deset puta veća od transfera na bilo kojoj drugoj relaciji u hrvatskoj ligi.
‘’Ne mogu demantirati nešto što se doista događalo. Prije deset godina bili smo naslonjeni na Dinamo, ali u posljednje vrijeme smo evoluirali i sada vrlo dobro samostalno funkcioniramo u teškim hrvatskim uvjetima. Dakle, ne demantiram da smo u prošlosti imali oslonac na njima, ali nije da nisu i drugi. Pogledajte samo koliko je igrača Dinamo kupio od Osijeka kada se pojavila potreba za time, odnosno svaki put kada bi klub bio na rubu stečaja. Oni imaju moć i veliki financijski kapacitet’’, značajna je izjava, odnosno priznanje koje je direktor Lokomotive Dennis Gudasić izrekao u razgovoru za Nacional.
Ironični bi mu djelomično dali za pravo i upozorili da se ova praksa u međuvremenu proširila: samo u posljednjih nekoliko mjeseci Dinamo je iz gotovo svih manjih klubova kupio više igrača koje je potom ostavio ondje na posudbi, ali je s tih desetak milijuna eura i klubove de facto zadržao na životu i u nekoj vrsti ovisnosti.
Ipak, slučaj Lovre Majera intrigantan je jer je jasno da su se u pozadini obavljale milijunske transakcije, a interes je dodatno podgrijan prošlog tjedna, posljednji dan prijelaznog roka. Tada su iz Dinama u Lokomotivu na posudbu ‘’parkirana’’ još dva igrača: vratar Ivan Nevistić jer njegov konkurent na golu Dinama Dominik Livaković nije ostvario transfer u inozemstvo pa je ovomu u Lokomotivi pronađena prirodna sredina za stjecanje iskustva, te napadač Sandro Kulenović.
U isto vrijeme, skriveno od javnosti i također posljednjeg dana prijelaznog roka, upravo iz Dinama i upravo u Lokomotivu transferiran je maloljetni, 14-godišnji sin novog predsjednika Hrvatskog nogometnog saveza Marijana Kustića. Kustić za Nacional je nevoljko kazao da se radi o logičnom prijelazu dječaka iz jednog u drugi zagrebački klub.
O vezi Dinama i Lokomotive objavljen je i rad u jednom uglednom američkom znanstvenom časopisu, sa zaključkom da je rezultatski uspjeh ‘filijale’ protiv ‘matice’ manje vjerojatan od toga da vas pogodi grom
Tajnik Hrvatskog nogometnog saveza Vladimir Iveta za Nacional tvrdi da ova organizacija trenutno nema nikakvog povoda istraživati višegodišnje veze između dvaju prvoligaških klubova. ‘’Radi se o dva odvojena kluba koja imaju odvojena tijela upravljanja, a nitko im ne može zabraniti da međusobno dogovaraju transfere’’, kazao je Iveta.
Za Nacional je potvrdio da Savez raspolaže svim službenim detaljima ovog odnosa pa i u slučaju igrača Majera i Jakića, no radi se o povjerljivim informacijama koje ne mogu biti objavljene u javnosti. Ipak, HNS će u idućem razdoblju barem postrožiti uvjete posudbe iz jednog u drugi prvoligaški klub pa će umjesto dosadašnjih šest igrača to moći biti slučaj ‘’samo’’ s trojicom.
Komentari