Što bismo bez vremenske prognoze? Sretno svim meteorolozima, danas je njihov dan

Autor:

PIXABAY

Svjetski meteorološki dan obilježava se 23. ožujka svake godine u znak sjećanja na isti dan 1950. godine, kada je u Ženevi službeno osnovana Svjetska meteorološka organizacija (WMO). Cilj ove organizacije je globalna suradnja na opažanju vremenskih prilika i brzoj razmjeni meteoroloških informacija.

Riječ meteorologija potječe od grčke riječi meteoron koja se odnosila na sve pojave na nebu. Aristotel je napisao prvu knjigu o meteorologiji 340. god. pr. n. e. Admiral Robert FitzRoy, kapetan na brodu Charlesa Darwina, izmislio je vremensku prognozu i dao joj naziv. Unatoč skepticizmu i ismijavanju javnosti, stvorio je sustave za dobivanje informacija o vremenu za mornare i ribare. Prva dnevna vremenska prognoza ikad tiskana pojavila se u London Timesu 1861. godine. Prije toga se vjerovalo da je vrijeme nemoguće predvidjeti pa su novine objavljivale samo izvještaje o jučerašnjem vremenu.

Meteorolozi uglavnom proučavaju najniži dio atmosfere kojeg zovemo troposfera; viši slojevi imaju minimalan utjecaj na vremenske uvjete na Zemljinoj površini, tj. utječe samo na vrijeme tijekom ekstremnih vremenskih prilika, poput tornada i uragana. Meteorološki podaci prikupljaju se na više od 10.000 stacionarnih meteoroloških postaja na planetu. Svaka tri sata podaci mjerenja s meteoroloških postaja šalju se u 13 centara smještenih širom svijeta, odakle se podaci šalju svim zemljama svijeta za izradu vremenskih prognoza.

OZNAKE: meteorologija

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.