Geopolitički analitičar Denis Avdagić komentirao je ukrajinsku ofenzivu na ruski teritorij i koji su sljedeći potezi ruskog predsjednika Vladimira Putina. Iako je ofenziva iznenadila sve analitičare, pa i Putina, pitanje je koliko to može promijeniti tijek rata i koliko uopće ukrajinska vojska može ostati u Rusiji.
Naime, posljednji put je neprijateljska vojska na ruskom tlu bila tijekom Drugog svjetskog rata i ofenzive Adolfa Hitlera. Iako Ukrajina ne predstavlja takvu prijetnju, ruski ugled u svijetu ovime je doživio snažan udarac.
“Svakako, to je veliko iznenađenje. Iako su već Ukrajinci ulazili na ruski teritorij, nikad to nije bilo u ovolikom obimu”, rekao je Avdagić za N1.
Ukrajina je, kaže, prije svega izazvala reakciju. “Ni Zapad ni Rusi nisu očekivali takav potez i svakako da on mijenja tijek rata. Promijenila se situacija na terenu i još uvijek čekamo pravu reakciju s ruske strane. Treba tek vidjeti hoće li ona ići što prije vraćati svoj teritorij ili neće, odnosno, koliko dugo će Ukrajinci biti tamo. No, ono što se može reći jest da im to donosi mnogo benefita, kao i da se narušio ugled Rusije na međunarodnom planu, što nije nimalo lako Kremlju”, smatra.
‘OD KILOMETRA DO DVA…’ Ukrajinci napreduju u Kurskoj oblasti, javio se Zelenski
‘Mobilizacija može promijeniti i atmosferu u društvu’
“Zapad tvrdi da nije ni na koji način sudjelovao u ofenzivi, niti je znao za nju. Rusi tvrde suprotno i nastavljaju s retorikom ‘ratovanja protiv zapadnih moćnika koji im žele zlo’. Što god rekli, ne mijenja činjenicu da se i narativ u SAD-u mijenja, čak i republikanci pozdravljaju ukrajinski potez i hvale ga. Do prije ove operacije se nametalo da će Donald Trump riješiti rat kad postane predsjednik, ali to se sad mijenja. Uostalom, Kamala Harris vodi po anketama i Trump kao adut više nije tako izgledan, čega su u Moskvi svjesni”, objasnio je Avdagić.
Još nije poznato kako će Putin odgovoriti Ukrajini, ali je najavio osvetu, kao i opću mobilizaciju. A ona, navodi Avdagić, može promijeniti i atmosferu u društvu, koje je trenutno pod represijom i kontrolom kakva nije viđena ni u SSSR-u.
“Rusi su bili uvjereni da će rat ići prema njihovim pravilima, a to je da se vodi isključivo na ukrajinskom teritoriju. Uvjeravaju sve oko sebe još uvijek i da zapravo ne ratuju protiv Ukrajine nego Zapada, što također ne stoji. Svakako, Ukrajina dobiva međunarodnu pomoć i bez nje ne bi mogla, ali vodi ga sama”, rekao je.
MILO ZA DRAGO Ukrajinci napreduju u najvećem napadu na Rusiju od kraja Drugog svjetskog rata
‘Rusi se sigurno neće povući’
“U Rusiji ne smijete reći da je to rat jer možete ostati bez imovine ili završiti u zatvoru. Naravno, to se ne odnosi na propagandiste u medijima, kojima ponekad pobjegne ta riječ. To dovoljno govori o kakvom je društvu riječ, odnosno, o kolikoj razini represije i kontrole pričamo. A ona je očito potrebna Kremlju jer tamo su većinom bivši dužnosnici iz SSSR-a pa znaju kako to izvesti, a i jako se dobro sjećaju što je prekinulo rat u Afganistanu – kad je krenuo masovni revolt majki i supruga ruskih vojnika. Ovaj rat ima teže posljedice i više žrtava, ali zbog represije još uvijek izostaje javno negodovanje. Pitanje je koliko dugo jer svako društvo ima moment pucanja”, istaknuo je i dodao da Rusima upravo zato trebaju vojne pobjede, kojih trenutno nemaju, kako bi podigli moral i nastavili sa svojim narativom.
Oporba u ruskoj politici ne postoji jer je eliminirana na ovaj ili onaj način, kao i potencijalno ‘neposlušni” oligarsi. “Uz to, progresivni dio društva je u velikoj mjeri otišao iz zemlje, a na daljinu se ništa ne može postići. Stoga, nažalost, najvjerojatnije je da će Rusi ići do kraja, njima mrtvi ništa ne znače, a bit će ih još jako puno da bi se došlo do cilja. Ili pokušalo doći do njega. Rusi se povući sigurno neće. Bar dok su Putin i njegovi ljudi na vlasti. Dapače, sad kad Trump nije taj očekivani adut, Rusi će ići na ‘all in’, bez posustajanja”, naglasio je za N1 Avdagić.
Što s nuklearnim oružjem? “Zasad se ta prijetnja ne vidi kao realna jer bi takav način ratovanja potpuno promijenio čovječanstvo i potpuno izolirao Rusiju. Iako ni sad nema previše saveznika, osim Sjeverne Koreje i Irana, ostala bi i bez onih s kojima je u dobrim odnosima zbog interesa u vidu trgovine – kao Kina”, zaključio je Denis Avdagić.
Komentari